Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę 64. rocznica Cudu Lubelskiego. Będą utrudnienia w ruchu

Witold Michalak
W środę 64. rocznica Cudu Lubelskiego.
W środę 64. rocznica Cudu Lubelskiego. Małgorzata Genca/Archiwum
Był 1949 r., w niedzielę 3 lipca w lubelskiej katedrze właśnie skończyła się msza, kiedy nagle ktoś dostrzegł, jak z obrazu Matki Bożej spływa krwawa łza. Wiadomość o tym wydarzeniu natychmiast obiegła całe miasto i okolice. Tak zaczęły się wydarzenia, które do historii przeszły pod nazwą: Cud Lubelski.

Do świątyni przy ul. Królewskiej zaczęły napływać tłumy wiernych. Nie pomagały zapewnienia ówczesnych władz kościelnych, że nie ma dowodów na cudowność dostrzeżonego zjawiska. Nastrojów religijnego uniesienia nie ostudziły także działania komunistycznej propagandy, która za pośrednictwem mediów starała się za wszelką cenę wyszydzić całe wydarzenie, jak również ludzi, którzy uwierzyli w cud. Każdego dnia do katedry ciągnęło tysiące wiernych, aby pomodlić się w pobliżu obrazu. Wiadomość o cudzie rozchodziła się po całym kraju. Z całej Polski nad Bystrzycę przybywali pielgrzymi. Wtedy władze postanowiły działać. Na rogatkach Lublina pojawiły się patrole milicji, wprowadzono także zakaz sprzedaży biletów do miasta.

W pobliżu katedry organizowano także antyklerykalne demonstracje. Zdarzało się, że ich uczestnicy ścierali się z wiernymi. Ostatecznie władze państwowe uznały, że kościół nie panuje nad sytuacją i odciąga ludzi od pracy. Zaczęły się aresztowania wiernych. Do cel bezpieki i milicji trafiło około 300 osób. Ostatecznie wierni zniknęli spod katedry, a przez długie lata o wydarzeniach w świątyni bano się mówić głośno, aby nie narazić się na represje.

Lubelski cud uznał oficjalnie papież Jan Paweł II. Koronacja obrazu Matki Bożej odbyła się w 1988 roku.

Zmiany tras komunikacji miejskiej
W środę, z powodu uroczystości związanych z rocznicą Cudu Lubelskiego w godz. 19-22 będą obowiązywać objazdy, które pozwolą ominąć ulice: Królewską Lubartowską, Świętoduską. Wymienione trasy będą nieprzejezdne.

Autobusy linii nr 1 będą jeździć po trasie: Zamojska - Bernardyńska - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Tysiąclecia. "Czwórka" w kierunku Elizówki będzie jechać przez: Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Podzamcze, natomiast w drugą stronę pojedzie: Lubartowską - Solidarności - 3 Maja - Krakowskim Przedmieściem.

Autobusy linii nr 6 i 17 omijając okolice archikatedry pojadą ulicami: Zamojską - Bernardyńską - Krakowskim Przedmieściem - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia.

Linia nr 23 w kierunku Felina będzie jechać przez: Solidarności - Tysiąclecia - Unii Lubelskiej - Fabryczna.

Natomiast linia nr 39 w kierunku ul. Zana pojedzie: Al. Tysiąclecia - 3 Maja - Krak. Przedmieściem - Lipową - Narutowicza, a w drugą stronę przez Narutowicza - Okopową - Hempla - 3 Maja - Tysiąclecia.

W środę linie trolejbusowe nr 156 i 160 będą obsługiwane autobusami.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski