Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek z Kurierem: Reprodukcje dawnych widoków Lublina

Witold Michalak
Jacek Babicz
Z Piotrem Dymelem, dyrektorem Archiwum Państwowego w Lublinie, rozmawia Witold Michalak

Zbieraj reprodukcje dawnych widoków i map Lublina

W najbliższy piątek zaczynamy wydanie reprodukcji dawnych widoków i planów Lublina. Kto powinien zainteresować się tą kolekcją?
- Każdy. Sądzę, że dla szerszego grona odbiorców może to być okazja do zapoznania się z tymi planami. Każdy kontakt z tego typu obiektem daje możliwość refleksji, jak Lublin wyglądał dawniej i co się zmieniło do dnia dzisiejszego. Będziemy się starać rozpoznać miejsca, które znamy dzisiaj, a które kiedyś były zaznaczone na planach. Może to inspirować do różnego rodzaju poszukiwań.

Czy spośród rycin, jakie znajdą się w naszej kolekcji ma Pan jakieś ulubione?
- Są to materiały unikatowe i wszystkie one są niezmiernie cenne. Dokumentują określone fazy rozwoju przestrzennego i historycznego miasta.

Gdybym miał wskazać moje najbardziej ulubione, to są te najstarsze, które przynoszą pierwszy obraz kartograficzny Lublina. Mam na myśli widok z dzieła Hogenberga i mapę Bekiewicza z połowy XVII wieku.

Gdyby ktoś chciał na własne oczy obejrzeć plany i obrazy dawnego Lublina, to czy miałby szanse znaleźć je w jednym miejscu?
- Niestety, nie. Są one rozproszone w kilku miejscach. Najwięcej jest przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie, ale z różnych względów znalazły się też w zbiorach bibliotecznych, muzealnych, są też plany Lublina przechowywane poza Lublinem i znajdują się w Archiwum Państwowym w Radomiu, jak również w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Czy odwiedzając archiwum można liczyć na dostęp do oryginałów?
- Tylko wtedy, gdy nie posiadamy kopii. W archiwach coraz częściej prowadzi się digitalizację. Tworzymy kopie, które są dostępne w internecie.

Takie działania wymagają ogromnego zaangażowania technologicznego i wysiłku ze strony pracowników, którzy muszą kopiować zasoby.
Tak. Dlatego z tym większą przyjemnością mogę stwierdzić, że nasze archiwum jest wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o digitalizację archiwaliów. W tej chwili udostępniliśmy online już ok. 300 tysięcy kopii materiałów archiwalnych.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski