Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościele pobrygidkowskim zostań Jagiełłą lub mistrzem krzyżackim (ZDJĘCIA,WIDEO)

Małgorzata Szlachetka
Przemysław Szymański, kustosz i przewodnik po kościele pobrygidkowskim, prezentuje, jak działa wirtualna przebieralnia. Tutaj występuje w stroju Ulricha von Jungingena.
Przemysław Szymański, kustosz i przewodnik po kościele pobrygidkowskim, prezentuje, jak działa wirtualna przebieralnia. Tutaj występuje w stroju Ulricha von Jungingena. Anna Kurkiewicz
W kościele pobrygidkowskim w Lublinie czeka nas wyjątkowa atrakcja: dzięki wirtualnej rzeczywistości zmienimy się w uczestników bitwy pod Grunwaldem.

Kościół pobrygidkowski udostępnił atrakcję turystyczną, jakiej do tej pory nie było w Lublinie. Na strychu świątyni właśnie ustawiono ekran, który reaguje na ruchy stojącego przed nim człowieka.

Znajdując się w odległości około metra od urządzenia, wybieramy interesujący nas strój średniowiecznej postaci. Za chwilę widzimy siebie już w tym kostiumie, jakbyśmy zostali w nim sfotografowani. Gdy się poruszymy, figura na ekranie odwzorowuje nasze gesty.

- Nazywamy to wirtualną przebieralnią. Zbudowaliśmy ją na zasadzie gry komputerowej. Urządzenie skanuje naszą postać, a potem ją odwzorowuje - wyjaśnia Łukasz Gładysz, który jest autorem tej atrakcji.

W menu urządzenia są stroje słynnych uczestników bitwy pod Grunwaldem: króla Polski Władysława Jagiełły, wielkiego księcia litewskiego Witolda, rycerza Leszka Czarnego, ale też wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

Docelowo taki swój portret w średniowiecznym wydaniu będzie można wrzucić sobie od razu na przykład na Facebooka.

- Obraz bardzo przemawia do człowieka. Wirtualna przebieralnia jest dodatkową atrakcją, dzięki której chcemy przekazywać wiedzę historyczną - podkreśla ks. Dariusz Marek Bondyra, rektor kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. - Wzorowaliśmy się na obrazie Matejki, ale były też konsultacje historyczne z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem - zaznacza ks. rektor kościoła pobrygidkowskiego.

Coś dla siebie znajdą też panie: do wyboru mają strój średniowiecznej damy oraz świętej Brygidy Szwedzkiej, założycielki zakonu, który w przeszłości był gospodarzem kościoła. Do dziś w świątyni wisi jej malowany na drewnie wizerunek, datowany na pierwszą połowę XV wieku. W stallach są z kolei obrazy z XVII stulecia, przedstawiające kolejne sceny z życia świętej.

Dlaczego właśnie bitwa pod Grunwaldem?

Bo według legendy lubelski kościół budowali Krzyżacy wzięci do niewoli po tej bitwie. Był on wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo w 1410 r. Gospodyniami świątyni zostały brygidki, sprowadzone do Lublina z Gdańska. Świątynia powstawała w latach: 1412 - 1426.

Wirtualna przebieralnia jest kolejnym ukłonem w stronę osób chcących odkrywać historię tego zabytku. Wyremontowany za 16 mln w ostatnich latach kościół, głównie dzięki unijnym środkom, można zwiedzać. Łącznie z wieżą oraz strychem, na którym podziwiamy wyjątkowe polichromie z XV wieku. Mogą one przedstawiać orszak Władysława Jagiełły po bitwie pod Grunwaldem.

- Według legendy Władysław Jagiełło, po bitwie pod Grunwaldem, osobiście zawiesił najstarszy dzwon w kościele. Nie jest to oczywiście prawda, bo wieża, w której obecnie znajdują się dwa dzwony - z 1745 oraz 1745 roku - w XV wieku jeszcze nie istniała - opowiada Przemysław Szymański, kustosz i przewodnik po kościele pobrygidkowskim.

W broszurze "Grunwald, a kościół Panny Maryi w Lublinie", opublikowanym w naszym mieście w 1910 roku, wątek legendy został odnotowany w następujący sposób: "Jakże smętny tego dzwonu głos, jakby jęk tysiąca dusz, ich żałosna skarga z pola bitwy!...Mówią, że wielki król po zwycięstwie przywiózł go z niemieckich stron, z jakiegoś dalekiego grodu".

Dodajmy, że wieża kościelna została zbudowana w pierwszej połowie XVI wieku, była podwyższona w końcu XVI lub na początku XVII stulecia.

Różne sposoby na zwiedzanie kościoła

Gospodarze kościoła pobrygidkowskiego, w sprawie promocji historii Lublina, nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Realizacja planów zależy od tego, czy uda się dostać zewnętrzną dotację z ministerstwa kultury. W środę usłyszeliśmy o dwóch pomysłach.

Po pierwsze, budowie makiet, na których zostaliby rozstawione figury uczestników bitwy pod Grunwaldem. I tutaj nie zabrakłoby elementu interakcyjności. - Kiedy zwiedzający przesunąłby jedną z nich, na ekranie ustawionym obok pojawiałby się informacje o tej konkretnej postaci historycznej - zapowiada Łukasz Gładysz. Makiety byłyby też nieocenioną pomocą przy śledzeniu kolejnych etapów bitwy pod Grunwaldem.

Po drugie, wirtualny przewodnik po kościele, w którym zostałby użyty obraz 3D. - Poszczególne miejsca, dzięki temu przewodnikowi, mogłaby oglądać osoba nie ruszająca się z miejsca - dodaje ks. Dariusz Marek Bondyra, rektor kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Na razie ksiądz rektor zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie kościoła pobrygidkowskiego w sposób tradycyjny, czyli z udziałem przewodnika. Jest to możliwe codziennie, w godzinach 12 - 17, w soboty po telefonicznej rezerwacji (81 52 58 831).

Medykalia 2017. Na scenie m.in. Tom Swoon i Burak Yeter (WIDEO i DUŻO ZDJĘĆ)
Medykalia 2017: na scenie Sitek, Paluch i Peja (ZDJĘCIA, WIDEO)
Medykalia 2017: Domowe Melodie, Strachy na Lachy i nie tylko (ZDJĘCIA, WIDEO)
Lubelscy motocykliści zainaugurowali sezon (ZDJĘCIA, WIDEO)
Maraton Lubelski: Rafał Czarnecki nie miał sobie równych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski