Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek ostatni dzień Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jeszcze biegają chomiki i błyskają pioruny

Maciej Wijatkowski
Maciej Wijatkowski
Piątek to ostatni dzień pokazów na uczelniach w ramach XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wieczorem uroczysta gala w Teatrze Muzycznym.

Minęło siedem dni lubelskiego święta nauki. W wypełnionych technologią salach Politechniki Lubelskiej królowali najmłodsi adepci nauki.

Klasa III d z SP nr 7, pod opieką pani Ewy Paciorek przybyła do „Rdzewiaka” na pokaz pod tytułem: „Czy chomik może wytworzyć energię elektryczną?”

- Może - udowadnia prostym wykładem i prezentacją mgr inż. Jarosław Tatarczak z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. - Żeby naładować smartfon potrzebujemy trzech biegających chomików - atletów, ale po godzinie musimy wymienić załogę, bo padnie nam ze zmęczenia - tłumaczył inżynier maluchom.

W laboratorium Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć, mgr inż. Przemysław Rogalski oswajał z prądem najwyższych napięć klasę ósmą z SP 51.

Uczniowie odpowiadali na wiele podchwytliwych pytań, dowodząc przygotowania do tematu doświadczeń.

- Starszym uczniom tłumaczę zjawiska, których naturę mogą nie do końca rozumieć - mówi Przemysław Rogalski. - Przede wszystkim zwracam uwagę na to, by nie igrać z wysokimi napięciami. Demonstruję sytuacje, które choćby dziwnym dźwiękiem zapowiadają coś niepokojącego. Wtedy najlepiej powiadomić specjalistów - dodaje.

Łuki elektryczne, wypalanie wzorów dróg elektronów na drewnianej płytce, czy wpływ próżni na powstanie wyładowania fascynowały widzów i słuchaczy. To była tylko godzinna lekcja, ale jakże cenna i efektowna.

W piątek, ostatni dzień XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Pokazy odbywać się będą głównie dla zorganizowanych grup szkolnych, które wcześniej zarezerwowały sobie terminy.

Nie znaczy to jednak, że nie można wziąć w nich udziału. Politechnika Lubelska zaprasza na ostatnie projekty festiwalowe.

„Matematyka na wesoło” to propozycja dla uczniów szkół podstawowych, naukowcy z Wydziału Mechanicznego zaprezentują zabawki wykonane z polimerów, a na Wydziale Budownictwa i Architektury odbędzie się pokaz niszczenia różnych materiałów stosowanych w budownictwie.

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS zaprasza na eksperymenty (nie)zwykłe - „Fizyka kul i kulek”, wykład „33 lata po katastrofie w Czarnobylu”, i „Matemagię”. Szczegóły na stronach uczelni.

Święto nauki zakończy się oficjalną galą w Teatrze Muzycznym o godz. 19. Głównym punktem uroczystości będzie koncert Will Todd „Mass in Blue” w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej pod batutą prof. Elżbiety Krzemińskiej.

Na scenie wystąpią również: Daria Łahocka - sopran, Piotr Selim - fortepian, Piotr Kamienobro-dzki - saksofon, Michał Kowalczyk - kontrabas, Marek Fedor - perkusja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski