MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie zapłacimy więcej za wodę i ścieki? MPWiK chce podwyżki opłat

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
pexels.com/zdjęcie ilustracyjne
Szykuje się kolejna podwyżka opłat za wodę i ścieki. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie złożyło wniosek do Wód Polskich o skrócenie ważności obowiązującego od sierpnia ub. r. taryfikatora i zaproponowało nowy cennik. Dla mieszkańców może to oznaczać w tym roku podwyżkę o blisko 3 zł od metra sześciennego wody i ścieków.

9,39 zł za metr sześcienny - tyle aktualnie płacimy łącznie w Lublinie za wodę (4,04 zł) i ścieki (5,35 zł). Ale już niedługo może się to zmienić. W środę (15 czerwca) MPWiK złożył wniosek do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie o zgodę na podwyższenie opłat. Według nowego taryfikatora, opłata za wodę miałaby wzrosnąć do 5,26 zł, a za ścieki - do 7,04 zł, co łącznie daje 12,30 zł za ich metr sześcienny. Taka cena obowiązywałaby przez rok od wprowadzenia podwyżki.

W następnych latach stawki wzrosłyby kolejno: w drugim roku obowiązywania nowego taryfikatora - do 5,41 zł za wodę i 7,14 zł za ścieki (łącznie 12,55 zł za metr sześcienny), a w trzecim do 5,61 zł za metr sześcienny wody i 7,46 zł za metr sześcienny ścieków (łącznie 13,07 zł).

Nowa taryfa miałaby obejmować nie tylko teren Lublina, ale także część gminy Konopnica (rejon ul. Raszyńskiej, Laskowej i Nałęczowskiej), Jastków (ul. Aksamitna i Ziemska) oraz Głusk na obszarze ul. Bukowej oraz lubelskich ulic: Barwnej, Podleśnej, Abramowickiej i Strojnowskiego.

Dlaczego będziemy płacić więcej?

MPWiK wymienia trzy główne powody konieczności podniesienia opłat. Jako pierwszy z nich podaje wzrost cen energii elektrycznej. Dziś płaci za nią średnio 258,29 zł, zaś od lipca będzie to już 952,17 zł.

- W związku z powyższym w ciągu roku nastąpi wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej o ponad 11 mln zł. Tak drastyczny wzrost cen zakupu energii elektrycznej nie ma pokrycia w aktualnie obowiązujących cenach i stawkach opłat - przekonuje Magdalena Bożko, rzeczniczka prasowa MPWiK w Lublinie.

Jako drugi powód przedsiębiorstwo wskazuje „znaczący wzrost kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych”, których podwyżkę MPWiK szacuje na 260 proc.

Trzecim argumentem jest natomiast rekordowy poziom inflacji w Polsce. MPWiK przypomina, że w maju osiągnęła ona poziom aż 13,9 proc.

- Dwucyfrowy, procentowy wymiar inflacji nie był i nie mógł być uwzględniony w kalkulacji cenowej przyjętej w aktualnie obowiązującej taryfie. To sytuacja bez precedensu, mająca przełożenie na każdy rodzaj kosztów ponoszonych przez spółkę - podkreśla Magdalena Bożko.

Aby nowy cennik wszedł w życie, konieczna jest zgoda urzędników Wód Polskich, którzy na rozpatrzenie złożonego przez MPWiK wniosku mają 45 dni. Jeśli nie wniosą uwag, zmieniony taryfikator będzie mógł nas obowiązywać od końca wakacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski