W piątek z Kurierem: Reprodukcje dawnych widoków Lublina

  W piątek z Kurierem: Reprodukcje dawnych widoków Lublina

  Witold Michalak

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Z Piotrem Dymelem, dyrektorem Archiwum Państwowego w Lublinie, rozmawia Witold Michalak
  W piątek z Kurierem: Reprodukcje dawnych widoków Lublina

  ©Jacek Babicz

  Zbieraj reprodukcje dawnych widoków i map Lublina


  W najbliższy piątek zaczynamy wydanie reprodukcji dawnych widoków i planów Lublina. Kto powinien zainteresować się tą kolekcją?
  - Każdy. Sądzę, że dla szerszego grona odbiorców może to być okazja do zapoznania się z tymi planami. Każdy kontakt z tego typu obiektem daje możliwość refleksji, jak Lublin wyglądał dawniej i co się zmieniło do dnia dzisiejszego. Będziemy się starać rozpoznać miejsca, które znamy dzisiaj, a które kiedyś były zaznaczone na planach. Może to inspirować do różnego rodzaju poszukiwań.


  Czy spośród rycin, jakie znajdą się w naszej kolekcji ma Pan jakieś ulubione?
  - Są to materiały unikatowe i wszystkie one są niezmiernie cenne. Dokumentują określone fazy rozwoju przestrzennego i historycznego miasta.

  Gdybym miał wskazać moje najbardziej ulubione, to są te najstarsze, które przynoszą pierwszy obraz kartograficzny Lublina. Mam na myśli widok z dzieła Hogenberga i mapę Bekiewicza z połowy XVII wieku.

  Gdyby ktoś chciał na własne oczy obejrzeć plany i obrazy dawnego Lublina, to czy miałby szanse znaleźć je w jednym miejscu?
  - Niestety, nie. Są one rozproszone w kilku miejscach. Najwięcej jest przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie, ale z różnych względów znalazły się też w zbiorach bibliotecznych, muzealnych, są też plany Lublina przechowywane poza Lublinem i znajdują się w Archiwum Państwowym w Radomiu, jak również w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

  Czy odwiedzając archiwum można liczyć na dostęp do oryginałów?
  - Tylko wtedy, gdy nie posiadamy kopii. W archiwach coraz częściej prowadzi się digitalizację. Tworzymy kopie, które są dostępne w internecie.

  Takie działania wymagają ogromnego zaangażowania technologicznego i wysiłku ze strony pracowników, którzy muszą kopiować zasoby.
  Tak. Dlatego z tym większą przyjemnością mogę stwierdzić, że nasze archiwum jest wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o digitalizację archiwaliów. W tej chwili udostępniliśmy online już ok. 300 tysięcy kopii materiałów archiwalnych.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbieraj

  kali (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 18

  tylko to temat dla fascynatów tematem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo