MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W lubelskim Instytucie Andersa będą dyskutować o rosyjskim imperializmie

Jakub Sarek
nadesłane
"Wieloaspektowość rosyjskiej polityki imperialnej na obszarze byłego bloku wschodniego" - to tytuł czwartkowej (21 marca) debaty w Instytucie im. gen. Władysława Andersa w Lublinie. Jej uczestnikami będą prof. Mieczysław Ryba (KUL), dr Łukasz Lewkowicz (UMCS) i Mirosław Kapcewicz, politolog i działacz mniejszości polskiej na Białorusi.

W czwartek (21 marca) w siedzibie Instytutu Andersa przy ul. Głowackiego 16 w Lublinie odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu "Spotkania z Myślą Suwerenną" - debata ekspercka pt. "Wieloaspektowość rosyjskiej polityki imperialnej na obszarze byłego bloku wschodniego".

- Sąsiadujące z Rosją kraje i narody od wieków bardzo dotkliwie doświadczały ekspansjonistycznej polityki swojego północnego sąsiada. Rozpętana w 2022 roku pełnoskalowa wojna, która wstrząsnęła Europą i światem, pobudziła nas wszystkich do kolejnych refleksji oraz przewartościowania faktycznego i potencjalnego zagrożenia, płynącego ze strony rewizjonistycznej polityki zagranicznej Kremla. Nie chcąc pogodzić się z geopolitycznymi realiami upadku Związku Sowieckiego i utratą pozycji supermocarstwa, a także ogromnych połaci kontrolowanego terytorium, współczesna Federacja Rosyjska konsekwentnie dąży do odbudowy swojej strefy wpływów. Na tym polu wykorzystuje cały arsenał dostępnych narzędzi - od inwazji kulturowej poprzez presję ekonomiczną aż po użycie siły wojskowej - tłumaczą organizatorzy.

Zagadnienie wieloaspektowości i hybrydowości zagrożeń ze strony Rosji przybliżą prelegenci: prof. Mieczysław Ryba (KUL), historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, dr Łukasz Lewkowicz (UMCS), politolog, starszy analityk w Instytucie Europy Środkowej, specjalista w zakresie Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności Inicjatywy Trójmorza oraz Grupy Wyszehradzkiej, a także Mirosław Kapcewicz, politolog, absolwent Europejskiej Akademii Dyplomacji, założyciel i prezes Fundacji Młode Kresy; aktywny działacz mniejszości polskiej na Białorusi, reprezentant młodzieży kresowej w Polsce.

Spotkanie przewiduje dwie części: debatę ekspercką oraz następującą po nim otwartą dyskusję z udziałem publiczności. Początek wydarzenia przewidziano na godz. 17:30. Wstęp wolny.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Racja, tworzone m.in. przez studentów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz Instytut Suwerennej z Białegostoku, który jak czytamy na jego stronie, "działa na rzecz pielęgnowania polskości, podtrzymywania tradycji oraz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej".

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski