Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie ruszają operacje zmniejszenia żołądka

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
archiwum/materiał ilustracyjny
Jeden z pierwszych zoperowanych pacjentów ważył 160 kg. Szpital im. Jana Bożego chce wykonywać miesięcznie 6-8 operacji zmniejszenia żołądka. Chętni mogą się już zgłaszać.

- W czerwcu, na oddziale chirurgii wykonano pierwsze zabiegi zmniejszenia żołądka będące obecnie głównymi operacjami wykonywanymi w chirurgicznym leczeniu otyłości w Polsce. Pełna nazwa zabiegu to rękawowa laparoskopowa resekcja żołądka - informuje Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

W operacjach uczestniczył lek. Maciej Pastuszka z ośrodka bariatrycznego w Łęcznej oraz dr n. med. Jakub Gołyski, który pracował w Łęcznej przez wiele lat, a obecnie zatrudniony jest w oddziale chirurgii szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. Jeden z pierwszych czterech zoperowanych pacjentów ważył 160 kg.

- Chirurgiczne leczenie bariatryczne to szansa dla pacjentów na redukcję masy ciała, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, nadciśnienia, hipercholesterolemii, zwyrodnienia stawów czy bezdechu sennego oraz powikłań związanymi z tymi chorobami. W ramach nowo utworzonego ośrodka w naszym szpitalu planujemy szeroką diagnostykę i przygotowanie przedoperacyjne prowadzone w oddziale chorób wewnętrznych

- tłumaczy rzecznik prasowy.

Na wykonanie operacji bariatrycznych w szpitalu Jana Bożego pozwala między innymi najnowocześniejszy sprzęt zakupiony dla potrzeb oddziału chirurgii i bloku operacyjnego, taki jak: nóż harmoniczny, narzędzie koagulacyjne Liga sure, staplery endoskopowe czy materace podciśnieniowe, pozwalające na prawidłowe ułożenia pacjenta w trakcie operacji. Dodajmy, że w skład zespołu bariatrycznego wchodzą odpowiednio wyszkolone pielęgniarki, psycholog, dietetyk, kardiolog, pulmonolog, anestezjolog i chirurg, co pozwala na zapewnienie kompleksowej opieki pacjentom.

Wszyscy je słyszeli, a wielu z nas wciąż w nie wierzy. Mity medyczne w najlepszym wypadku mogą być nieszkodliwe, często jednak wiara w nie stanowi zagrożenie dla zdrowia. Co ciekawe, nierzadko nawet nie wiemy, skąd wzięło się dane przekonanie. W końcu kto z was nigdy nie słyszał, że bez czapki na głowie stracimy sporo ciepła, a dziennie powinniśmy wypijać 8 szklanek wody? Sprawdziliśmy, czy naprawdę tak jest. Zobaczcie najpopularniejsze mity medyczne. W które z nich wierzycie?

Mity medyczne, w które wierzymy. Nauka je obaliła, a my nada...

Operacje bariatryczne na NFZ są już możliwe w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z poradnią lub oddziałem chirurgicznym. - Na razie planujemy wykonywać 6-8 takich operacji w ciągu miesiąca. Docelowo chcemy, by było ich 120-150 rocznie - dodaje Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego.

Przypomnijmy, że operacje bariatryczne wykonywane są także w SPSK1 i w szpitalu w Łęcznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski