Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Puławach powstało miasteczko holenderskie

Hanna Bednarzewska
Uspokojenie ruchu nie ograniczy się tylko do zmiany oznakowania i kontroli policji
Uspokojenie ruchu nie ograniczy się tylko do zmiany oznakowania i kontroli policji Paweł Saran
- Jedziesz wolniej, a przez to jesteś bezpieczniejszy - taka idea przyświecała pomysłodawcom realizowanego w Puławach nowatorskiego projektu drogowego pod nazwą Miasteczko holenderskie. Inwestycja powstała w dzielnicy Włostowice. Wczoraj uroczyście oddano ją do użytku. Wprowadzenie nowych rozwiązań i naprawa nawierzchni ulic ma poprawić bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych.

Układ komunikacyjny dzielnicy Włostowice, w tym droga z Warszawy do Kazimierza Dolnego, został przebudowany na wzór rozwiązań stosowanych w holenderskich miastach. Najważniejszym celem programu jest spowodowanie, by użytkownicy dróg stosowali się do przepisów. Chodzi o to, aby ukrócić piracką jazdę niektórych kierowców. Uspokojenie ruchu nie ograniczy się do zmiany lub zastosowania nowego oznakowania pionowego i poziomego czy częstszych kontroli policyjnych.

Projekt przebudowy został opracowany tak, by uniemożliwić, a co najmniej bardzo utrudnić, niebezpieczne poruszanie się po drogach. Służą temu m.in. progi zwalniające i pochylnie, które w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych, uprzykrzają jazdę jedynie tym kierowcom, którzy nie zważają na ograniczenia prędkości. Liczne wyspy dla pieszych, wyniesione powierzchnie skrzyżowań wymuszają ograniczenie prędkości do 30-40 km na godzinę. - Te rozwiązania wpłyną na kulturę jazdy i bezpieczeństwo pieszych - zapewniają projektanci z Biura Ekspertyz i Projektowania Budownictwa Komunalnego Ekkom w Krakowie.

Część kierowców uważa, że spowolnienia utrudnią przejazdy karetek pogotowia czy straży pożarnej. - Do bezpiecznego skrętu w lewo i wymijania służy środkowy, tak zwany awaryjny pas ruchu - tłumaczą projektanci.

Podobne rozwiązania sprawdzono już w jednym z miast Holandii, która jest jednym z najbezpieczniejszych pod względem ruchu drogowego krajów Europy. Sprawiły one, że w ciągu 30 lat w tym mieście była jedna ofiara wypadku. W ciągu ostatnich dwóch lat na Włostowicach wydarzyło się 16 wypadków. Rannych zostało w nich 18 osób.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć przy okazji tworzenia puławskiego Miasteczka holenderskiego był remont i modernizacja kilku ulic w mieście. Dotyczy to przede wszystkim ul. Włostowickiej oraz ul. Kazimierskiej, która jest drogą tranzytową przez Puławy z Warszawy do Kazimierza Dolnego o dużym natężeniu ruchu. Dotychczas była jedną z najgorzej utrzymanych ulic w mieście. Teraz ułożono na niej nową nawierzchnię. Ulice zyskały dodatkową kanalizację odwadniającą. Na Włostowickiej zmorą kierowców i pieszych były bowiem tworzące się po każdym deszczu kałuże. Kolejnym krokiem jest poprawa sytuacji na kolizyjnym skrzyżowaniu ul. Głębokiej- Kazimierskiej- Skowieszyńskiej. Zostanie ono wyposażone w sygnalizację świetlną z elementami spowalniającymi ruch.

Inne miasta też tak chcą

Program uspokojenia ruchu w Puławach zrealizowano przy współpracy rządu Holandii, Ministerstwa Infrastruktury, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie i miasta. Koszt budowy miasteczka holenderskiego to blisko 30 mln zł. Z budżetu Puław wydano na inwestycję około 3 mln zł. Projektem objęto rejon ograniczony ulicami: Włostowicka, Kilińskiego, Piękna, Powstańców Listopadowych, Ceglana, Skowieszyńska i Kazimierska. Puławskie rozwiązania będą wykorzystywane przez inne samorządy w Polsce. Już odbyło się kilka szkoleń dla włodarzy miast, którzy chcą wprowadzić takie rozwiązania u siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski