Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu w Lublinie wielka akcja anty-komar. Obejmie zasięgiem 280 hektarów terenów zielonych. Mamy listę miejsc

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Miasto Lublin
Parki, m.in. Saski i Ludowy, rejon Słonecznego Wrotkowa czy ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy - łącznie 280 hektarów terenów zielonych w Lublinie obejmie akcja odkomarzania. Chodzi o grunty należące do miasta. Odkomarzanie zostanie przeprowadzone w drugiej połowie czerwca.

W tym roku o odkomarzanie Lublina zadbali sami mieszkańcy. Akcja – po raz pierwszy - zostanie sfinansowana z budżetu obywatelskiego. Projekt „Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!” poparło 985 osób.

– Zgodnie z decyzją mieszkańców na odkomarzanie w tym roku przeznaczymy więcej środków i tym samym obejmiemy nim więcej terenów zielonych, bo aż 280 hektarów. Lublin posiada dużo zielonych terenów i rekreacyjnych, które cieszą się dużą popularnością nie tylko mieszkańców, ale też i komarów – podkreśla Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Akcja przeprowadzona zostanie w dwóch etapach. Pierwszy odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Drugi – w sierpniu. Precyzyjnych terminów miasto jeszcze nie określa. - Przeprowadzenie akcji jest zależne od warunków atmosferycznych – powinno być bezdeszczowo i bezwietrznie – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Odkomarzaniem zostaną objęte tylko tereny należące do miasta: skwery, parki, zieleńce, ścieżki rowerowe. Łącznie mają 280 hektarów powierzchni. Akcja (oba etapy) ma kosztować ponad 130 tys. zł (233 zł brutto za hektar).

Akcja-komar w Lublinie. Lista miejsc

Ratusz podał skróconą listę terenów, gdzie zwalczane będą komary. Znalazło się na niej:

  • sześć parków: Abramowicki, Jana Pawła II, Ludowy, Rury, Zawilcowa, Ogród Saski,
  • tereny nad Zalewem Zemborzyckim: Słoneczny Wrotków i okolice, m.in. Ośrodek Dąbrowa, ścieżka rowerowa dookoła akwenu oraz Ośrodek Graf Marina
  • błonia przy zamku,
  • pl. Litewski,
  • ścieżka rowerowa od Dworku Grafa do ul. Żeglarskiej.

- Miasto nie ma możliwości odkomarzania terenów, które nie są w jego administracji, np. osiedli mieszkaniowych. By poprawić komfort życia mieszkańców, zarządcy nieruchomości i właściciele prywatnych działek mogą to zrobić we własnym zakresie – mówi Głazik.

Odkomarzanie odbędzie się metodą zamgławiania. - Preparatem, który działa zarówno na komary, jak i na meszki oraz kleszcze. Przy sprzyjającej pogodzie odkomarzanie potrwa około trzech dni – informuje Głazik i dodaje:

- Prowadzone będzie w późnych godzinach wieczornych i w nocy, kiedy pszczoły już nie latają, a także przy bezwietrznej pogodzie, aby preparat nie roznosił się poza zamgławiane obszary.

Lublin zwalcza też komary korzystając z pomocy jerzyków - niewielkich ptaków, z których każdy dziennie może zjeść nawet 20 tys. komarów. Na terenie miasta ma być zamontowanych 500 budek dla tych ptaków.

Odkomarzanie w Lublinie. Miasto wypowiedziało wojnę uciążliw...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski