Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu przy Jaczewskiego oferują pacjentkom najnowocześniejsze leczenie mięśniaków macicy

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Od lewej: prof. Tomasz Jargiełło i prof. Tomasz Paszkowski
Od lewej: prof. Tomasz Jargiełło i prof. Tomasz Paszkowski materiały prasowe
Ginekolodzy z SPSK4 przy Jaczewskiego, jako nieliczni w Polsce, przeprowadzają nowoczesne zabiegi embolizacji tętnic macicznych w leczeniu mięśniaków macicy. Coraz więcej kobiet z całej Polskie zgłasza się z tym problemem po pomoc do lubelskich ginekologów.

Szacuje się, że nawet co piąta kobieta po 35. roku życia cierpi z powodu objawów powodowanych przez mięśniaki macicy. Wiele z nich może być skutecznie leczonych przy pomocy embolizacji. Dzięki małoinwazyjnym zabiegom wykonywanym między innymi w szpitalu przy Jaczewskiego pacjentki mają alternatywę w stosunku do operacji klasycznych lub laparoskopowych.

Ginekolodzy ze szpitala nr 4 w Lublinie jako jedni z nielicznych placówek w Polsce oferuje kobietom taką metodę leczenia.

- Stosowana w naszym ośrodku metoda wewnątrznaczyniowej embolizacji jest znacznie mniej inwazyjna w porównaniu z metodami operacyjnymi. Wykorzystuje się substancje podawane bezpośrednio do naczyń zaopatrujących mięśniaka macicy, które powodują, ze guz się zmniejsza i przestaje być aktywny. Kobiety, które zdecydowały się na ten zabieg są z reguły bardzo zadowolone z wyników leczenia – mówi prof. Tomasz Paszkowski, kierownik III Kliniki Ginekologii w SPSK4.

Obecnie, coraz więcej pacjentek z całej Polski zgłasza się do Lublina, poszukując nieoperacyjnej metody leczenia mięśniaków macicy. Od 2013 roku ginekolodzy z SPSK4 przeprowadzili 551 takich zabiegów. Czas oczekiwania na konsultację i ewentualne wykonanie zabiegu embolizacji wynosi maksymalnie dwa miesiące. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda pacjentka może być leczona w ten sposób. O tym, kiedy można zastosować taką metodę decydują ścisłe procedury kwalifikacyjne.

- Małoinwazyjne zabiegi embolizacji przynoszą wiele korzyści dla pacjentek. Przede wszystkim nie wymagają ogólnego znieczulenia – są wykonywane z nakłucia tętnicy udowej w pachwinie, a następnie przez wprowadzony do tętnic macicznych cewnik są podawane obojętne biologicznie cząstki embolizacyjne. Pozbawione w ten sposób dopływu krwi mięśniaki macicy zmniejszają się i nie krwawią, a macica pozostaje na swoim miejscu. Po zabiegu chora najczęściej opuszcza szpital po 1-3 dniach, a potem dla oceny skuteczności leczenia przechodzi kontrolne badania przy użyciu rezonansu magnetycznego i USG – dodaje prof. Tomasz Jargiełło, kierownik Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii w SPSK4.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski