Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowy Rok lubimy wiele sobie obiecywać

Barbara Majewska
Edyta Sawicka-Rubczewska: - Chciałabym mieć więcej cierpliwości - szczególnie dla innych ludzi. W  nowym roku postanawiam też bardziej dbać o siebie i swoje zdrowie. W codziennym pędzie nie zawsze o tym pamiętam, nie ma też zwykle na to wystarczająco dużo czasu.
Edyta Sawicka-Rubczewska: - Chciałabym mieć więcej cierpliwości - szczególnie dla innych ludzi. W nowym roku postanawiam też bardziej dbać o siebie i swoje zdrowie. W codziennym pędzie nie zawsze o tym pamiętam, nie ma też zwykle na to wystarczająco dużo czasu. Małgorzata Genca
Koniec z paleniem papierosów, zmieniam pracę, idę do dentysty, polubię swoją teściową... Ponad 40 proc. Polaków wkracza w kolejny rok z postanowieniem zmiany swojego życia na lepsze. Tak przynajmniej wynika z raportu OBOP. Wierzymy, że nowy rok uda nam się przeżyć lepiej od poprzedniego.

Badania pokazują jednak, że jedynie co 20 osoba w stu procentach dotrzymuje wszystkich noworocznych postanowień.

Wśród ankietowanych, najwięcej dekla- racji na nowy rok dotyczyło zdrowia. Natomiast co piąty respondent w swoich deklaracjach uwzględnił pracę oraz zamierzenia zawodowe. Nieco mniej, bo ok. 12 proc. osób, postanowiło zmienić na lepsze swoje życie rodzinne. A tyle samo kolejnych osób zdecydowało udać się na upragniony wypoczynek. W nowym roku chcemy też być lepsi dla naszych bliskich.

Pomimo tych szlachetnych deklaracji, nie każdemu udaje się z sukcesem zrealizować wszystkie swoje postanowienia. Często bowiem okazujemy się zbyt ambitni albo chcemy zmienić za dużo rzeczy naraz.

- Warto przed sobą stawiać małe, krótkoterminowe cele, które realizowane małymi krokami składają się na całość, która może być znaczącą zmianą - radzi Alicja Misiewicz-Baranowska, psycholog kliniczny oraz właścicielka Ośrodka Szkolenia i Doradztwa Personalnego Master.

Co więcej, wielu z nas w kolejnych latach wytycza sobie ciągle te same cele. I wciąż bez powodzenia. Jak twierdzą psycholodzy, mimo porażek, nie warto się poddawać.

- To, że kolejny rok z rzędu nie udaje nam się zrealizować tego samego postanowienia, powinniśmy potraktować nie jak porażkę, a bardziej jak informację - przekonuje Alicja Misiewicz-Baranowska. - Warto się zastanowić, czy nasze postanowienia noworoczne to na pewno nasze potrzeby, czy może pragnienia ukształtowane pod wpływem innych ludzi - dodaje.

Podkreśla też, że składanie postanowień noworocznych ma sens, jeśli pomaga nam i pozwala do czegoś dążyć, a nie jest źródłem frustracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski