Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy.
Od momentu otwarcia w 2016 roku Centrum Spotkania Kultur oferuje możliwość obcowania z wybitnymi twórcami sceny operowej, teatralnej i muzycznej z kraju i ze świata. W gmachu CSK przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie każdego roku otwierają się dziesiątki czasowych wystaw malarstwa, rzeźby, grafiki projektowej, fotografii i plakatu. Publiczność może cieszyć się efektownym programem cyklicznych imprez muzycznych, teatralnych i filmowych, a także uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach i debatach o kulturze.
Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne.
Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentalnych nagrań.
Ekspozycja umożliwia lepsze zrozumienie budynku, zwłaszcza zaś prowadzonej w jego wnętrzach palimpsestowej narracji, widocznej np. w pozostawieniu fragmentów dawnej struktury konstrukcyjnej i tkanki budowlanej, a także w zastosowaniu wybranych tworzyw, takich jak beton, cegła, stalowe dźwigary i cięgna, składających się na wyjątkowość budowli. Wystawa, zaprojektowana jako historyczne studium, proponuje wielowymiarowo, a jednocześnie indywidualnie, odczytać ślady historii celowo ujęte przez architekta w strukturze budynku. Pozwala z większą świadomością doświadczyć dominującej w jej wnętrzach chłodnej i surowej czy w pewnym stopniu brutalistycznej estetyki stopionej z przyrodą. Zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.
Wystawę przygotowano w 50. rocznicę podjęcia uchwały o budowie w Lublinie Teatru Dramatycznego oraz w 6. rocznicę oddania Centrum Spotkania Kultur do użytkowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?