Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie lubelskim powstaje coraz mniej nowych mieszkań

EP
W województwie lubelskim powstaje coraz mniej nowych mieszkań
W województwie lubelskim powstaje coraz mniej nowych mieszkań Jacek Babicz
Budujemy coraz mniej. Liczba mieszkań oddanych do użytku w woj. lubelskim w pierwszych trzech miesiącach tego roku była niższa blisko o jedną trzecią w porównaniu z tym samym okresem 2012 roku. Skąd taka zmiana? - Kryzys - mówią deweloperzy. - Ubiegły rok był udany i dlatego następny wypada przy nim kiepsko - uzupełniają specjaliści z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

- Mamy duży, procentowy spadek, ale nie należy wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków - przestrzegał w czasie czwartkowej konferencji Maciej Żelechowski z Ośrodka Statystyki Budownictwa US w Lublinie. - Obecne spadki porównujemy z bardzo wysoką bazą z 2012 r. - dodawał.

Rzeczywiście. W całym minionym roku w woj. lubelskim oddano do użytku około 7,2 tys. mieszkań (najwięcej w Lublinie - 2294). - To najlepszy wynik od czterech lat - podkreślał Żelechowski. - Raczej ciężko będzie go powtórzyć - dodał.

Te prognozy potwierdzają wstępne wyniki badań statystycznych. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku oddano do użytku 1300 mieszkań. Gdy weźmiemy pod uwagę, że w tej puli znajdują się zarówno inwestycje deweloperskie i spółdzielcze, jaki i tzw. budownictwo indywidualne (np. mieszkania w domkach jednorodzinnych) ten wynik nie robi wrażenia.

Skąd taka zapaść? - Mniej więcej dwa lata temu banki zaczęły zaostrzać swoją politykę kredytową. Część klientów nie ma co liczyć na ich wsparcie i dlatego odkłada zakup na później. Popyt na mieszkania jest więc mniejszy - tłumaczy Wojciech Dzioba, szef lubelskiej spółki deweloperskiej TBV. - Do budowania i kupowania nie zachęcają też medialne doniesienia o kryzysie - uważa.

W pierwszym kwartale tego roku rozpoczęto budowę 900 mieszkań (spadek o 35 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r.). Wydano pozwolenie na budowę kolejnych 1100 (spadek o 28 proc.).

Największe natężenie tego typu inwestycji występuje tradycyjnie w Lublinie i jego okolicach. Przeciętne mieszkanie oddane do użytku w woj. lubelskim w ubiegłym roku miało około 102,5 mkw. powierzchni (budownictwo indywidualne: 127,2 mkw., spółdzielcze: 54,2 mkw., deweloperskie: 61,7 mkw., komunalne: 37,3 mkw.). To wynik porównywalny ze średnią krajową, która wynosi 102,4 mkw.

Ceny mieszkań spadają

W minionym roku ceny mieszkań w woj. lubelskim systematycznie spadały. Obecnie za nowe lokum w Lublinie trzeba zapłacić średnio 4800 zł/mkw. (Money.pl, Domy.pl).

Wiele zależy jednak od lokalizacji. Ceny nowych mieszkań na lubelskim Felinie czy Sławinku zaczynają się już od 4400 zł/mkw. Dla porównania apartamenty w pobliżu centrum miasta to wydatek rzędu 5,5 - 7 tys. zł/mkw.

Na rynku wtórnym można nieco zaoszczędzić. Przeciętna cena transakcyjna używanego mieszkania w trzech ostatnich miesiącach w Lublinie to około 4222 zł/mkw. (Home Broker, Lion's House).

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski