W Lublinie grali w Lotto 3x3 Lidze. Mniej zawodników, większa intensywność

Lublin był gospodarzem historycznego, pierwszego turnieju Lotto 3x3 Liga, nowego projektu Polskiego Związku Koszykówki. W dwudniowych zawodach w lubelskiej hali MOSiR udział wzięły wszystkie zespoły Energa Basket Ligi. Polski Cukier Start wystawił skład w składzie: Roman Szymański, Bartłomiej Pelczar, Sebastian Walda i Wiktor Kępka.

Pierwszym przeciwnikiem czerwono-czarnych był Śląsk Wrocław. Przez kilka minut mecz był wyrównany, ale gdy rywale zaczęli regularnie trafiać za dwa punkty, szybko odskoczyli na kilka punktów i wygrali przed upływem 10 minut 21:15 (gra kończy się przedwcześnie jeśli jeden z zespołów zdobędzie 21 punktów).

W grze lubelskiej drużyny brakowało właśnie rzutów zza łuku. - Bardzo nam tego brakowało. Można powiedzieć, że rzuciliśmy tyle samo koszy, co Śląsk, ale oni trafiali za dwa, my natomiast za jeden - przyznaje Bartłomiej Pelczar. - Te rzuty są dużą przewagą. W normalnej koszykówce, gdy ktoś rzuci za trzy, a ty za dwa, to nie jest jeszcze tak duża różnica. Tutaj zdobywasz dwa razy więcej punktów i jeżeli komuś siedzą „dwójki”, to bardzo ciężko jest wrócić do meczu - dodaje rozgrywający Startu.

Lubelski zespół nie miał okazji przygotować się do rywalizacji 3x3. W piątek cała czwórka grała mecz w pierwszoligowych rezerwach, a w sobotę zawodnicy przyjechali do hali kilkadziesiąt minut przed pierwszym spotkaniem. Brak doświadczenia także był widoczny w grze. - Dużo osób myśli, że to jest taka sama koszykówka. Ja niedawno też tak myślałem, ale jak w lecie zacząłem grać, to uwierzcie, jest to naprawdę totalnie co innego. Przede wszystkim jest większa intensywność, nie ma praktycznie przerw - przyznaje Bartłomiej Pelczar.

W dwóch następnych spotkaniach historia była podobna. W pierwszej fazie gracze Startu trzymali kontakt z rywalami, ale zdobywali punkty głównie spod kosza (za jeden) i ich strata szybko się powiększała. Ze Stalą Ostrów Wlkp., w której grał ograny i doświadczony w koszykówce 3x3, były reprezentant Polski, Michael Hicks, lublinianie przegrali 17:21. Takim samym wynikiem zakończyła się ostatnia grupowa potyczka z Astorią Bydgoszcz.

Lotto 3x3 Liga jest nowym projektem PZKosz, który ma propagować koszykówkę wśród młodzieży. - Na podwórku lepiej grać 3x3, bo nie potrzeba tylu osób i można grać na jeden kosz. Na pewno przyciągnie widzów, ponieważ mecze są szybsze, bardziej fizyczne. Lekki kontakt nie jest faulem. Ja w wakacje chętnie będę grał, traktując to, jako sposób na utrzymanie formy, ale także, żeby mieć z gry radochę. W koszykówce ważne jest, żeby bawić się sportem - twierdzi Bartłomiej Pelczar.

W turnieju w Lublinie udział wzięło 16 drużyn Energa Basket Ligi. W tym czasie w rozgrywkach była przerwa ze względu na mecze reprezentacji Polski w prekwalifikacjach do EuroBasketu.

- Koszykówka 3x3 jest bardzo dobrą formą promocji. Wykorzystujemy czas, w którym chłopaki grają w kadrze, a my mamy przerwę w lidze. Taki turniej był bardzo dobrym pomysłem - ocenia Pelczar.

Po sobotnich meczach w grupach, najlepsze osiem drużyn (Ostrów Wlkp., Warszawa, Sopot, Stargard, Gliwice, Słupsk, Gdynia i Bydgoszcz) w niedzielę walczyło w fazie play-off. Zespoły rozegrały ćwierćfinały, następnie półfinały, a w decydującym spotkaniu koszykarze z Warszawy pokonali rywali z Gdyni 21:12.

Kolejny turniej odbędzie się w lutym. Natomiast 26 listopada, we Władysławowie, w Lotto 3x3 Lidze zagrają koszykarki. Wśród nich także zawodniczki AZS UMCS Lublin.