MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie upamiętnili Prymasa Tysiąclecia. Mija 39 lat od śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Piotr Nowak
Piotr Nowak
Od śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego minęło 39 lat
Od śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego minęło 39 lat Łukasz Kaczanowski
Przedstawiciele władz miasta, województwa lubelskiego i szeregu instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W czwartek obchodzona jest 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Lublinianie uhonorowali Prymasa Tysiąclecia składając kwiaty przed jego pomnikiem przed kurią. Ks. Stefan Wyszyński urzędował tu jako biskup lubelski w latach 1946–1948.

- Jego nauczanie, począwszy od rozprawy doktorskiej, jest nadal aktualne.

Nadal występują niebezpieczeństwa zarówno dla państwa, Kościoła, rodziny i każdego człowieka - wyjaśnił w jednej z rozmów z „Kurierem Lubelskim" ks. prof. Mirosław Sitarz, szef katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL. Kardynała Wyszyńskiego nazwał „najwybitniejszym absolwentem KUL w ciągu całego pierwszego stulecia istnienia uczelni”.

Ksiądz, a następnie biskup Wyszyński był najpierw studentem, potem profesorem, a w końcu Wielkim Kanclerzem KUL. We wtorek upłynęły 74 lata od jego ingresu do katedry lubelskiej. Jako biskup założył Caritas w diecezji, jest patronem ratuszowej sali obrad Rady Miasta Lublin i głównej auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 1948-1981 był Prymasem Polski. Papież Jan Paweł II ukuł dla niego określenie Prymas Tysiąclecia.

„Dzieci moje!” Wystawa o lubelskich latach biskupa Stefan Wy...

- Kardynał Wyszyński stawał w obronie uniwersalnych wartości, praw wynikających z przyrodzonej i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Jego potężny dorobek został spisany w postaci książek i homilii - mówi ks. prof. Mirosław Sitarz.

Na 7 czerwca 2020 r., w Warszawie, zaplanowana została uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, odroczona z powodu pandemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski