W Lublinie zakończyły się 4. Mistrzostwa Świata Niesłyszących w lekkiej atletyce. Zobacz zdjęcia

W sobotę na lubelskim stadionie lekkoatletycznym, przy ul. Piłsudskiego 22 zakończyły się 4 Mistrzostwa Świata Niesłyszących. Biało-czerwoni wywalczyli ogółem 5 krążków - 1 złoty, 2 srebrne i 2 brązowe, zajmując ostatecznie siódme miejsce w rankingu medalowym. W imprezie udział wzięło ponad 500 uczestników, reprezentujących 49 krajów z całego świata.

Ostatni dzień rywalizacji okazał się bardzo szczęśliwy dla reprezentacji Polski, bowiem biało-czerwoni wywalczyli trzy medale. Znakomicie zaprezentował się Oskar Kokoszewski ze Spartana Lublin, który został wicemistrzem świata w pchnięciu kulą. Lublinianin uzyskał rezultat 16,52 m, przegrywając jedynie z Litwinem Vytenisem Ivaskeviciusem (16,82 m). Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Rosjanin Dmitry Kalmykov (15,92 m).

Pozostałe dwa krążki sobotnich zmagań był zaś dziełem męskich sztafet. Polacy zostali wicemistrzami globu na dystansie 4x100 m (42,52), ulegając tylko Ukraińcom (41,80). Z kolei w sztafecie 4x400 m, biało-czerwoni zdobyli brąz, uzyskując czas 3.17,98. Triumfowali Rosjanie (3.16,21), natomiast srebro przypadło Ukraińcom (3.17,71).

Wcześniej mistrzem świata na dystansie 400 m przez płotki został Oskar Gołębiowski ze Spartana Lublin. Lublinianin w biegu finałowym uzyskał rezultat 53,35, wyprzedzając duet reprezentantów Rosji - Alana Tyszczenko (53,77) oraz Konstantina Grebienszczikowa (53,78). Na najniższym stopniu podium w biegu na 1500 m, stanął zaś jego klubowy kolega Michał Kulpa. Zawodnik Spartana pokonał linię mety w czasie 1.56,95. Mistrzem świata został Białorusin Aliaksandr Charniak (1.56,43), a wicemistrzem Rosjanin Danil Baganov (1.56,82).

Klasyfikacji medalową mistrzostw wygrała Rosja, która wywalczyła aż 45 krążków (18 złotych, 12 srebrnych i 12 brązowych). Drugą lokatę zajęła Białoruś - 12 medali (4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe), a trzecią Ukraina - 20 medali (3 złote, 11 srebrnych i 6 brązowych).

Organizatorami mistrzostw byli Polski Związek Sportu Niesłyszących oraz ICSD (International Committee of Sport for the Deaf). Obie organizacje działają w sferze sportu osób głuchych na całym świecie. ICSD powstała w 1924 roku. Do dziś zrzesza ponad 100 krajów i wspiera ok. 5000 zawodników niesłyszących z całego świata w różnych dyscyplinach sportu olimpijskiego.

Polska i Lublin dołączyły do prestiżowego grona największych miast na świecie osób niesłyszących, goszczących ICSD mistrzostwa świata niesłyszących w lekkiej atletyce, które odbywają się co cztery lata, od 2008 roku. Wcześniejsze lekkoatletyczne czempionaty globu niesłyszących, zostały rozegrane w tureckim Izmirze (2008), kanadyjskim Toronto (2012) i bułgarskiej Starej Zagorze (2016). Lubelski czempionat, to kolejny etap kwalifikacji do 24. Letnich Igrzysk Głuchych, które w 2022 roku odbędą się w Brazylii (1-15 maja).