Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie został otwarty konsulat Mołdawii. Kuszą nie tylko winem

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Otwarcie konsulatu honorowego Mołdawii
Otwarcie konsulatu honorowego Mołdawii Mirosław Trembecki
Konsulat ma sprzyjać współpracy gospodarczej, a także wymianie kulturowej i naukowej. To szósta placówka obcego państwa w Lublinie.

Konsulem honorowym Mołdawii w Lublinie został Andrzej Kita, doświadczony przedsiębiorca i wiceprezes Lubelskiego Klubu Biznesu. Przyznaje, że jego zadaniem będzie wspieranie wymiany gospodarczej, ale też rozwijanie współpracy kulturalnej i sportowej dwóch państw.

- Konsulat jeszcze nie miał oficjalnego otwarcia, a już zgłosiły się do mnie osoby, które organizują spływ kajakowy rzeką Prut na pograniczu rumuńsko-mołdawskim i potrzebują pomocy przy załatwieniu formalności. Jestem tu po to, żeby takim osobom pomóc – mówi Andrzej Kita.

Współpracę z konsulem deklaruje Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Mołdawia jest partnerem strategicznym Polski z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie i tej części świata , który może być bardzo dobrym partnerem handlowym – zaznacza wojewoda.

Od 2013 r. kontakty z tym krajem wzmaga Lublin. W kolejnym roku w mieście powstała Polsko-Mołdawska Rada Gospodarcza. - Chcemy podpisać umowę o partnerstwie z jednym z miast mołdawskich. To element naszej polityki budowania relacji ze wschodem kontynentu – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w lubelskim ratuszu.

Zdaniem ambasadora Mołdawii w Polsce, rozwijanie kontaktów między naszymi krajami jest nadal potrzebne. – Spotkałem studentkę, która myślała, że Mołdawia leży przy Wenezueli. Tymczasem Kiszyniów (stolica Mołdawii – przyp. red.) leży 650 km od Lublina – mówi ambasador Iurie Bodrug. Dodajmy, że to w przybliżeniu tyle, ile ze stolicy naszego regionu do Świnoujścia.

Mołdawia kusi szlachetnymi winami, koniakiem i owocami, które dojrzewają w klimacie cieplejszym niż Polski. Na uwagę zasługują też zabytki: malowniczo położone klasztory i ciągnące się kilometrami piwnice do przechowywania wina. Turystykę ułatwia fakt, że do Mołdawii nie potrzebujemy wizy.

Polskie firmy mogą z kolei zaproponować Mołdawianom cenione tam kosmetyki, odzież i wyroby budowlane. Nie mniej ważne są doświadczenia polityczne.

- 27 sierpnia będziemy świętować 25-lecie naszej niepodległości – mówi Iurie Bodrug. – Przechodzimy niesamowicie trudne reformy. Czeka nas modernizacja do standardów Unii Europejskiej. Wzorem europeizacji kraju jest dla nas Polska.

Obecnie w Lublinie działa sześć konsulatów. Oprócz nowo otworzonego urzędu mołdawskiego, działają konsulaty Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Agencja Konsularna Francji i Konsulat Generalny Ukrainy. Siódmy urząd konsularny w województwie, należący do Białorusi, działa w Białej Podlaskiej.

Nowy urząd konsularny Mołdawii mieści się w Pałacu Czartoryskich przy pl. Litewskim 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski