Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Urzędowie wciąż garnki lepią

Andrzej Wojtan
Cezary Gajewski
Cezary Gajewski Andrzej Wojtan
Podczas XIII Krajowego Zjazdu Stowarzyszenia Twórców Ludowych, który pod koniec listopada obradował w Lublinie, Cezary Gajewski, utalentowany garncarz ludowy z Urzędowa otrzymał aż dwa wyróżnienia. Pierwsze to medal "Zasłużony dla kultury polskiej". Drugie - okolicznościowy medal 60-lecia Cepelii "60 lat troski o ginące piękno - 1949-2009".

Nie znamy nazwisk pierwszych garncarzy z Urzędowa. Wiadomo, że w 1565 r. było ich pięciu. Nazwisko Gajewskich pojawia się w historii urzędowskiego garncarstwa w 1753 r. za sprawą Grzegorza. Później, w krótkich odstępach czasu, urodzili się: Walenty, Jakub, Michał i Benedykt. W 1837 r. przyszedł na świat Dominik i od niego wiedzie "prosta linia": Władysław, Teofil, Zygfryd i Cezary, urodzony w 1966 r., najmłodszy urzędowski garncarz.

Jeszcze przed II wojną światową było w Urzędowie 25 garncarzy. Po wojnie zostało dziesięciu, dzisiaj pracuje tylko dwóch: Cezary Gajewski z ojcem Zygfrydem, którzy kontynuują ponadczterowiekowe tradycje rękodzieła. Obydwaj Gajewscy są pełni sił i optymizmu. Swoje wyroby sprzedają na kiermaszach i mają nadzieję, że ich piec do wypalania garnków nie wygaśnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski