Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nałęczowie może powstać ośrodek rehabilitacji pocovidowej

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
USK w Nałęczowie
Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Nałęczowie stara się, aby być kompleksowym ośrodkiem rehabilitacji dla pacjentów pocovidowych. W woj. lubelskim mamy już blisko 80 tys. ozdrowieńców. Część z nich wciąż zmaga się z poważnymi powikłaniami po zakażeniu.

- Lekarze walczyli o moje życie. Dwie osoby przy mnie zmarły - mówi Krzysztof ze Świdnika, który miesiąc przeleżał w szpitalu w Lubartowie. W tym dwa tygodnie na oddziale intensywnej terapii. Pobyt w szpitalu był dla niego ciężkim doświadczeniem. - W pewnym momencie oddychałem tylko 20-procentami powierzchni płuc. Gdyby nie ciężka praca lekarzy, pielęgniarek i osocze, którego dla nikogo nie brakowało, to teraz byśmy nie rozmawiali - dodaje 60-latek.

Szpital opuścił w ubiegły piątek. Był tak osłabiony, że nie mógł chodzić o własnych siłach. W ciągu miesiąca stracił 15 kg. Cierpiał na zanik mięśni.

- Wracając ze szpitala zobaczyłem na przystanku napis: korona ściema. Coś we mnie pękło - wspomina Krzysztof.

Powrót do domu nie oznaczał końca problemów. Krzysztof porusza się na wózku. W oddychaniu pomaga mu koncentrator tlenu. Lekarze zalecili mu ćwiczenia: wymachy rękami, rowerek i trenowanie oddechu. Przyznaje, że osoby takie jak on wymagają profesjonalnej rehabilitacji i leczenia w sanatorium. - Nie jestem w stanie stanąć na nogi. Dzisiaj rano udało mi się na czworakach dostać się z łóżka do toalety i z powrotem. To dla mnie bardzo wiele. Jeszcze tydzień temu każde machnięcie ręką było dla mnie wyzwaniem - opowiada Krzysztof, który przeszedł zakażenie koronawirusem.

W województwie lubelskim jest już blisko 80 tys. ozdrowieńców. Część z nich wciąż zmaga się z powikłaniami. Lekarze najczęściej mówią o niewydolności oddechowej, dusznościach, przewlekłym zmęczeniu, gorszej tolerancji na wysiłek. U pacjentów występują również zmiany w płucach oraz problemy z koncentracją, skupieniem, pamięcią. Część ozdrowieńców mówi też o bezsenności i niepokojących snach, które wywołują lęk. Stąd środowiska medyczne od dawna apelują o zapewnienie rehabilitacji pocovidowej dla osób po przebytym zakażeniu. Wiemy już, że taki ośrodek powstanie na Lubelszczyźnie.

- Lubelski NFZ czyni starania aby w woj. lubelskim był co najmniej jeden podmiot leczniczy, który będzie zajmował się kontynuacją leczenia powikłań po ciężkim przebiegu COVID-19. Chcemy tym samym zwiększyć dostępność do rehabilitacji pulmonologiczno-kardiologicznej dla pacjentów wypisywanych z oddziałów zakaźnych ze znacznym deficytem wydolności oddechowej, a co za tym idzie ogólnoustrojowej - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego Funduszu. Nie podaje jednak żadnych szczegółów, czyli kiedy i gdzie zacznie działać taki ośrodek.

Mówi się, że pierwszy taki ośrodek prawdopodobnie powstanie w Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Nałęczowie.

- Bardzo byśmy chcieli, nawet złożyliśmy taką gotowość w NFZ. Jesteśmy chętni, bo mamy profesjonalną bazę i wyszkoloną kadrę. Obecnie jesteśmy tzw. szpitalem na doleczenie, bo trafiają do nas pacjenci jeszcze z wynikiem dodatnim na koronawirusa, ale wdrażamy już im rehabilitację, która ma pomóc im w szybszym powrocie do zdrowia. Chcielibyśmy też oferować rehabilitację ozdrowieńcom z negatywnym wynikiem testu, ale NFZ jeszcze nie finansuje tego typu świadczeń - mówi Jerzy Wawerek, dyrektor Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Nałęczowie.

Krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej dodaje, że trwa tworzenie ogólnopolskiej sieci rehabilitacji pocovidowej. - Chcemy to zrobić systemowo, aby była ona powszechnie dostępna. Zamierzamy przeznaczyć oddziały stacjonarne i dzienne rehabilitacji na potrzeby pacjentów pocovidowych. Również szpitale uzdrowiskowe i sanatoria mogłyby zająć się powikłaniami u ozdrowieńców, bo są do tego przygotowani. Staramy się, aby wiosną taka sieć ruszyła - mówi prof. Piotr Majcher z Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii UM w Lublinie, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski