Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W długiej kolejce po zniżki na kolej

Ewa Lisek
Wczoraj pod drzwiami punktu przyjęć przy ul. Okopowej 5 kłębił się tłum interesantów.
Wczoraj pod drzwiami punktu przyjęć przy ul. Okopowej 5 kłębił się tłum interesantów. Jacek Babicz
- Mam 88 lat, migotanie przedsionków i ledwo słyszę. W kolejce stałam sześć godzin, ale i tak nic nie załatwiłam - denerwowała się wczoraj Janina Bychawska z Chełma, była pracowniczka PKP. Do Lublina przyjechała, by kupić znaczek, dzięki któremu będzie mogła przez najbliższy rok podróżować koleją z 99-procentową zniżką. Jak kilkadziesiąt innych osób, wczoraj odeszła z kwitkiem.

Kolejka związana była z tym, że w czwartek mijał termin, kiedy pracownicy PKP oraz członkowie ich rodzin mieli możliwość wykupienia ulgi. Po naszej interwencji, władze kolejowej spółki dały więcej czasu na załatwienie formalności.

Problemy z wydawaniem świadczeń rozpoczęły się w poniedziałek. Ludzie - przede wszystkim w starszym wieku - tłoczyli w ciasnym korytarzu stojąc w kilkumetrowej kolejce.

- Gdy 21 grudnia ruszyliśmy z wykupem świadczeń, zgłosiła się niewielka liczba osób. W poniedziałek to się zmieniło. Wówczas zaczęliśmy też dostawać sygnały, że atmosfera robi się napięta - przyznał Paweł Chmielewski, dyrektor PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie. - Z tego powodu, do obsługi interesantów zaangażowano dodatkowych pracowników - zapewnił.

Zdaniem oczekujących wczoraj w kolejce, to wciąż zdecydowanie za mało. - Przecież to kpina. Taki tłum i tylko czterech urzędników - bulwersował się Włodzimierz Grzyb z Kolonii Horbów niedaleko Terespola. - Żeby być tutaj o godz. 8, musiałem wyjść z domu cztery godziny wcześniej - relacjonował. - Stoję już tyle czasu, ale wszystko wskazuje na to, że i tak niczego nie załatwię. Przyjdzie mi w środę jeszcze raz odstać swoje - nie krył irytacji.

Po naszej interwencji, dyrekcja PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami zapowiedziała, że spróbuje rozwiązać problem. - Ponieważ jeszcze wiele osób nie wykupiło uprawnień, świadczenia z 2009 roku wyjątkowo będą ważne aż do 15 stycznia 2010, a nie do końca grudnia 2009, jak to miało miejsce wcześniej. Osoby starsze, niesprawne ruchowo, mogą dokonać wszelkich formalności również przez pełnomocników - zadeklarował dyrektor Chmielewski.

W województwie lubelskim z 99-procentowej ulgi dla emerytów i rencistów oraz 80-procentowej dla członków rodzin pracowników korzysta 3280 osób. Żeby otrzymać świadczenie, przed odbiorem specjalnego znaczka, w punkcie przyjęć emerytów i rencistów w budynku przy ul. Okopowej 5 należy złożyć odpowiednie dokumenty i wpłacić około 12 zł. Zniżki zapewnia Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Pracodawców Zrzeszonych w Związku Pracodawców Kolejowych. Dotyczą one rocznych przejazdów taborem wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski