Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie powstaje Ośrodek Dawców Szpiku. To pierwszy takie miejsce dla dorosłych pacjentów w regionie [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
W szpitalu klinicznym nr 1 przy ul. Staszica powstaje Lubelski Ośrodek Dawców Szpiku. W ramach jego działalności możliwe będzie przeprowadzenie przeszczepów szpiku od dawców niespokrewnionych. Pierwsze zabiegi tego typu mogą odbyć się jeszcze w tym półroczu.

Według szacunków uruchomienie ośrodka pozwoli na wykonanie rocznie ok. 30 zabiegów transplantacji szpiku od dawców niespokrewnionych. Dotychczas w placówce przy ul. Staszica możliwe było przeprowadzenie przeszczepów wyłącznie od dawców spokrewnionych. Sprawiało to, że pacjenci na zabieg transplantacji musieli udawać się do ośrodków w innych częściach kraju, po czym wracali pod opiekę lekarzy z lubelskiej kliniki.

- Dążymy do kompleksowości funkcjonowania naszej kliniki. Mamy znakomity zespół banku komórek krwiotwórczych, który potrafi krioprezerwować (przechowywać tkanki w ujemnej temperaturze - przyp. red.), przetwarzać te komórki, bezpiecznie przechowywać je miesiącami, a nawet latami. W związku z tym nie widzę powodów, żeby młody człowiek z Lublina musiał jechać do Krakowa czy Warszawy, aby poddać się procedurze pobrania komórek krwiotwórczych i stamtąd te komórki miałyby trafić do nas, bo okaże się, że ich potrzebujemy. Jest to kolejny etap rozwoju naszej kliniki związany z ta częścią medycyny transplantacyjnej - wskazuje prof. Marek Hus, kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 w Lublinie.

Dodatkowo, w klinice hematoonkologii SPSK nr 1 przeprowadzono już ponad 150 badań klinicznych w zakresie chorób krwi, z czego 38 wciąż trwa. Najważniejsze z nich są skierowane do pacjentów zmagających się ze szpiczakiem mnogim, białaczką, hemofilią czy niedokrwistością.

- W każdym wypadku są to badania, które wypełniają pewną szarą przestrzeń. Adresujemy je do ciężko chorych ludzi, którym możemy zaproponować poprawę jakości życia lub wręcz to życie przywrócić, stawiając ich na nogi. To jest coś na czym nam najbardziej zależy – tłumaczy prof. Hus.

Dzięki darowiźnie w wysokości 600 tys. zł przekazanej przez fundację DKMS, wyposażenie kliniki hematoonkologii powiększyło się m.in. o 15 specjalistycznych łóżek elektrycznych, 25 różnych pomp infuzyjnych, lampy bakteriobójcze, podnośniki pacjenta czy zamrażarki niskotemperaturowe.

W SPSK nr 1 w skali roku przeprowadzanych jest ok. 60 przeszczepów z wykorzystaniem własnych komórek krwiotwórczych i blisko 15 przeszczepów od dawców rodzinnych. Od 1997 r. w placówce wykonano prawie tysiąc transplantacji.

O tym jak trudno znaleźć bliźniaka genetycznego (osoba, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze własne - przyp. red.) mówi Leszek Lewandowski z fundacji DKMS.

- To jak szukanie igły w stogu siana. I my tej igły szukamy na całym świecie. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to może być stosunek 1 do 100 tys. a nawet 1 do kilkuset milionów. Nam się udało znaleźć do tej pory 11,5 tys. dawców, czyli można powiedzieć, że daliśmy szansę na nowe życie takiemu małemu miasteczku gdzieś w Polsce.

W bazie DKMS zarejestrowanych jest w sumie 1,8 mln dawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski