18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Łecznej operacyjnie zmniejszą żołądek

Monika Fajge
Ważna jest zmiana nawyków żywieniowych, a to dla wielu pacjentów spore wyzwanie - mówi Krzysztof Bojarski.
Ważna jest zmiana nawyków żywieniowych, a to dla wielu pacjentów spore wyzwanie - mówi Krzysztof Bojarski. 123 RF
Do placówek, które wykonują operacje "zmniejszenia żołądka" dołączył w tym roku szpital w Łęcznej. Dwie pierwsze pacjentki operacje mają już za sobą. Terapia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Z zabiegów skorzystają osoby, których liczba BMI (wskaźnik masy ciała) przekracza 40, lub wynosi minimum 35, a pacjenci chorują dodatkowo na nadciśnienie, cukrzycę czy zaburzenia gospodarki tłuszczowo-lipidowej - tłumaczy dr Wiesław Pesta, który kieruje zespołem specjalistów Ośrodka Chirurgicznego Leczenia Otyłości. - Możemy im pomóc, wykonując np. rękawową resekcję żołądka - dodaje. Zabieg trwa od 50 minut do 1,5 godziny i wykonywany jest metodą laparoskopową.

Na czym polega? - Usuwamy aż 4/5 powiększonego żołądka. Zostawiamy jedynie fragment, który staje się cienką rurą, przypominającą banan. Zmniejszenie objętości żołądka do około 150 ml powoduje, że chory nie jest w stanie przyjmować jednorazowo tak dużych ilości pokarmu, jak kiedyś. Zabieg redukuje dodatkowo wydzielanie hormonu, który ma wpływ na łaknienie - wyjaśnia dr Pesta.

Dwie osoby (jedna z nich to 22-latka) zabieg mają już za sobą. Do operacji szykowane są kolejne. - Mamy m.in. pacjenta, młodego mężczyznę, który waży aż 207 kilogramów - informuje specjalista.

Zanim chory zostanie zakwalifikowany do zabiegu "zmniejszania żołądka", musi przejść kompleksowe badania. - Jest też konsultowany przez kardiologa, internistę, diabetyka, endokrynologa i psychologa - wylicza Krzysztof Bojarski, zastępca dyrektora szpitala w Łęcznej. - Chory musi mieć świadomość, że operacja to tylko jeden z etapów leczenia. Kolejnym jest zmiana nawyków żywieniowych, a to dla wielu pacjentów spore wyzwanie - wyjaśnia.

W Polsce jest 16 ośrodków, przeprowadzających takie zabiegi. Rocznie wykonuje się w nich ok. tysiąca operacji. - Biorąc pod uwagę skalę problemu, to ciągle niewiele. Tym bardziej że liczba osób otyłych rośnie - przyznaje dr Wiesław Pesta.



Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski