Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę w Lublinie rusza Festiwal Bożego Narodzenia 2013!

IL
Wigilia Starego Miasta.
Wigilia Starego Miasta. Jacek Babicz/Archiwum
Z tej okazji podobnie jak w ubiegłym roku przy Bazylice Ojców Dominikanów stanie piękna szopka. Jej budowa właśnie trwa. W poniedziałek zaczęto zwozić choinki, które staną wokół szopki oraz pokrywano dach obiektu słomą.

W ciągu trzech dni warsztatów dla dzieci (18-20 grudnia) na krużgankach klasztoru dominikanów powstanie miasteczko Betlejem. Maluchy zostaną podzielone na 24 grupy i każda z nich wykona swoją ulicę za pomocą kolorowych pudełek, rurek i ścinek materiału.

A już 22 grudnia mieszkańcy będą mogli wziąć udział w Wigilii Starego Miasta. W programie znajdzie się m.in. kiermasz dominikański przed bazyliką oraz korowód bożonarodzeniowy, który przemaszeruje wokół Trybunału Koronnego. Wieczorem lublinianie będą mogli złożyć sobie życzenia, podzielić się opłatkiem i wziąć udział w wieczerzy przy szopce.

Tego samego dnia o godz. 16.45 w katedrze rozbłyśnie Betlejemskie Światło Pokoju. Udadzą się po nie delegacje wszystkich parafii, które zabiorą płomień dla wiernych. Przeniosą go na świecach Caritas opatrzonych hasłem „Aby rozjaśnić dzieciom przyszłość”.

– Mamy nadzieję, że ten dar serca dotrze do chorych, biednych i głodnych dzieci. Na świecy znajduje się hasło tegorocznej akcji „Aby rozjaśnić dzieciom przyszłość” – zachęcał ks. Wiesław Kosicki z Caritasu. Każdy z mieszkańców będzie mógł również zabrać światełko do domu. Wystarczy zabrać ze sobą lampion lub świecę.

W poniedziałek lubelska kuria ujawniła pierwsze szczegóły dotyczące organizacji Orszaku Trzech Króli. Impreza rozpocznie się 6 stycznia o godz. 11.15 na placu oraz przy wejściu na Zamek Lubelski. Barwny pochód przemaszeruje następnie ulicami miasta wprost do katedry. Oprócz gwiazdy betlejemskiej, wyjątkową ozdobą wydarzenia będzie wielkie twarz króla, wyrzeźbiona przez jednego z nauczycieli z Zespołu Szkół Plastycznych.

– Rzeźba powstanie w bryle styropianu o szerokości ponad metra i wysokości ponad 3m. Dodatkowo król będzie miał uszytą suknię. Cała instalacja będzie miała ok. 15 m wysokości. - Legenda głosi, że był tzw. czwarty król, który spóźnił się na urodziny Chrystusa o 33 lata i dotarł dopiero na jego ukrzyżowanie. To jego wizerunek zostanie wyrzeźbiony – dodaje ks. Ryszard Podpora.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski