W szpitalach zarabia się różnie

Beata KozianZaktualizowano 
Jacek Babicz
Lekarze przed paru laty skutecznie upomnieli się o swoje zarobki. Pomogły im w tym unijna dyrektywa o skróceniu czasu pracy i braki specjalistów na rynku.

Dziś jak Lubelszczyzna długa i szeroka, we wszystkich placówkach ich pensje podstawowe kształtują się na poziomie 3-4 tysięcy złotych. Naliczane od nich pochodne, a przede wszystkim zapłata za dyżury, sprawiły, że wielu wziętych i doświadczonych specjalistów miesięcznie osiąga zarobki w granicach 10 tys. zł. Oczywiście z dyżurami. - Ceną tych wysokich pensji jest nasza stała nieobecność w domu - gorzko podkreślają medycy, którzy dążą do tego, by takie kwoty zarabiać pracując tak jak inni po 40-50 godzin tygodniowo.

- Żeby te 10 tysięcy zrobić, dyżurujemy sześć razy w miesiącu popołudniami i nocami w szpitalu i jeszcze konsultujemy chorych w prywatnych przychodnich. Pieniędzy może nam nie brakuje, ale życie wystawia nam cenę za ten dostatek. Brak kontaktu z dziećmi - zwierza się ginekolog ze szpitala w Lublinie.

Pielęgniarki o zbliżeniu się do lekarskich pensji mogą tylko pomarzyć, zwłaszcza te pracujące w szpitalach powiatowych w regionie. - O ile w Lublinie czy Zamościu udało się wywalczyć pielęgniarkom wzrost wynagrodzeń, o tyle w szpitalach w Radzyniu Podlaskim, Łukowie, Biłgoraju, Kraśniku, Puławach zarabiają skandalicznie nisko - mówi Maria Olszak-Winiarska, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego na Lubelszczyźnie.

Z wyliczeń związku wynika, że pielęgniarskie pensje w naszym województwie są jednymi z najniższych w Polsce. - Jesteśmy na drugim miejscu od końca. W zarobkach lekarzy takiego zróżnicowania terytorialnego nie ma. Dlaczego tylko nasza grupa zawodowa ma ponosić koszty słabego finansowania ściany wschodniej przez NFZ? - pytają rozgoryczone pielęgniarki.

Ale nie tylko. Szykują się do akcji protestacyjnej o podwyżki płac w tych szpitalach, gdzie pensje są skandalicznie niskie. - Skoro dyrekcje placówek mają pieniądze, by płacić za godzinę dyżuru lekarza od 40 do 140 zł, to nie może być tak, że pielęgniarkom proponują stawkę godzinową w wysokości 8-14 zł. Dlatego argumenty, że nasze roszczenia przyczynią się do upadku szpitala, nas nie przekonują - mówi Maria Olszak-Winiarska.

Praca pielęgniarek jest na Lubelszczyźnie nisko wyceniana. Urszula Walasek, położna ze szpitala w Puławach, powiedziała nam, że boi się przejścia na emeryturę: - Mam 54 lata i zarabiam ze wszystkim około 2300 zł brutto. Aż strach pomyśleć, jaką będę mieć emeryturę.

Kokosów w ochronie zdrowia nie zarabiają też przedstawiciele innych zawodów: psycholodzy, fizjoterapeuci. - Skończyliśmy studia wyższe, ciągle musimy uzupełniać wiedzę szkoleniami i warsztatami, by poznawać nowe metody pracy z chorymi. Pensje w wysokości 2,7-3 tys. zł brutto miesięcznie, jakie otrzymujemy, są stanowczo za niskie - mówią.

Także farmaceuci nie zarabiają u nas za dużo. - Jak ktoś chce lepiej zarabiać, musi wyjechać do Warszawy i pracować w tzw. sieciowej, dużej aptece, która z powodu kontrowersyjnych promocji na leki ma wielki utarg - nie mają złudzeń młodzi aptekarze.

Przykładowe zarobki brutto pracowników ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, dentystów, aptekarzy

15 109 zł lekarz specjalista z Lublina, 30-letni staż pracy. W szpitalu klinicznym z dyżurami zarabia 10 109 zł, 5000 zł - prywatna praktyka w 3 miejscach.

14 500 zł anestezjolog z Lublina. 20 lat pracy. W szpitalu wojewódzkim zarabia z dyżurami 11 000 zł, 3500 zł - współpraca z prywatnymi placówkami.

13 500 zł ordynator w Zamościu. Ponad 20-letni staż pracy w szpitalu (7 tys. pensja zasad., 3,1 tys. dodat. funkcyjny, 1,4 tys. stażowy), 2 tys. pryw. gabinet.

10 400 zł ordynator w Białej Podl. 20-letni staż pracy w szpitalu (w tej kwocie mieści się pensja zasadnicza, dodatki: stażowy i funkcyjny).

10 115 zł dyrektor szpitala wojewódzkiego w Lublinie. W tej kwocie mieści się pensja zasadnicza plus dodatki.

10 000 zł lekarz w Lublinie, udziałowiec spółki medycznej. To jego dochód po odjęciu kosztów funkcjonowania firmy. Sam nie pracuje.

9500 zł lekarz specjalista w Lublinie. 25-letni staż. Pensja zasad. w szpitalu 3,3 tys. zł, 660 dodatek za staż, plus dyżury w szpitalu i pryw. gabinet.

8420 zł Mirosława Borowiec, dyrektor szpitala kolejowego w Lublinie. Dyrektorzy szpitali w Lublinie zarabiają od około 8 do 10 tysięcy złotych brutto. Ich zarobki są mniejsze niż zatrudnianych przez nich pracowników, np. lekarzy specjalistów. - Mam 40-letni staż pracy. Moje łączne wynagrodzenie brutto wynosi miesięcznie 8420 zł. Uważam to za godziwą zapłatę, choć muszę przyznać, że nie są to łatwo zarobione pieniądze. Problemów w szpitalach jest dziś mnóstwo.

8365 zł lekarz specjalista w szpitalu wojewódzkim w Lublinie. Ma 30-letni staż pracy (na zarobki składają się: pensja zasad., dodat. staż, 2 dyżury).

5600 zł lekarz rezydent. Pracuje w szpitalu w Lublinie, kończy specjalizację deficytową (ok. 3,9 tys. zł pensji z ministerstwa zdrowia plus dyż.)

5500 zł dentysta w Lublinie. 8-letni staż pracy, pracuje w prywatnej przychodni, pięć dni w tygodniu po 6 godz.

4800 zł lekarz rodzinny w Lublinie. 18-letni staż, pracuje w spółce lekarskiej. Nie dyżuruje, przyjmuje pacjentów pięć dni w tygodniu po ok. 6 godz.

4650 zł lekarz bez specjalizacji . Pracuje w szpitalu w Zamościu, 4-letni staż pracy, pensja podstawowa 3 tys. zł plus zapłata za dyżury.

4200 zł pielęgniarka oddziałowa w szpitalu w Białej Podl. 20-letni staż pracy (pensja zasadnicza z wszystkimi pochodnymi)

3700 zł kierownik apteki sieciowej w Lublinie. Mgr farmacji, 12-letni staż pracy, apteka ma bardzo duże obroty.

3562 zł pielęgniarka w szpitalu w Zamościu. 22-letni staż pracy (pensja zasadnicza plus dodatek za wysługę lat, z dyżurami).

3274 zł psycholog w szpitalu w Lublinie. Posiada 24-letni staż pracy.

2800 zł kierownik apteki w Puławach. Mgr farmacji, ma 20-letni staż pracy.

2795 zł mgr fizjoterapii w szpitalu klinicznym w Lublinie. 14-letni staż pracy w zawodzie (pensja zasadnicza plus wysługa lat).

2438 zł pielęgniarka w szpitalu klinicznym w Lublinie. Po studiach, ma 1,5 roku stażu (pensja zasadnicza z dyżurami).

2388 zł fizjoterapeuta w szpitalu w Chełmie. 8-letni staż pracy w zawodzie (pensja zasadnicza plus dodatek stażowy).

2353 zł pielęgniarka w szpitalu w Zamościu. Posiada 5-letni staż pracy w zawodzie (pensja z dyżurami).

2320 zł rejestratorka w prywatnej przychodni w Lublinie. Z wykształcenia mgr socjologii, 2-letni staż pracy.

2300 zł pielęgniarka w szpitalu w Biłgoraju. 20-letni staż pracy (1630 zł pensja zasad., 70 zł dod. za specjalizację, z dyżurami).

2260 zł rejestratorka w szpitalu w Zamościu. 10-letni staż pracy (pensja zasadnicza plus dodatek stażowy).

2150 zł masażysta w Lublinie. Mgr fizjoterapii bez doświadczenia, od pół roku pracuje na własny rachunek i zdobywa klientów.

2145 zł pielęgniarka zabiegowa w szpitalu w Puławach. 20-letni staż pracy (1789 zł pensja zasad. plus dod. stażowy, pracuje na jedną zmianę).

2150 zł mgr farmacji w niewielkiej aptece w Chełmie. 3-letni staż pracy (w tym pensja zasadnicza plus premia).

1317 zł sprzątaczka w szpitalu w Zamościu. Ma wykształcenie zasadnicze i 1,5-roczny staż pracy.

Jutro zarobki pracowników oświaty i wyższych uczelni. Podamy przykłady wynagrodzeń brutto profesorów, nauczycieli szkół, kuratora.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
koza

przez 6 lat się uczyli książek na pamięć, po to aby kolejne kilka, kilkanaście (a niektórym i kilkadziesiąt nie pomaga) uczyli się praktyki biorąc za to niezłą kasę.

zgłoś
a
aga

BIEDACY !!!!! Ja pracuje z Zabrzu w szpitalu i ze wszystkim (7nocek i święta) na rękę dostaje niecałe 1500 zł !!!!!!!
Marzy mi się pensja 2500 a ONI PŁACZĄ BO MAJĄ 10000!!!!! My nie możemy sobie pozwolić by na wczasy 2tyg pojechać z dziećmi !

zgłoś
a
ania

A jak jest z zarobkami pielęgniarek w Zamościu w Nowym Szpitalu?, czy ktoś wie

zgłoś
p
pop

a ja jako pielęgniarka w radzyniu biorę na rękę 980 z tym że dyrektor nie przyznaje czegoś takiego jak dodatek za licencjat

zgłoś
B
Bielszczanka

2,7 tyś brutto....chciałabym tyle zarabiać. W Bielsku-Białej fizjoterapeuta dostaje 1900 zł brutto w szpitalu.

zgłoś
a
abc

Wszyscy znamy powiedzenie W MIARĘ JEDZENIA APETYT ROŚNIE ,tak więc nie dziwmy się że niektórym ciągle mało.A co do lekarzy,trochę obracam się w tych rejonach i słyszę to i owo ,tak więc jeśli chcą spędzać wczasy w egzotycznych krajach,a w zimie na narty w alpy ,a dzieci do prywatnych szkół prowadzać,to niech pracują 24 na dobę,nie wspomnę o brykach i domach na poziomie. My zwykli ludzie żyjący na średnim poziomie możemy im tylko współczuć że za wszelką cenę muszą żyć na wysokim poziomie bo w ich kręgu inaczej nie wypada.

zgłoś
s
serNick

a kto powiedzial ze wy lekarze musicie zarabiac 10 tysiecy? nikt wam nie kazal isc na medycyne i laski nie robicie ze swej pracy

zgłoś
d
drew

I znowu płaczą....
Też pracuję na trzy zmiany,też mam dyżury w niedzielę i święta,też nie widzę dzieci-i zarabiam 2512 brutto.
Pracujecie w 3,4 miejscach-to normalne,że nie macie zupełnie czasu na bycie z rodziną.
Ale przecież niktWas nie zmusza do tego.Wy sami musicie mieć więcej niż Wasz kolega,asystent itd...To zazdrość i chęć pokazania ,że jesteście bogatsi,lepsi,bardziej modni sprawia,że musicie pracować na kilku etatach.
Przecież w przysiędze nie było mowy o tym,że macie zarabiać kokosy.
To Wam lekarzom się wydaje,że zasługujecie na lepsze życie niż pozostała część społeczeństwa.
Ciągle płaczecie,że mało,że nie jesteście doceniani!?
A co mają powiedzieć ci biedni pacjenci,którzy mając 560 zł renciny nie mogą pójść do lekarza do którego mają zaufanie-bo ich po prostu na Was nie stać!!!!!
Czas zabrać się do prawdziwej pracy,pracy,która ma służyć innym przede wszystkim ,a nie ciągle miauczeć mało i mało!Nudni już jesteście i żałośni.

zgłoś
m
micra

Szanowny autorze artykułu,

wiem to raczej z pewnego źródła, że na Al. Kraśnickiej w szpitalu, na oddziale kardiologii jest 40 łóżek i... 34 kardiologów - słownie: 34 kardiologów. Może autorka przejdzie się i pogada z czego wynika taka nadreprezentatywność lekarzy.

zgłoś
k
koń

Lekarzom lekarzom lekarzom lekarzo tylko im

zgłoś
k
krowa

Ja bym podniósł pensje tylko lekarzom,bo oni studiowali i męczyli się przez sześć lat .

zgłoś
m
m

a co z analitykami medycznymi? oni też pracują w szpitalach i też kończyli studia medyczne. Co z ich zarobkami?

zgłoś
p
peter

tam to pielegniarki zarabiaja tak dobrze ze jeszcze utrzymuja lekarzy ze swojej pensji.pielegniarkom mozna zabrac czesc wynagrodzen i dac lekarzom to jest plan naprawczy dr smiecha.a pan marszalek nic nie widzi nic nie slyszy.zycie w tym szpitalu pisze znakomita fabule do filmu o zabarwieniu komiczno groteskowym.

zgłoś
a
aaaa

szanowni lekarze nie tylko Wy poświęcacie czas należny rodzinie na dorabianie, robi tak każdy, kto chce utrzymać rodzinę, więc po co te jęki jak to Wam źle się dzieje

zgłoś
h
hera

a co maja powiedzieć lekarze weterynarii pracyjący w lecznicach,jako zwykli pracownicy?zarabiaja tyle co sprzataczka,a też skończyli studia 6-cio letnie medyczne.to woła o pomste do nieba!i co do kogo mają się zgłosić,że mało zarabiają?do kogo się zwrócić?szok!takie rzeczy to tylko w lublinie

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3