MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W weekend rusza Festiwal Nauki w Lublinie. "Żyjemy w mieście akademickim"

Adrianna Romanek
Archiwum / Malgorzata Genca / Polskapresse
W dniach 14-20 września w mieście już po raz kolejny odbędzie się Lubelski Festiwal Nauki, czyli cykliczna impreza promująca edukację. Wydarzenie organizowane przez uczelnie wyższe z Lublina ruszy pod hasłem "Człowiek sercem nauki". Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorzy.

"Człowiek sercem nauki"

Lubelski Festiwal Nauki to wydarzenie przybliżające w przystępny sposób różne dziedziny nauki. W tym roku głównym organizatorem jest Uniwersytet Medyczny, a partnerami są także UMCS, KUL, UP, Politechnika Lubelska oraz miasto Lublin.

- To dla nas ogromna radość, że już po raz dwudziesty organizujemy tak wspaniałe przedsięwzięcie. Żyjemy w mieście akademickim i wszyscy korzystamy z jego zasobów. Przykładowo ja o 6:30 byłem dziś na basenie Uniwersytetu Przyrodniczego - żartował podczas konferencji inaugurującej wydarzenie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Festiwal ma być doskonałą okazją do poznania najnowszych osiągnięć naukowych, spotkania ekspertów oraz wzięcia udziału w warsztatach, prezentacjach, a także wykładach.

- Adresatem jest zarówno młode, jak i starsze pokolenie. Frekwencja z poprzednich edycji wskazuje, że wiele osób niezależnie od wieku jest zainteresowanych tym, co dzieje się w nauce. Projektów jest aż 1900, a to wszystko, co dzieje się wokół festiwalu świadczy o dynamicznym rozwoju akademickości naszego miasta - dodał Załuska.

W weekend rusza Festiwal Nauki w Lublinie.

Organizatorzy zaznaczają, że z roku na rok popularność festiwalu wzrasta, a projektów i chętnych przybywa. Szacuje się, że w tej edycji udział weźmie ok. 40 tys. osób.

- Daje to obraz skali organizacyjnej, w jakiej się poruszamy. Chcemy promować naukę i podkreślać, że nasz festiwal nie jest dedykowany wyłącznie naukowcom, a skierowany jest do wszystkich zainteresowanych i to z różnych grup wiekowych. Bardzo cieszy nas obecność najmłodszych, zwłaszcza na pikniku edukacyjnym, gdzie widać, jak młode osoby są autentycznie zainteresowane naszymi tematami - mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka.

Co jest ważniejsze, mózg czy serce?

W sobotę (14 września) odbędzie się uroczysta inauguracja Lubelskiego Festiwalu Nauki, natomiast w niedzielę (15 września) wszyscy zainteresowani będą mieli okazję wziąć udział w Pikniku Naukowym na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur. Podczas wydarzenia zaplanowano także zawody o puchar „Mistrz Resuscytacji LFN 2024”.

- Hasło tegorocznej edycji "Człowiek sercem nauki" ma podkreślać uniwersalność i interdyscyplinarność wydarzenia, w którym bez względu na dziedzinę czy dyscyplinę nauki, to człowiek znajduje się w centrum zainteresowania. W trakcie Lubelskiego Pikniku Naukowego pojawią się stoiska piknikowe, gdzie będzie można wziąć udział grach, zabawach oraz porozmawiać z ekspertami - zdradza dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz.

W poniedziałek (16 września) odbędą się prezentacje projektów festiwalowych, gdzie UM przedstawi dwa wykłady:

  • ”Czy nowe technologie mogą naprawić mózg” - prof. dr hab. Konrad Rejdak,
  • "W dobrym rytmie z własnym sercem” - prof. Bartosz Kondracki.

- Kto wie, może w końcu zostanie rozstrzygnięty odwieczny dylemat naukowców, filozofów i poetów: Co jest ważniejsze: serce czy mózg - dodaje Jakubiak-Hulicz.

Dodatkowo w kolejnych dniach na uniwersytecie nie zabraknie projektów, gdzie uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia i urody. Będzie można obejrzeć laboratoria chemiczne „od kuchni”, wziąć udział w wielu eksperymentach oraz dowiedzieć się, jak zostać lekarzem, farmaceutą czy analitykiem.

Wiele interesujących wydarzeń zarówno dla dużych, jak i małych przygotowały także inne lubelskie uczelnie - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Dokładny program wydarzeń, wykładów, prezentacji oraz wszystkie atrakcje towarzyszące XX Lubelskiemu Festiwalowi Nauki znajdziecie TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski