Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Puławach powstanie elektrownia. Grupa Azoty „Puławy" wybrała budowniczych

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Nazwy firm, które wybudują elektrownię ujawniono podczas środowej konferencji w Grupie Azoty „Puławy”
Nazwy firm, które wybudują elektrownię ujawniono podczas środowej konferencji w Grupie Azoty „Puławy” materiały Grupy Azoty „Puławy"
Trzy polskie firmy wybudują elektrownię węglową w Puławach. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to 1,2 mld zł. To największa inwestycja energetyczna w województwie lubelskim w ostatnich latach.

- Jest to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w Grupie Azoty „Puławy”. Jego realizacja zapewni bezpieczeństwo energetyczne zarówno dla naszej spółki, jak i przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych - mówi Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy”.

Nowa elektrownia o mocy 100 MWe powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni. Będzie opalana węglem kamiennym.

Dostawy surowca zapewni kopalnia w Bogdance, która już teraz zaopatruje puławską elektrociepłownię.

Podpisany w listopadzie aneks między LW „Bogdanka” i zakładami azotowymi przewiduje dostawy węgla do 2023 r., ale przewiduje możliwość przedłużenia kontraktu.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum polskich firm: Polimex Mostostal S.A., Polimex - Energetyka Sp. z o.o. i SBB Energy S.A.

Zawarcie umowy planowane jest na trzeci kwartał 2019 r. Budowa potrwa 36 miesięcy.

Oznacza to, że elektrownia powinna być gotowa w 2022 r. Inwestor zapowiada, że instalacja będzie wyposażona w układy odsiarczania spalin i spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska.

Inwestycja planowana jest od lat. Przez pewien czas prowadzono postępowanie na zlokalizowanie tam elektrowni gazowej, ale wiosną 2017 r. te plany porzucono.

Teraz zamiast elektrowni ma powstać mniejszy blok węglowy. W przetargu na budowę brały udział firmy i konsorcja z USA, Korei, Chin, Japonii oraz Czech.

Problemem może się okazać sytuacja w branży budowlanej. Jeszcze dwa lata temu koszt inwestycji szacowano na ok. 890 mln zł.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat ceny materiałów i usług w tym sektorze wzrosły o ok. 20-30 proc.

- Doprowadziło to do zwiększenia budżetu zadania inwestycyjnego w stosunku do planów z początku 2017 roku. W naszym przypadku roboty budowlane i montażowe stanowią około 1/3 ogółu kosztów. Do tego dochodzą ryzyka kursowe i wyższa marża generalnego realizatora inwestycji - mówi Julian Krawczyński, dyrektor Pionu Inwestycji Grupy Azoty „Puławy”.

Aktualną sytuację nawozowego i chemicznego potentata poznamy 30 kwietnia. To wtedy ukaże się raport finansowy spółki za ubiegły rok.

Niespełna 11 miesięcy trwała budowa nowej hali produkcyjnej spółki Cewar na lubelskim Felinie. Prezes Stanisław Więch zapowiada, że przeprowadzka ze starego zakładu powinna się zakończyć jeszcze przed świętami.

Nowa firma na Felinie. Cewar wprowadza się do nowej siedziby

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski