Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie skarby archeologii tylko na zamkniętym pokazie

Małgorzata Szlachetka
Średniowieczna biżuteria nie jest jeszcze eksponowana na wystawach, na razie będzie pokazana na zamkniętym pokazie
Średniowieczna biżuteria nie jest jeszcze eksponowana na wystawach, na razie będzie pokazana na zamkniętym pokazie Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim
W środę, zaledwie na kilka godzin, do Lublina zostanie przywieziony 96-elementowy zbiór wspaniałej, średniowiecznej biżuterii.

Skarby wyrobów jubilerskich, głównie wykonane ze srebra, zostały odnalezione w czasie prac archeologicznych prowadzonych w rejonie historycznego grodu Czerwień, na terenie obecnej gminy Tyszowce. Zabytki są datowane na okres od IX do XIII wieku.

- To jest kunszt jubilerski najwyższej klasy. Nie ma kobiety w Lublinie, która w tych ozdobach nie poszłaby na sylwestra - komentuje prof. Andrzej Kokowski z UMCS, znany lubelski archeolog.

Pierwszy ze skarbów to biżuteria ze srebra, która była ozdobą głowy. Została znaleziona w sakwie złożonej przy zmarłej osobie. Kolejne znalezisko to precjoza podzielone na części.

- Ten skarb mógł być własnością jubilera - tłumaczy prof. Kokowski. - Srebro mogło być także używane jako średniowieczny środek płatniczy.

Trzeci z odkrytych skarbów, jakie zostaną zaprezentowane w Lublinie, to kilkadziesiąt sztuk wyrobów jubilerskich, datowanych na przełom X i XI wieku.

Biżuteria sprzed wieków zostanie pokazana na specjalnym pokazie zamkniętym, zorganizowanym w środę na terenie miasteczka akademickiego UMCS. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy odbywającego się w tym czasie seminarium naukowego „Grody Czerwieńskie - złote jabłko polskiej archeologii” oraz media.

Kiedy skarby w całości będzie mogła obejrzeć szersza publiczność? - Chcielibyśmy zdobyć z Regionalnego Programu Operacyjnego pieniądze na renowację tych zbiorów oraz adaptację budynku na potrzeby wystawy - informuje Eugeniusz Hanejko, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, które przechowuje opisywane zabytki.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski