W siódemkę! Niesamowite koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin wyszarpały awans w Mińsku

Michał Piłat/AZS UMCS Lublin
Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin zwyciężyły na wyjeździe w swoim ostatnim meczu fazy grupowej rozgrywek EuroCup. Akademiczki pokonały w Mińsku tamtejszy Horizont, dzięki czemu zagwarantowały sobie prawo gry w fazie play-off zmagań.

Zawodniczki z Lublina tej sztuki dokonały w siódemkę, bo w meczu wystąpić nie mogły trzy zawodniczki, u których testy na koronawirusa dały wynik pozytywny oraz kontuzjowane Wiktoria Duchnowska i Martina Fassina. W kadrze meczowej zabrakło również Ivany Jakubcovej.

Początek spotkania, a w zasadzie cała pierwsza połowa były bardzo wyrównane. Stawką meczu był awans i żadna z ekip nie pozwalała rywalkom odskoczyć choćby na kilka punktów. To co prawda udało się lubliniankom w końcówce drugiej kwarty, kiedy po trafieniu Natashy Mack wygrywały 29:25. Jednak momentalnie do remisu doprowadziła Anastasiya Verameyenka (29:29). Przy takim rezultacie drużyny udały się szatni.

Po przerwie powoli minimalną zaliczkę zaczęły wypracowywać prowadzone w tym spotkaniu przez Marka Lebiedzińskiego zawodniczki. “Trójką” popisała się Kamiah Smalls, a Pszczółki wygrywały po tym rzucie 39:34. Do ośmiu punktów różnica urosła po trafieniu z dystansu Klaudii Niedźwiedzkiej (37:45). Białorusinki zdołały jednak jeszcze zmniejszyć dystans do zdecydowanie bardziej podmęczonych od siebie Pszczółek. Przed ostatnią odsłoną AZS prowadził 49:45.

Tuż po rozpoczęciu czwartej części meczu dla gospodyń “za dwa” trafiła Adrienne Webb. Przez chwilę ponownie wynik był na styku. Tylko przez chwilę, bo w kolejnych pięciu minutach zawodniczki Horizontu nie potrafiły punktować, co wykorzystały lublinianki odskakując do stanu 49:58. Tej przewagi już nie oddały, ostatecznie wygrywając 70:61, a tym samym zapewniając sobie awans do fazy play-off rozgrywek EuroCup.

Bohaterkami spotkania były wszystkie zawodniczki, które w siódemkę potrafiły postawić się grającemu w szerszym składzie rywalowi. Najwięcej punktów na parkiecie zdobyły Kamiah Smalls (30) i Natasha Mack (20). Obie zawodniczki rozegrały niemal pełne 40 minut. Całe spotkanie, co do sekundy, spędziła na parkiecie z kolei Aleksandra Stanaćev.

Horizont Mińsk – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 61:70 (15:16, 14:13, 16:20, 16-21)

Horizont: Verameyenka 17, Rytsikava 11, De Carvalho 10, Ziuzkova 6, Webb 5, Vasilevich 5, Scekic 5, Hasper 2, Inkina, Katsiukavets. Trener: Nataliya Trafimava

Pszczółka: Smalls 30, Mack 20, Stanaćev 8, Niedźwiedzka 8, Kośla 4, Kuczyńska, Kurach. Trener: Marek Lebiedziński

Sędziowali: Andrada Csender, Margarita Petrenko, Indre Balnionyte