W kierunku zielonej gospodarki. Czy energetyka odnawialna nie może funkcjonować bez sztucznej inteligencji?

Materiał informacyjny XV Europejski Kongres Gospodarczy
Wojna na Ukrainie doprowadziła do konieczności szybkiego rozwoju alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Czy nowe technologie połączone ze sztuczną inteligencją i ekologicznymi rozwiązaniami energetyki odnawialnej pozwolą na większą stabilizację energetyczną w naszym kraju?

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy dał wiele zaskakujących odpowiedzi na pytania o przyszłość energetyki jak i jej bezpieczeństwa.

- Źródła energii skupione w jednym miejscu nie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem w perspektywie długoterminowej. Dlatego rozlokowane w różnych miejscach w kraju farmy fotowoltaiczne, są dobrą opcja— powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska podczas panelu dyskusyjnego "Zielona transformacja energetyki".

Dodał, że rozwój technologii fotowoltaicznych nie może się odbyć bez sztucznej inteligencji. Dzięki jej szerokiemu zastosowaniu można wykorzystywać ją w różnych sektorach, w tym, jak się okazuje, także energetycznym.

Ryszard Hordyński: "Zielona energia nie może działać sama w oderwaniu od sztucznej inteligencji"

Huawei jest firmą, która nominalnie najwięcej na świecie, razem z Google i Samsungiem, wydaje na badania i rozwój innowacji w różnym zakresie rynkowym. Na bazie analiz stwierdziliśmy, że bardzo ważnym obszarem działania powinien być rozwój zielonej energetyki. Pojawiły się u nas wówczas urządzenia fotowoltaiczne oraz magazyny energii, korzystające z technologii cyfrowych.

Zielona energia nie może bowiem działać sama w oderwaniu od sztucznej inteligencji, algorytmów, czy też wysocedostępnej łączności. Inwertery są w stanie, niezależnie od tego z jakim natężeniem świeci słońce, generować energię, aby dostosować się do sytuacji pogodowej na bazie analizy typu real-time. Podobnie jest w przypadku magazynów energii oraz innych urządzeń posiadających inteligencję maszynową, która jest związana z zapewnieniem bezpieczeństwa i analityką predyktywną – tłumaczył Ryszard Hordyński.

Dzięki sztucznej inteligencji urządzenia te będą mogły szybko reagować w przypadku na przykład nagłych samozapłonów, czy różnych kryzysowych sytuacji związanych z przepięciami oraz wszelkimi awariami.

— To swego rodzaju połączenie wiedzy związanej z elektroniką, informatyką i energetyką — dodał.

Sztuczna inteligencja połączona ze źródłami energetyki odnawialnej to przyszłość, która czeka nas wszystkich.

- Musimy sobie uzmysłowić, że żyjemy w momencie bardzo dużych zmian jeśli chodzi o technologie wytwarzania energii — mówił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021. - Mamy do czynienia z pewną gwałtowną zmianą, jeśli chodzi o technologie wytwarzania energii. Ona po części jest niesiona trendem ekologizacji, a po części po prostu rozwojem technologii pochodnej elektroniki komputerowej. Te rzeczy dzieją się na naszych oczach — wyjaśniał.

Dodał, że rozwój technologii energetyki odnawialnej w dużej mierze związany jest z agresją Rosji na Ukrainę.

- Uniezależnienie się od gazów. To jest budowa nowych małych reaktorów jądrowych — podsumował.

Do wypowiedzi ministra odniósł się Ryszard Hordyński.  W sposób realny następuje rozwój energetyki odnawialnej w różnych zakresach. Huawei zajmuje się właśnie fotowoltaiką, jesteśmy producentem inwenterów, magazynów energii litowo-jonowo-żelazowych, które mają wyższy poziom zapłonu niż magazyny tradycyjne. Jak ta polityka się kształtuje? Myślę, że jest tu szereg różnych aspektów. Przed chwilą powiedzieliśmy, że technologia się tak szybko rozwija, że nie ma się co oglądać, tylko trzeba z niej korzystać — wyjaśniał.

Szef Veolii w Polsce Frédéric Faroche na pytanie czy wojna w Ukranie nie zatrzymała marszu w kierunku zielonej gospodarki odpowiedział, że trochę ją spowolniła, ale jednak nie zatrzymała. Rok temu obawy były większe, nasze działania oszczędnościowe przyniosły jednak efekty — powiedział Frédéric Faroche, szef Veolii w Polsce.

Zwrócono także uwagę, że w dalszej perspektywie istotny jest także rozwój magazynowania energetyczną, który zapewni stabilizację.

Dokąd zmierzają trendy w energetyce?

Jak się okazuje, stosunek do energetyki odnawialnej zmienia się, nie tylko przez wojnę na Ukrainie. - To nie tylko wojna, ale cała grupa czynników, które zmieniają otoczenie, w którym funkcjonujemy i wpływają na transformację. Musimy choćby powiedzieć o zmianach mentalności młodych ludzi, którzy będą za chwilę wchodzili do firm i którzy nie chcą już wspierać spółek działających w oparciu o tradycyjne technologie — zauważył Mirosław Bendzera, prezes Grenevii.

Niezaprzeczalnie trendy w energetyce ciągle się więc zmieniają. Ryszard Hordyński stwierdził, że oprócz zastosowania sztucznej inteligencji w fotowoltaice i magazynowaniu energii, czeka nas także większy rozwój technologii samochodów elektrycznych autonomicznych, który będzie również istotnym elementem transformacji energetycznej.

— Jak się okazuje producenci nowych technologii, widzą również szansę w samochodach elektrycznych. – My jako Huawei, nie produkujemy części samochodowych, ale jesteśmy dostawcami baterii, systemów ładowania pokładowego, całej sztucznej inteligencji i systemów sterowania. Samochody te mają zasięg 1100 km i mają skalę autonomiczną 4/5. Już jest na nie ogromny "boom" w krajach, mających lepiej zorganizowaną sieć ładowarek elektrycznych. To jest z kolei istotne, żeby ładowarki były dostępne powszechnie, dla wszystkich obywateli — wyjaśnia Ryszard Hordyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W kierunku zielonej gospodarki. Czy energetyka odnawialna nie może funkcjonować bez sztucznej inteligencji? - Dziennik Bałtycki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski