W Puławach powstało Centrum Badawcze Nawozów

HANA
Udostępnij:
Instytut Nawozów Sztucznych,, od niedawna Instytut Nowych Syntez Chemicznych, wybudował Centrum Badawcze Nawozów. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji.

- Dzisiaj polska branża nawozowa nie ma sobie równych w Europie. Oferujemy jej zupełnie nowe rozwiązania i dlatego powstało Centrum Badawcze Nawozów, które wyposażyliśmy w instalacje i aparatury unikalne na skalę światową. – mówił podczas otwarcia inwestycji prof. Cezary Możeński, dyrektor w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. CBN to obecnie najnowocześniejszy nie tylko w Polsce ale i w Europie Środkowo Wschodniej ośrodek do kompleksowego badania nawozów, opracowywania technologii ich produkcji i wdrażania do przemysłu. Będą tu prowadzone badania nad nawozami mineralnymi. - Wymyślenie nawozów sztucznych uznaje się za największe osiągnięcie XX wieku. To wg uczonych, najbardziej przełomowy wynalazek, dzięki któremu mogliśmy wyżywić aż tyle ludności na świecie. Otwarcie Centrum Badawczego Nawozów oznacza zatem, że uczestniczymy tutaj w Puławach w czymś naprawdę niezwykłym. Gratuluję. – powiedział gość honorowy uroczystości prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Prace przy inwestycji rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku. Powstał wielofunkcyjny budynek przeznaczony do badań naukowych nad nowymi technologiami wytwarzania nawozów. INSCh od początku istnienia zajmował się wieloaspektowymi badaniami związanymi z nawozami, opracowywaniem ich formuł chemiczych, technologii produkcji, wdrażaniem. W placówce pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Badania były prowadzone w zakładzie nawozów, ale też w innych jednostkach organizacyjnych INS. Baza badawcza stworzona została na początku lat 70 i nie przystawała do potrzeb i rzeczywistości w szybko rozwijającym się przemyśle. INSCh podjął strategiczne decyzje o unowocześnieniu bazy badawczej nawozów. Centrum Badawcze Nawozów składa się z dwóch segmentów. W jednym mieszczą się laboratoria z aparaturą do pomiarów własności nawozów. Obok znajduje się hala instalacji półtechnicznych z wyposażeniem aparaturowym i pełnym oprzyrządowaniem pomiarowym sterowanym komputerowo. Daje to możliwość przesyłania niezbędnych danych do szybkiej obróbki komputerowej. Pracownik uruchamiający badania po ich zakończeniu ma pełny obraz swojej pracy. CBN wyposażone jest też w magazyn odczynników, hol ekspozycyjny oraz pomieszczenia magazynowo-gospodarcze. Oprócz budowy obiektu zakupiona została aparatura, wyposażenie oraz meble laboratoryjne. Puławskie CBN ma unikatową aparaturę do badania i symulacji procesów otrzymywania nawozów.

- To bardzo ważne aby procesy technologiczne dedykowane przemysłowi nawozowemu były nie tylko nowoczesne ale i sprawdzone. Odpowiedzialna aplikacja takich procesów do przemysłu wymaga zbadania ich w odpowiedniej skali, sprawdzenia w warunkach procesu przemysłowego, a aparatura CBN to umożliwia. – mówi dyrektor Możeński. Z usług Centrum Badawczego Nawozów będą mogły skorzystać różne podmioty, uczelnie wyższe i instytuty naukowe, zakłady przemysłowe z sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa.

- Powstanie Centrum Badawczego Nawozów umożliwi opracowywanie nowych i ulepszenie funkcjonujących technologii wytwarzania nawozów mineralnych, w tym wykorzystujących odpady z innych gałęzi przemysłu. Dzięki przedsięwzięciu wzrośnie jakość badań oceniających użyteczność nawozów dla rolnictwa oraz właściwe funkcjonowanie systemu nawożenia upraw rolniczych- mówi dyrektor.

Projekt „Budowa i wyposażenie Centrum Badawczego Nawozów” realizowany jest w ramach Działania I.3 Wspieranie innowacji, Programu Rozwój Polska Wschodnia. Całkowita wartość inwestycji to ponad 25 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowi około 16 mln zł, z budżetu Państwa 2,8 mln reszta to środki własne INSCh.

Oprócz Centrum Badawczego Nawozów w puławskim Instytucie uruchomiono w ostatnim czasie kilka innych, nowoczesnych i bardzo specjalistycznych laboratoriów: Laboratorium Wysokich Ciśnień, Instalację pilotową do badań procesów otrzymywania katalizatorów współstrącanych, Centrum Badań Procesów Ekstrakcji Nadkrytycznej, Laboratorium Tworzyw Biodegradowalnych i Laboratorium Związków Bioaktywnych. Wszystkie te jednostki charakteryzują się unikalnymi na skalę światową aparaturami laboratoryjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
komitet powitalny
Przestańcie tylko przeszkadzać (i wsadźcie sobie waszą pomoc) a my wam pokażemy gdzie tak naprawdę jest Polska A i B...
a
anna
Już jakiś czas stoi zamknięty wyremontowany z a pieniądze z UE młyn przy Kazimierskiej i nic nie słychać by oferowali pomieszczenia młodym przedsiębiorcom. A miało być tak pięknie.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie