Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek strajk w lubelskich szkołach. Co z uczniami?

Aleksandra Dunajska
Anna Kurkiewicz
Dyrektorzy zapewniają: Uczniowie nie zastaną zamkniętych drzwi, będą mieli opiekę.

Duża część dyrektorów pytanych przez nas o strajk, podkreśla, że w ich szkołach albo się on nie odbędzie, albo będzie miał charakter marginalny i dotyczył kilku, kilkunastu osób. - U mnie w ogóle go nie będzie - mówi Tomasz Szabłowski, dyrektor Gimnazjum nr 10 w Lublinie.

- Nie mam sygnałów od pracowników, żeby brali udział w proteście - informuje też Danuta Nowakowska-Bartłomiej-czyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6.

- W naszej szkole na razie dwie osoby wyraziły gotowość do strajku. Szkoła będzie funkcjonowała normalnie - zaznacza Marzenna Fitas, wicedyrektorka Gimnazjum nr 14.

- Ludzie chyba nie wierzą, że w sprawie reformy rząd może się jeszcze cofnąć, więc nie widzą sensu, żeby teraz strajkować - dyrektor jednej z lubelskich szkół tak tłumaczy nikłe zainteresowanie protestem w jego placówce. - Do działań nie przyłączyła się nauczycielska Solidarność - przypomina inny.

Są jednak szkoły, gdzie strajk na pewno się odbędzie.

- Na 57 proc. pracowników, którzy wzięli udział w referendum, blisko 80 procent wypowiedziało się za strajkiem - wylicza Jerzy Piskor, dyrektor SP nr 21. Od pracy w piątek ma się powstrzymać także część pracowników Gimnazjum nr 5. Dyrektorzy zapewniają, że nie dojdzie do sytuacji, w której szkoła zostanie całkowicie zamknięta.

- Zorganizujemy zajęcia opiekuńcze, np. w świetlicy - mówi Stanisław Rodak, dyrektor Gimnazjum nr 5.

Celina Stasiak, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie, szacuje, że w strajku weźmie udział połowa szkół i przedszkoli w Lublinie.

- Chociaż oczywiście w różnym zakresie - w jednej placówce to będzie większa, w innej mniejsza liczba pracowników - tłumaczy Stasiak. - Czy jest sens jeszcze teraz strajkować? Oczywiście, że tak. Nauczyciele mają prawo wyrazić swój sprzeciw wobec działań rządu - przekonuje.

O co walczy ZNP?

ZNP żąda, żeby w okresie do 31 sierpnia 2022 r. nie zwalniać ani nie zmieniać warunków pracy nauczycielom, a także pracownikom niepedagogicznym szkół. Związek ocenia bowiem, że w związku z planowaną likwidacją gimnazjów w ciągu następnych pięciu lat dużej części pracowników oświaty grożą zwolnienia lub redukcja etatów. Jeśli więc reformy nie da się zatrzymać, związkowcy żądają gwarancji dla zatrudnionych w szkołach.

Wśród postulatów ZNP jest też 10-procentowa podwyżka wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli.

Nabór do podstawówek

W poniedziałek ruszają zgłoszenia do klas pierwszych dla uczniów z obwodu.

Rejestrować można się za pośrednictwem strony internetowej naborsp-kandydat.vulcan.net.pl/lublin do 7 kwietnia. - Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej z określonym obwodem dzieci zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu, na podstawie zgłoszenia. Podpisany przez rodziców wniosek należy złożyć w sekretariacie wybranej placówki - informuje Olga Mazurek - Podleśna z biura prasowego UM Lublin.

Osoby chętne do rozpoczęcia nauki w innej placówce niż obwodowa przyjmowane będą na wolne miejsca. Rekrutacja dla nich, a także dla dzieci spoza Lublina, prowadzona będzie od 10 do 19 kwietnia. Rodzice powinni wtedy złożyć wniosek do danej szkoły wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata określonych w uchwale Rady Miasta Lublin kryteriów.

- Dzieci uczęszczające do zerówki w danej szkole, nawet jeśli nie jest ich szkolą obwodową, stają się automatycznie uczniami danej placówki - przypomina też Mirosław Jarosiński, z-ca dyrektora ratuszowego wydziału oświaty. (DUN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski