Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Głusku mają wyrosnąć domy zamiast zboża

Artur Jurkowski
Ratusz dopuszcza budownictwo mieszkaniowe m.in. na obecnie rolniczych terenach w Głusku czy na górkach czechowskich (na zdj.)
Ratusz dopuszcza budownictwo mieszkaniowe m.in. na obecnie rolniczych terenach w Głusku czy na górkach czechowskich (na zdj.) MDRON
Ponad pięć lat pracowali miejscy planiści nad dokumentem, który ma rozstrzygnąć, jaka przyszłość czeka poszczególne dzielnice Lublina.

– To dokument, który przesądza o rozwoju Lublina – przekonywał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. A rozwój dla różnych dzielnic oznacza co innego. Np. w Głusku ratusz daje „zielone” światło dla budownictwa jednorodzinnego na terenach, gdzie obecnie można tylko siać zboże czy sadzić ziemniaki.

Rejon ul. Wrotkowskiej i Diamentowej jest zarezerwowany pod działalność przemysłową. Planiści miejscy chcą, aby tereny przy Dzierżawnej miały charakter sportowy, rekreacyjny, więc nie godzą się na nowe domy czy rozbudowę już istniejących.

Takie zapisy zawarto w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina”. Prace nad dokumentem trwały ponad pięć lat. Nowe studium zastąpi to, które obowiązuje od 2000 r. – Nie uwzględnia już potrzeb miasta – przekonywał Żuk.

Zobacz też: Los górek czechowskich w Lublinie przesądzony

Studium rozstrzyga m.in. o przyszłości górek czechowskich, a w zasadzie o możliwych na nich inwestycjach. Ale też wprowadza rozwiązania, na które czekali mieszkańcy np. Głuska czy Szerokiego. W tych dwóch dzielnicach chodzi o zmianę klasyfikacji terenów: z rolniczych na przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.

– W przypadku Głuska chodzi o grunty położone poniżej suchej doliny aż do przebiegu linii wysokiego napięcia – wskazywała Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydziału Planowania UM.

Budownictwa mieszkaniowego ratusz nie widzi natomiast np. wzdłuż Wrotkowskiej czy Diamentowej. Tam ma być przemysł.

Ratusz rozstrzygnął o lokalizacji nowej nekropolii. I nie ma tu zaskoczenia. Powstanie w rejonie ulic Zelwerowicza i Bohaterów Września. Ma mieć ok. 50 ha. Wyznaczono dwie lokalizacje grzebowisk, czyli cmentarzy dla zwierząt. Jedno na terenie położonym na zachód od nowego cmentarza komunalnego, drugie – na Rudniku w rejonie ul. Torowej.

Studium aktualizuje też rozwiązania komunikacyjne. Uwzględnia m.in. budowę dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej. Ul. Zana ma być przedłużona do Smoluchowskiego, a Stadionowa do Wojennej.

Ratusz planuje też „domknięcie” – od południa – obwodnicy miasta. Trasa miałaby przebiegać od Konopnicy, za lasem 
Stary Gaj, obok Zalewu Zemborzyckiego, a kończyć się w węźle Felin, na wschodnim odcinku obwodnicy Lublina.

Nie będzie za to dalszego przedłużania Trasy Zielonej, która miała się połączyć z al. Kraśnicką. Ul. Lubelskiego Lipca’80 ma kończyć się na Krochmalnej. – Do obsługi osiedli na Czubach wystarczy jednojezdniowa droga zbiorcza – mówił Żuk.

Z zapisami studium można się zapoznać w Wydziale Planowania (ul. Wieniawska 14). Na złożenie uwag do przyjętych rozwiązań jest czas do 4 sierpnia. Publiczna dyskusja odbędzie się 14 czerwca (g. 16, ratusz).

Uchwała w sprawie studium może być przyjęta przez radnych na początku 2018 r.

ZOBACZ TEŻ: Land art Koziary na górkach czechowskich. Okręgi wyłoniły się z nawłoci (ZDJĘCIA Z DRONA, WIDEO)

Noc Kultury 2017. Lublin nie spał tej nocy (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski