Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu jednego dnia Niemcy wymordowali 18 tys. Żydów. 79. rocznica "Dożynek" w KL Majdanek

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
79 lat temu, 3 listopada 1943 r. niemieccy zbrodniarze z SS rozstrzelali na terenie obozu koncentracyjnego Majdanek ok. 18 tys. Żydów. Ta makabryczna operacja opatrzona została kryptonimem „Erntefest” („Dożynki").

Największa egzekucja w historii wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych była pokłosiem udanego powstania żydowskiego w obozie zagłady w Sobiborze, do którego doszło kilkanaście dni wcześniej, 14 października.

Jakub Chmielewski z Działu Naukowego PMM przebieg akcji „Erntefest” opisuje w publikacji „Więźniowie KL Lublin 1941-1944”:

„Po przekroczeniu bramy V pola Żydów kierowano do usytuowanego na jego końcu baraku w kształcie litery „L”, gdzie musieli się rozebrać, a także oddać pieniądze i rzeczy wartościowe. Mężczyzn i kobiety z dziećmi pędzono oddzielnie w grupach kilkudziesięcioosobowych przez rozcięty za barakiem drut kolczasty, a następnie przez szpaler esesmanów i policjantów prosto do rowów egzekucyjnych. Tam zmuszano ich do położenia się twarzą do ziemi, a stojący nad brzegiem członkowie plutonu strzelali. W miarę zapełniania grobów, kolejne ofiary układały się na ciałach już zamordowanych. Zadanie to wykonywało na zmianę około 100 funkcjonariuszy Sipo. Aby zagłuszyć strzały i krzyki mordowanych z dwóch ciężarówek nadawano marsze wojskowe i muzykę taneczną. Mimo tej próby zamaskowania zbrodni makabryczne odgłosy dochodziły zarówno do zamkniętych w barakach więźniów, jak i mieszkańców pobliskiej dzielnicy Dziesiąta. Masowy mord zakończono późnym popołudniem, a 3 listopada zapisał się w pamięci nieżydowskich więźniów jako „krwawa środa”. Zalegające w rowach zwłoki przysypano cienką warstwą ziemi. Po kilku dniach rozpoczęto ich palenie, co przeciągało się do początków 1944 r.”.

Z okazji rocznicy tego tragicznego wydarzenia, w czwartek 3 listopada, o godz. 13:00, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się uroczystość, podczas której usłyszymy fragmenty relacji ocalałych wspominających tamten dzień z perspektywy więźniów KL Lublin. Złożone zostaną również kwiaty oraz symboliczne kamienie pamięci, a modlitewny hołd pomordowanym odda Symcha Keller.

Kilka godzin później, o godz. 18 w CSK odbędzie się debata historyczna z udziałem Dariusza Libionki oraz Wojciecha Lenarczyka pt. Akcja „Erntefest”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski