Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie lubelskim zabraknie specjalistów. Wolą leczyć za granicą

Gabriela Bogaczyk
Malejąca liczba specjalistów w regionie powoduje wydłużanie się kolejek dla pacjentów.
Malejąca liczba specjalistów w regionie powoduje wydłużanie się kolejek dla pacjentów. Małgorzata Genca
W woj. lubelskim przypada tylko 2 lekarzy na 1 tys. mieszkańców. A będzie jeszcze gorzej. Coraz więcej lekarzy wyjeżdża. Kuszą zarobki.

Według międzynarodowego raportu "Healt at Glance 2014", w Polsce jest najmniej lekarzy w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców w całej Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas nawet Rumunia i Słowenia.

Główną przyczyną zmniejszającej się liczby lekarzy są wyjazdy zagraniczne. W zeszłym roku Lubelska Izba Lekarska wydała 78 potwierdzeń kwalifikacji, które potrzebne są do wykonywania zawodu za granicą. To 20 procent więcej niż rok wcześniej.

- Ta liczba w skali roku nie wygląda na znaczną, ale pomyślmy o tym, że co roku opuszcza nasz region tylu specjalistów. Wtedy ta statystyka wygląda inaczej - mówi Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. Polskich lekarzy kuszą zarobki za granicą, które mogą osiągać nawet 16 tys. dolarów miesięcznie.

Mimo że liczba studentów na uczelniach medycznych wzrosła w Polsce dwukrotnie od 2003 roku, fakt ten nie przekłada się na otrzymywanie miejsc rezydenckich w szpitalach, które gwarantują ukończenie specjalizacji. Dla przykładu, w marcu minister zdrowia nie przyznał w naszym województwie żadnego miejsca dla kardiologów, radiologów czy neurologów. - Na pewno te rezydentury są potrzebne. W związku z wydłużeniem dnia pracy radiologów, wzrośnie zapotrzebowanie na ich pracę - mówi prof. Andrzej Drop, wojewódzki konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej oraz rektor UM w Lublinie.

W ubiegłym roku kierunek lekarski ukończyło 300 osób, a lekarsko-dentystyczny 100. Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaznacza, że jest gotowy do zwiększenia liczby studentów, nawet do 30 proc. - Liczbę miejsc na uczelni ustala Ministerstwo Zdrowia. Od kilku lat limity są niezmienne, toteż liczba kształconych nie wzrasta pomimo znacznych rezerw potencjału dydaktycznego uczelni - mówi dr nauk med. Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM w Lublinie.

Kolejki się wydłużają

W woj. lubelskim jest obecnie 10,2 tys. lekarzy, w tym również emeryci. Średni wiek lekarza zwiększa się z roku na rok.
Chirurg w Polsce ma około55 lat, ginekolog 56, reumatolog 57. Te liczby świadczą o tym, że młoda kadra medyczna decyduje się na wyjazdy do pracy za granicę. - Z prywatnych rozmów niedwuznacznie wynika, iż pewna grupa studentów widzi swą przyszłość zawodową poza granicami kraju - przyznaje rzecznik UM.

Jak zatrzymać polskich lekarzy w kraju?

- Odpowiedź jest prosta, zagwarantować możliwość rozwoju zawodowego, stworzyć gwarancję zatrudnienia i dać godziwe zarobki - dodaje dr Matysiak.

Lubelscy związkowcy obawiają się o los pacjentów, czyli nas wszystkich. - Malejąca liczba lekarzy powoduje coraz to trudniejszy dostęp do specjalistów. Również kolejki będą się nadal wydłużały. Trzeba teraz o to zadbać, bo za kilka lat może nie mieć nas kto leczyć - zaznacza Jacek Zięcina, przewodniczący "Solidarności 80" w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski