W jakich zawodach brakuje rąk do pracy w Lublinie?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Stopa bezrobocia w Lublinie wygląda dziś dość dobrze, wynosząc zaledwie 4,5%. To znaczna poprawa w kontekście ubiegłego roku, gdzie była ona wyższa aż o 3 punkty procentowe. Jest to też wynik lepszy od ogólnokrajowej średniej (5%). Pracę w Lublinie można więc zdobyć relatywnie łatwo – wystarczy po prostu wiedzieć, gdzie pracy można szukać najefektywniej, a także w jakich zawodach brakuje rąk do pracy w Lublinie. W niniejszym artykule staramy się przedstawić drobiazgową analizę lokalnego rynku pracy, by ułatwić wszystkim podjęcie decyzji na temat ich przyszłej kariery zawodowej, a także podpowiadamy, gdzie najłatwiej będzie znaleźć intratne oferty pracy. Lublin to także miejsce dla osób odważnych i kreatywnych, dlatego też przedstawimy propozycje na temat alternatywnych rozwiązań dla osób bezrobotnych.

Rynek pracy w Lublinie – analiza

Perspektywa relatywnie niskiego i szybko spadającego bezrobocia może napawać optymizmem. Ponadto, biorąc pod uwagę najnowsze oferty pracy w Lublinie, a także listę zawodów deficytowych, można zaryzykować stwierdzenie, że bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Lublin będzie w stanie Ci ją zapewnić. Czasami jednak po prostu będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.

Wśród zawodów deficytowych w Lublinie, inaczej niż w przypadku większości polskich miast, dominuje branża handlowo-usługowa. Oznacza to, że na etat może liczyć kasjer-sprzedawca, fryzjer, kosmetyczka, mechanik samochodowy czy piekarz. Nie bez znaczenia jest gastronomia, sugerując, że ze zdobyciem wakatu nie będzie miał kłopotu kelner, barman, kucharz czy pracownik fast-food.

Wraz z rozwojem miasta, zauważalne jest znaczenie szeroko pojętego sektora budowlanego. W cenie są między innymi takie zawody jak brukarz, betoniarz, zbrojarz, cieśla, spawacz, czy operator maszyn i urządzeń budowlanych. Pracę bez trudu znajdzie tu zarówno szeregowy pracownik fizyczny, jak i inżynier budownictwa.

Nie do pominięcia jest rola branży IT i marketingu, które powoli acz zdecydowanie pną się na szczyty rankingów we wszystkich polskich miejscowościach. Zawody takie jak programista (różne języki), analityk IT, grafik komputerowy czy administrator baz danych, mogą być rozchwytywane przez przedsiębiorców. Na brak zainteresowania nie będzie mógł liczyć także specjalista ds. SEO czy copywriter.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Lublinie?

Istnieją przynajmniej trzy metody, których zastosowanie przy poszukiwaniu pracy jest godne rozważenia. Niemniej, jedna z nich dość zauważalnie wysuwa się na prowadzenie jeśli chodzi o efektywność – chodzi oczywiście o internet. Dzięki skorzystaniu z rozmaitych portali ogłoszeniowych, zarówno przedsiębiorcy jak i kandydaci mogą przyspieszyć procesy rekrutacyjne nawet o kilka tygodni! Dlatego też, jeżeli zależy Ci na tym żeby szybko znaleźć intratną posadę, to po prostu przejrzyj najnowsze oferty pracy z Lublina na GoWork.pl i wybierz najlepsze stanowisko!

W niektórych przypadkach warto osobiście pofatygować się do wybranego zakładu pracy by złożyć w nim swoje CV. Z opcji tej korzystają przede wszystkim uczniowie i studenci starający się o staż czy praktyki zawodowe, ale również ci z kandydatów, którzy chcą się rozwijać w zawodach, do których wykonywania nie są potrzebne żadne szczególne kompetencje, ale zapotrzebowanie na pracowników jest wysokie (na przykład pracownik fast-food).

Warto również przejść się do lokalnego urzędu pracy i przejrzeć najnowsze ogłoszenia wystawione w nim przez pracodawców. Tak naprawdę, zatrudnienie tam może znaleźć każdy, niezależnie od poziomu wykształcenia czy kwalifikacji. Ostatecznie można także zarejestrować się jako osoba bezrobotna, licząc na szereg rozmaitych korzyści, takich jak zasiłek, ubezpieczenie, udział w szkoleniach zawodowych, czy docelowo – znalezienie pracy.

Lublin: alternatywy dla pracy na etacie

Prawda jest taka, że nie wszyscy nadają się do pełnoetatowej pracy, chcąc samodzielnie rozwijać swoją karierę na określonym polu. Pierwszą z alternatyw jakie przychodzą na myśl, jest oczywiście założenie własnej działalności gospodarczej. Wystarczy po prostu mieć dobry pomysł, mnóstwo motywacji i oczywiście kapitał początkowy – dopiero z tym ostatnim może być problem, szczególnie gdy mówimy o osobie pozostającej bez stałego źródła dochodu.

Tradycyjny kredyt bankowy powinien stanowić ostateczność, z uwagi na ryzyko jakie za sobą niesie. Szczęśliwie, chcąc rozpocząć własną działalność gospodarczą, nie musisz nawet mieć żadnych oszczędności. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu programów unijnych bądź rządowych, albo zapytać o pomoc w lokalnym urzędzie pracy.

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy mówimy o sektorze nowoczesnych technologii, niezwykle skuteczny może się okazać crowdfunding. Prywatni inwestorzy bardzo chętnie wesprą każdy godny uwagi pomysł, korzystając z bezpiecznych portali dedykowanych do takich celów.

Naturalnie, własny biznes to ogromna odpowiedzialność – nie każdy jest na nią gotowy. W niektórych branżach, takich jak IT czy marketing, można pokusić się po prostu o freelancing, który przy odrobinie szczęścia będzie mógł przerodzić się w dobrze prosperującą działalność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski