Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie zaczęły się badania kliniczne z użyciem immunoglobuliny. Dwóch pierwszych zakażonych otrzymało preparat

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
archiwum
- Na razie pacjenci wszystko znoszą dobrze, nie obserwujemy żadnych działań niepożądanych - informuje prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1, w której, jako pierwszej w Polsce, rozpoczęły się badania kliniczne z użyciem immunoglobuliny.

- Dwóch pierwszych pacjentów otrzymało dzisiaj preparat w ramach badań klinicznych. Chodzi o zakażone osoby, które spełniły kryteria podania immunoglobuliny. Znajdują się w średniociężkim zaawansowaniu choroby z zapaleniem płuc. W związku z tym, że są to badania kliniczne, to tak naprawdę nie wiemy, co otrzymali: czy immunoglobulinę czy placebo, ale jednocześnie dostali lek przeciwwirusowy remdesivir - poinformował w środę prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Pacjenci przez następne dwa dni będą otrzymywać kolejne dawki substancji, z tym, że pierwsza dawka jest największa. - Rozpoczęło się leczenie, zobaczymy jakie będą efekty. Na razie pacjenci wszystko znoszą dobrze, nie obserwujemy żadnych działań niepożądanych - dodaje prof. Tomasiewicz.

W badaniach klinicznych weźmie udział około 500 zakażonych pacjentów. Ośrodkiem wiodącym jest klinika chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Testy mają odbywać się jeszcze w 4 innych szpitalach. Badania mają za zadanie potwierdzić skuteczność oraz bezpieczeństwo zastosowania immunoglobuliny.

Za produkcje osocza odpowiadał Biomed Lublin. Przypomnijmy, że pierwsza partia 3 tys. ampułek leku powstała z około 150 litrów osocza zawierającego przeciwciała neutralizujące koronawirusa, z czego ok. 100 litrów pochodziło od górników ze śląskich kopalni.

- Z naszej strony zrobiliśmy to, co deklarowaliśmy w marcu: dostaliśmy osocze, wyprodukowaliśmy preparat, teraz zostanie on podany pacjentom. Będziemy trzymać kciuki, żeby wyniki badań klinicznych były pozytywne. Z każdym lekiem na koronawirusa wiązane są teraz duże nadzieje - mówił ostatnio nam Piotr Fic, p.o. prezesa Biomed Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski