Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie zaczął działać nowy ośrodek do leczenia pacjentów z nowotworem mózgu

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski
W szpitalu przy Jaczewskiego zaczął działać ośrodek, w którym pacjenci ze złośliwym glejakiem mózgu będą mieli dostęp do leczenia jedną z najnowocześniejszych metod. Chodzi o terapię NanoTherm. To jedyne takie miejsce w Polsce i drugie w Europie.

- Ten ośrodek daje szansę pacjentom na poszerzenie możliwości leczenia glejaków mózgu. Rocznie mamy około 300 takich pacjentów, z czego około setki z nich mogłoby się kwalifikować do leczenia terapią nanotermiczną - przypuszcza prof. Tomasz Trojanowski, krajowy konsultant ds. neurochirurgii, były szef kliniki neurochirurgii w SPSK4.

NanoTherm jest nową koncepcją leczenia w medycynie, zarejestrowaną już w Europie, ale jej dostępność jest bardzo ograniczona.

Tylko w Niemczech działa ośrodek, który oferuje tę usługę. SPSK4 w Lublinie będzie drugi w Europie. Jak wygląda taki zabieg?

- Najpierw standardowo usuwamy guza mózgu. Komórki nowotworowe zostają jednak nadal w ścianach jamy. Dlatego wprowadzamy do niej wtedy nanocząsteczki żelaza, które są następnie podgrzewane za pomocą zmiennego pola magnetycznego, co powoduje zniszczenie pozostałych komórek rakowych - wyjaśnia prof. Trojanowski.

Próba kliniczna, którą przeprowadzi SPSK4 obejmie 20 pacjentów z glejakiem czwartego stopnia, którzy są po operacji i wyczerpali dostępne metody leczenia.

- W tym przypadku leczenie sfinansuje firma MagForce w ramach grantu, który otrzymała nasza klinika - informuje prof. Radosław Rola, szef kliniki neurochirurgii SPSK4.

Niemieckie wyniki leczenia są obiecujące. - Z ich raportu wynika, że dzięki zastosowaniu terapii NanoTherm wydłuża się czas życia u pacjentów z glejakiem mózgu, i to w dobrym stanie - mówi prof. Trojanowski.

Po zakończeniu badań szpital planuje możliwość komercyjnego leczenia za pomocą tej metody.

- Na razie nie wiemy jednak jaki będzie koszt takiej terapii. W Niemczech to 23 tys. euro, ale w naszej klinice myślimy, że będzie to niższa kwota ze względu na to, że część procedury mogłaby być wykonywana w ramach NFZ - przypuszcza dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor SPSK4.

W ciągu ostatnich trzech lat z Fundacją Onkologiczną Alivia kontaktowało się ponad 500 osób szukających informacji na temat terapii NanoTherm.

- A ponad 70 osób zgłosiło się do niemieckich ośrodków, dlatego możliwość otrzymania tej terapii w Polsce będzie dużą ulga dla pacjentów – uważa Agata Polińska, prezes Fundacji Alivia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski