Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Puławach powstanie elektrownia

Hanna Bednarzewska
Archiwum
Około 3 mld złotych będzie kosztowała elektrownia, która powstanie w Puławach. Inwestycję poprowadzą wspólnie Zakłady Azotowe Puławy SA i Polska Grupa Energetyczna. We wtorek w Bełchatowie -siedzibie PGE podpisana została umowa dotycząca budowy inwestycji.

W tym roku prowadzone będą prace związane z kompletowaniem dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy. Prace inwestycyjne rozpoczną się w 2013 roku zakończą w 2016. Inwestycja będzie miała ogromne znaczenie dla ZA i Lubelszczyzny.

-Zbliżamy się do lat, w których będzie deficyt energii elektrycznej w naszym obszarze. Dla Lubelszczyzny i całego makroregionu południowo - wschodniego inwestycja będzie miała kapitalne znaczenie szczególnie w godzinach szczytu poboru energii. Będzie ona strategiczna także dla Azotów, które z roku na rok zwiększają zużycie energii elektrycznej. Elektrownia zapewni bezpieczeństwo produkcji dla fabryki i będzie źródłem dodatkowego ciepła dla funkcjonowania instalacji produkcyjnych Azotów - mówi Wojciech Kozak członek zarządu ZA Puławy. Nowoczesna energetyka spełniająca szereg wymogów technicznych ekonomicznych ochrony środowiska to ważny element utrzymania pozycji Azotów na rynku i miejsc pracy w Azotach. Elektrownia da miejsca pracy przy budowie i obsłudze oraz konserwacji.

Więcej informacji z Puław na pulawy.naszemiasto.pl

Puławy są w strategicznym miejscu Lubelszczyzny- znajdują się blisko sieci przesyłowej elektrowni Kozienice. Ta sieć będzie wykorzystana do wprowadzenia mocy z puławskiej elektrowni i przesyłu energii do regionu południowo wschodniego i północnego. Jest już gotowa część dokumentacji związana z przedsięwzięciem. Pomysł ulokowania elektrowni w Puławach nie jest nowy. Cztery lata temu ZA rozpoczęły rozmowy ze szwedzką firmą Vattenfall. Ostatecznie Vattenfall wycofał się z inwestowania w Polsce, ale Azoty nie zaprzestały poszukiwań partnera biznesowego. Za mariażem Z PGE przemówiły fakty ekonomiczne. Obie spółki mają bardzo dobre wyniki finansowe i są spółkami skarbu państwa.

Nie jest jeszcze przesądzona technologia produkcji energii. Może to być technologia przy użyciu węgla lub gazu. Dostawcą węgla może być spółka Lubelski Węgiel Bogdanka. Nie wykluczone, że wykorzystana zostanie technologia gazowa, bo Lubelszczyzna jest też bogata w złoża gazu lub zastosowana zostanie technologia mieszana gazowo węglowa. Szczegóły będą ustalane w najbliższych miesiącach. Koszty emisji z produkcji energii elektrycznej będą znane do końca września i to będzie podstawa, która pozwoli określić jakie paliwo będzie dominujące.

Orędownikiem budowy elektrowni w Puławach jest poseł na sejm RP Włodzimierz Karpiński wice szef sejmowej komisji skarbu państwa były członkowi zarządu ZA, który lobował za budową elektrowni w Puławach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski