Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szwajcarii przygotowania do głosowania korespondencyjnego w wyborach trwały dwa lata - wyjaśnia rzecznik Poczty Szwajcarskiej

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Andrzej Banas / Polska Press
Wybory prezydenckie w Polsce. Organizacja głosowania korespondencyjnego w niecałe 6 tygodni? – My przygotowywaliśmy się przez 2 lata – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik Poczty Szwajcarskiej Jacqueline Buehlmann.

W jaki sposób przygotowywali się Państwo do pierwszego głosowania korespondencyjnego? Czy wcześniej przeprowadzane były jakieś testy lub programy pilotażowe?

Głosowanie korespondencyjne było wprowadzane w Szwajcarii w poszczególnych kantonach między 1978 i 2005 rokiem. Obecne procedury obowiązują od 2016 roku. Przygotowania zajęły nam ponad 2 lata. Tyle czasu zajęło nam przetworzenie danych z ponad dwóch tysięcy samorządów terytorialnych. W tym okresie udało nam się wyprodukować także specjalną kopertę zwrotną mieszczącą przesyłki o wadze od 1 do 500 gramów, która może być obsługiwana przez maszyny rozdzielcze.

W jaki sposób wyborcy otrzymują karty do głosowania?

Za przygotowanie i wysłanie kart wyborczych odpowiadają samorządy. Poczta Szwajcarska ma za zadanie je dostarczyć. Tak dzieje się w 99% przypadków. Warto przy tym zaznaczyć, że w bardzo małych miejscowościach za dostarczenie kart wyborczych wciąż odpowiada osoba tradycyjnie piastująca urząd pomocnika urzędnika sądowego, czyli tzw. gemeindeweibel.

W jaki sposób sprawdza się, czy wszyscy otrzymali karty wyborcze?

Wszystkie koperty są sortowane przez maszyny rozdzielcze. Każda z kopert zawiera kod kreskowy obok danego adresu. Gdy przesyłki docierają do naszych sortowni, są klasyfikowane jako głos oddany w wyborach. Koperty są klasyfikowane na podstawie daty dostarczenia w wyznaczonym tygodniu wyborczym. Za dostarczenie dokładnej listy adresów odpowiadają samorządy.

Czy w procesie głosowania korespondencyjnego biorą udział także inne instytucje?

Za przeprowadzenie wyborów odpowiada szwajcarska Kancelaria Federalna, kantony i samorządy.

Czy epidemia koronawirusa wpłynie na działalność Poczty Szwajcarskiej i planowane dostarczanie kart wyborczych w najbliższym czasie?

Jeśli chodzi o wybory na szczeblu krajowym, Szwajcarska Rada Związkowa zdecydowała o odwołaniu zaplanowanego na 17 maja referendum federalnego. Powodem takiego postanowienia była oczywiście sytuacja związana z COVID-19, która ma określone następstwa związane z organizacją i implementacją referendum. Jednakże na szczeblu kantonalnym dalej mogą się odbywać wybory oraz referenda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Szwajcarii przygotowania do głosowania korespondencyjnego w wyborach trwały dwa lata - wyjaśnia rzecznik Poczty Szwajcarskiej - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski