Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie rusza XIII edycja Festiwalu Kody. Co w programie?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Klaudia Olender
Przed nami cztery dni intensywnych spotkań z muzyką pod hasłem „Przywołanie”. Ze względu na panującą pandemię tegoroczny Festiwal KODY w całości odbędzie się w formie online. Wydarzenia będą dostępne w internecie i „stacjonarnie” w multimedialnym pawilonie ustawionym na placu przed Centrum Kultury w Lublinie.

Motywem przewodnim XIII edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY jest „Przywołanie”.

- Tegoroczna edycja zajmie się refleksjami, a także inspiracją pomiędzy formami muzyki dawnej i muzyki nowej. Obecne staną się muzyczności historyczne i etniczne inspirowane renesansem, barokiem, tradycją polską oraz gatunkami muzyki współczesnej - improwizowanej, medytacyjnej, zaangażowanej i terapeutycznej – tłumaczą organizatorzy z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.

I zapowiadają że owe „przywołania” kierują w różne strony: - Ku zapomnianym dźwiękom zaginionych kultur, ku odległym wyspom, ku intymnym splotom cielesności i dźwięków, ku wiecznym platońskim ideom – wymieniają.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 12 maja o g. 18 koncertem śpiewaka i instrumentalisty Adama Struga, który przeniesie słuchaczy w podróż po północnej stronie Narwi, gdzie żyją Kurpie Zielone, prezentując „Pieśni miłosne Puszczy Zielonej”. Zaraz po na scenie Kodów pojawi się Carola Schaal, solistka Decoder w spektaklu "Encounter: Bonny Crude Dances with an Amazone", a nocne „Pasmo snu”, czyli codziennych muzycznych medytacji, wypełni muzyka Mortona Feldmana.

Z kolei 14 maja flecistka Ania Karpowicz zaprezentuje premierę sceniczną feministycznego projektu „TOVA”, dzień później w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie muzyczna grupa Voxnova Italia pod kierunkiem Nicholasa Isherwooda przedstawi programu "Scelsi, Byzantium, The Alchemists".

- Poczynając od otwierającego ten rytuał bizantyjskiego Alleluja, do zamykającego go „Alleluja” autorstwa Scelsiego, program przeplata elementy świata chrześcijańskiej teologii, żydowskiej tradycji i alchemii, połączone uniwersalistyczną muzyką Giacinto Scelsiego – zapowiadają organizatorzy.

Tego samego dnia o g. 22 w Wirydarzu CK rozpocznie się Noc Tradycji, o której oprawę muzyczną zadba Radical Polish Ansambl. - Artyści pokażą się w nieoczywistej dla siebie odsłonie. Zagrają tak zwane „garnitury”, czyli ulubione zestawy od wiejskich mistrzów z okolic Rawy, Łęczycy, Radomia, z Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny, przywołując tym samym ducha radosnej zabawy o której zapomnieliśmy pogrążeni w pandemicznej smucie – podają organizatorzy.

W tym roku wszystkie wydarzenia są bezpłatne i będą streamingowane na stronie internetowej: kody-festiwal.pl oraz w KODOWYM pawilonie na placu przed Centrum Kultury w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski