Wakacje 2018. Dużo taniej, ale bardziej komfortowo. Turcja i Tunezja najczęściej wybierane przez polskich turystów

Redakcja
Niższe ceny przy wyższym standardzie wypoczynku to efekt popularności Turcji i Egiptu – tam klienci biur podróży rezerwują przede wszystkim najdroższe hotele i wyżywienie all inclusive.
Niższe ceny przy wyższym standardzie wypoczynku to efekt popularności Turcji i Egiptu – tam klienci biur podróży rezerwują przede wszystkim najdroższe hotele i wyżywienie all inclusive. 123RF
Udostępnij:
Polacy przekonują się do wcześniejszego planowania i rezerwowania letniego wypoczynku. Tegoroczne wakacje zapowiadają się na sporo tańsze niż poprzednie, a zarazem bardziej komfortowe. Turcja i Tunezja najczęściej wybieranymi destynacjami.

Do połowy kwietnia 75 proc. więcej turystów zarezerwowało już urlop w szczycie sezonu letniego niż w poprzednim roku. Rezerwacje wyjazdów w okresie od 1 czerwca do 30 września wzrosły o 65 proc.- wynika z danych travelplanet.

Zero ryzyka, gwarancja ceny

Na wcześniejsze rezerwacje wakacyjnych wyjazdów decyduje się coraz więcej polskich turystów. Podobny trend zauważalny był już w zeszłym roku. Eksperci travelplanet podają dwa główne powody, skąd takie zainteresowanie.

Po pierwsze – znikły przyczyny, dla których klienci zwlekali z rezerwowaniem wakacji do ostatniej chwili. W ich odczuciu niebezpieczeństwo straty pieniędzy po ewentualnej upadłości biura podróży jest zerowe, bo pieniądze asekuruje Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Długi weekend nie obejdzie się bez grillowania. Na te wina wydasz niewiele, a są wykwintne i powalisz na kolana gości. Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jednak ważniejszym powodem niż gwarancje TFG były gwarancje niezmiennej ceny, oferowane we wczesnej sprzedaży. To zobowiązanie organizatora wypoczynku, że zwróci ewentualną nadpłatę, gdyby wycieczka w sprzedaży last minute okazała się tańsza niż kupiona wcześniej. Biura podróży umożliwiały też płacenie za wycieczkę na raty czy bezkosztową zamianę kierunku w razie zmiany decyzji.

Smutne doświadczenia z last minute

Wzrost wczesnych rezerwacji to również efekt przykrych doświadczeń dla łowców last minute w zeszłym sezonie. Dla przypomnienia, w ubiegłym roku liczącym na ciekawe oferty last minute pozostawały w zasadzie tylko atrakcyjne cenowo wyjazdy do Egiptu, Tunezji i Turcji, popularne europejskie były wyprzedane, pozostawały tylko droższe wycieczki.
Obecnie w ocenie turystów znikły ryzyka, że wyjazd nie dojdzie do skutku, wczesne ich rezerwowanie jest tak samo korzystne cenowo jak polowanie na last minute, przy czym w tym pierwszym wypadku mają oni znacznie większe pole wyboru kierunku, hotelu, położenia względem plaży, dodatkowych udogodnień. Oferty last minute to często zdawanie się na łut szczęścia, w wypadku wyjazdów rodzinnych lub grupy przyjaciół czasem po prostu nie ma wystarczającej liczby miejsc w konkretnym hotelu.

Z biurem najczęściej taniej niż samodzielnie

Duża skala wzrostu rezerwacji w biurach podróży to również efekt rosnącego przekonania, że wyjazd na wakacje organizowany samodzielnie najczęściej okazuje się droższy niż identyczna oferta, kupiona w biurze podróży.

Zaczyna się też sezon na śluby i wesela. Teraz daje się głównie kopertę. A ile w niej być powinno? Kliknij, a dowiesz się wszystkiego o ślubach i weselach 2018.

Z wyliczeń Travelplanet.pl przeprowadzonych przed ubiegłorocznym sezonem wynikało, że wakacje z przelotem do najpopularniejszych krajów wśród polskich turystów zorganizowany samodzielnie bywał zwykle droższy o 10 – 15 proc. od identycznych ofert biur podróży w tym samym standardzie i w tym samym czasie.

Bonus za wcześniejszy koniec szkoły

Niebagatelne znaczenie dla dużego wzrostu rezerwacji ma termin rozpoczęcia wakacji szkolnych – w tym roku to 22 czerwca, w ubiegłym wakacje rozpoczynały się 29 czerwca. Wyjazdy na wakacje w ostatnim tygodniu czerwca, a więc w niskim sezonie, to oszczędność (w zależności od kierunku) od 150 do 300 zł od osoby. Podczas ferii zimowych taki bonus mają turyści 4 – 6 województw, gdzie przerwa szkolna zahacza o styczeń.

Teraz dotyczy to ogółu klientów biur podróży. I nie przepuścili oni tej okazji. O ostatnim tygodniu czerwca wyjedzie co piąte dziecko spośród tych, którym rodzice lub opiekunowie zafundowali wakacje za pośrednictwem biura podróży.

Taniej i w lepszym hotelu

Wakacje 2018 będą wyraźnie tańsze, bo o ok. 160 – 170 zł, niż ubiegłoroczne. Średni koszt wypoczynku w lipcu i sierpniu to 2550 zł na osobę (w2017 roku to 2740 zł). Całe lato 2018 to 2385 zł (w 2017 to koszt 2550 zł).

Niższy koszt tegorocznych wakacji nie oznacza wcale niższego standardu wypoczynku.

Wydawało się, że dane dotyczące wyżywienia w wakacje 2017 będą trudne do poprawienia. Standard all inclusive zarezerwowało wówczas 76 proc. klientów biur podróży. A jednak na tegoroczne wakacje ten rodzaj wypoczynku wybrało aż 78 proc. turystów. 14 proc. zdecydowało się na śniadania i obiadokolacje (w 2017 – 15 proc.). Tylko ok. 3 proc. wyjedzie na wakacje z wyżywieniem we własnym zakresie (w 2017 – 4,5 proc.) a ok. 5 proc. – ze śniadaniami w cenie pobytu (w 2017 – 4,5 proc.).

Zrobiło się ciepło i już posypały się kary za picie piwa w plenerze. Nowe prawo prohibicyjne działa. Coraz więcej jest też kar surowszych niż mandaty - np. obowiązkowe prace społeczne. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się więcej!

Niższe ceny przy wyższym standardzie wypoczynku to efekt popularności Turcji i Egiptu – tam klienci biur podróży rezerwują przede wszystkim najdroższe hotele i wyżywienie all inclusive.

Gdzie na wakacje

Przy ogólnie wysokim wzroście rezerwacji na sezon letni – to aż 65 proc. – widać, że najmniejsza jego dynamika dotyczy Grecji, Hiszpanii, które tracą spory udział w rynku. Na drugim biegunie jest Turcja, gdzie wybiera się blisko trzykrotnie więcej turystów niż w poprzednim sezonie. Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych kierunków po kilku latach wraca Tunezja i po raz pierwszy pojawia się w niej Macedonia, jedyny w tej grupie kraj bez dostępu do morza.

Macedońscy hotelarze najmocniej obniżyli ceny, bo koszt pobytu spadł tam sponad 2100 zł za osobę do niecałych 1700 zł. Bardzo wyraźnie staniały również wakacje w Albanii i Egipcie, bo odpowiednio o ok. 200 i 240 zł za osobę. Zdrożał natomiast nieznacznie wypoczynek w Turcji i wyraźnie w Chorwacji. W tym wypadku jednak to konsekwencja uruchomienia połączeń lotniczych i zwiększonego odsetka turystów korzystających z dolotu a nie dojazdu (z 12 do ponad 18 proc.).

Co ciekawe, o ile w całym sezonie przeciętny klient biura podróży będzie wypoczywać za ok 162 zł taniej niż w 2017 roku, to w okresie wakacji szkolnych spadek kosztów jest jeszcze większy bo to ok 175 zł.

Najbardziej staniały w tym czasie wakacje w Bułgarii (ponad 400 zł od osoby), Macedonii (ok. 350 zł) i Egipcie (ok. 270 zł). Podrożał wypoczynek w Turcji i Włoszech (po ok. 80 zł) oraz w Chorwacji (ok. 350 zł). Mimo wszystko wakacje w Chorwacji z biurem podróży są i tak najtańsze, ale to konsekwencja specyfiki docierania nad Adriatyk. Statystycznie ponad 9 na 10 klientów biur podróży wybiera samolot jako sposób przemieszczania się na wypoczynek w sezonie letnim. W wypadku Chorwacji samodzielnie lub autokarem dojeżdża tam ponad 8 na 10 klientów.

Polska jak zagranica

Wzrost rezerwacji oferty krajowej – ok. 75 proc. – przewyższa i tak rekordowe zainteresowanie wakacjami z biurami podróży – 65 proc. Mowa o wyjazdach pomiędzy 1 czerwca a 30 września, według rezerwacji dokonanych do 15 kwietnia. Jest natomiast zbliżony do wzrostu rezerwacji w szczycie sezonu.

Najbardziej popularne miejscowości wśród klientów biur podróży to Kołobrzeg, Dąbki, Mrągowo, Mikołajki i Międzywodzie. Warto jednak zaznaczyć, że rezerwacje nad Bałtykiem to ok. 60 proc. wszystkich rezerwacji oferty krajowej.

Dlaczego zatem Polski nie ma w statystykach rezerwacyjnych w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków a znajduje się dopiero na 15. miejscu? Bo turyści wolą rezerwować krajowe wakacje bezpośrednio w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych.

Według badań Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2016 roku tylko 2 proc. polskich turystów, którzy wypoczywali w kraju, kupiło wczasy w biurach podróży a aż 98 proc. zarezerwowało je samodzielnie.

Krajowe wakacje pozornie tańsze

Średni koszt wypoczynku na osobę w Polsce to 1015 zł przy średnim koszcie ogółem 2386 zł. Ta duża różnica wynika jednak z trzech czynników: na wakacje w kraju z biurem podróży nie lecimy samolotem lecz musimy doliczyć dojazd własny. Wypoczywamy w wyraźnie niższym standardzie oraz z innym wyżywieniem.

100 proc. oferty krajowej sprzedawane jest z dojazdem własnym, natomiast w wypadku oferty ogółem, grubo ponad 90 proc. obejmuje dolot do miejsca wypoczynku.

Na dużo niższy koszt wypoczynku w kraju wpływa również rodzaj wyżywienia, jakie zamawiają klienci biur podróży kupując oferty krajowe i zagraniczne. W wypadku tych pierwszych najczęściej kupowane są wakacje ze śniadaniami i obiadokolacjami – to ok. 2/3 oferty krajowej. W wypadku wakacji za granicą odsetek tak wypoczywających turystów wynosi zaledwie 14 proc. olbrzymia większość – 78 proc. – zarezerwowało bowiem wypoczynek all inclusive. 23 proc. klientów biur wypoczywających w kraju kupiło wakacje tylko ze śniadaniami w cenie. W wypadku klientów rezerwujących wakacje za granicą – tylko ok. 5 proc.

W Sopocie jak na Costa Brava

Jeśli porównać oferty krajowe i zagraniczne w hotelu 3 gwiazdkowym i wyżywieniem w postaci śniadań i obiadokolacji, ale z dojazdem własnym okaże się, że najtańsza oferta to Turcja (ok 260 zł od osoby) i Tunezja i Maroko (ok. 300 – 320 zł od osoby). Od oferty krajowej tańsza jest w tym standardzie nawet Grecja – ok. 500 zł od osoby. W Polsce trzygwiazdkowe wakacje (ale sześciodniowe a nie tygodniowe)zaczynają się od ok. 700 zł od osoby (Sudety) i niemal 800 zł od osoby w kurortach na Pomorzu Zachodnim.

Natomiast w okolicach Gdańska, Sopotu czy Łeby za trzygwiazdkowy hotel z wyżywieniem HB i własnym dojazdem trzeba zapłacić co najmniej 1200 – 1300 zł od osoby, i to w czerwcu lub we wrześniu. Za takie pieniądze można w tym czasie wypocząć w takim samym standardzie i z takim samym wyżywieniem w Bułgarii, Maroku, Grecji, Egipcie Tunezji, Turcji, w Hiszpanii, Albanii lub na Malcie lecąc tam w cenie wycieczki.

Jest jednak jeszcze coś, co skłania turystów do zagranicznych wakacji: gwarancja słońca, której nad Bałtykiem nie mamy. Z wieloletnich analiz wynika, że lipiec i sierpień to najbardziej deszczowe miesiące w Polsce i statystycznie na tydzień mamy od 3 do 4 dni z opadami. Takiego ryzyka nie ma w wypadku wakacji na południu Europy, w Turcji czy Egipcie. A przy porównywalnych cenach pobytu ten czynnik często ma pierwszorzędne znaczenie.

Z dziećmi coraz mniej chętnie

Efekt programu Rodzina 500 plus, bardzo widoczny w pierwszym roku jego funkcjonowania, wyraźnie zanika. Coraz więcej polskich turystów wybiera biuro podróży jako organizatora wypoczynku i ta dynamika wzrostu jest imponująca – to wspomniane 75 proc. w szczycie letniego sezonu– tymczasem wzrost wyjazdów dzieci to 45 proc. Spada też odsetek małych turystów w ogólnej liczbie klientów biur podróży. W szczycie letniego sezonu 2017 było to 25 proc. obecnie to 17 proc. wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek.

Klienci biur podróży najchętniej wybierają się z dziećmi do Turcji, Bułgarii, Egiptu i Macedonii (ok. 20 proc. wyjeżdżających do tych krajów w czasie wakacji szkolnych to dzieci).

Najważniejsze fakty i liczby

 • 65 proc. – w takim stopniu wzrosły rezerwacje wycieczek w biurach podróży na sezon letni (1 czerwca – 30 września)
 • 75 proc. – o tyle wzrosły rezerwacje ofert krajowych w biurach podróży
 • 75 proc. – o tyle wzrosły rezerwacje wyjazdów na lipiec i sierpień
 • 45 proc. – o tyle wzrosły rezerwacje wyjazdów dla dzieci w czasie przerwy szkolnej
 • 20 proc. – dla tylu dzieci zarezerwowano wakacje z biurami podróży na ostatni tydzień czerwca
 • 160 – 170 zł – o tyle będą tańsze wakacje w porównaniu z poprzednim rokiem
 • 2386 zł – taki jest przeciętny koszt wypoczynku w sezonie letnim za granicą
 • 1015 zł – taki jest przeciętny koszt wypoczynku w sezonie letnim w Polsce
 • 73 proc. – taki odsetek turystów zarezerwował wypoczynek w hotelach 4* i 5* za granicą
 • 27 proc. – taki odsetek turystów zarezerwował wypoczynek w hotelach 4* i 5* w Polsce
 • 5 proc. – taki odsetek turystów zarezerwował wakacje tylko ze śniadaniami za granicą
 • 23 proc. – taki odsetek turystów zarezerwował wakacje tylko ze śniadaniami w Polsce
 • 78 proc. – taki odsetek turystów zarezerwował wakacje all inclusive
 • 294 proc. – o tyle wzrosły rezerwacje wyjazdów do Turcji
 • 408 zł – o tyle staniał przeciętny koszt wypoczynku w Bułgarii w lipcu i sierpniu

Obejrzyj wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Wakacje 2018. Dużo taniej, ale bardziej komfortowo. Turcja i Tunezja najczęściej wybierane przez polskich turystów - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wandzia10
my całą rodzinką z początkiem czerwca lecimy do Tunezji ;) znalazłam nam fajną ofertę od Itaki, przecena o pól ceny, hotel przystosowany do rodzin z dziećmi, będzie fajnie :)
b
basku25
wakacje 2018 spędziłam z Party Camp - tegoroczne zamierzam spędzić tak samo bo raz, że tanio a dwa że mega!
K
Kasia
Cena naszych wakacji zależy od naszych wymagań i upodobań, jak sobie wybierzemy wakacje z pełnym zorganizowaniem all inclusive to kosztują, ale jak ktoś nie ma potrzeby zorganizowanych wakacji jak ja to można całkiem tanio. Ja zarezerwowałam apartament Sun&Snow na dwa tygodnie, wakacje organizuję sama sobie i rodzinie, jedzenie i tak w większości w trakcie wypadów na miasto.
P
Piotrek Zarzycki
Ja wakacje w tym roku planuję kupić w ofercie last minute, zawsze można przyoszczędzić trochę kasy. Też tak jak inni Polacy planuję lecieć do Turcji lub Tunezji. Wycieczkę kupię na bank w ITACE bo mają tam najlepsze oferty last. Już kilka lat z ich biurem jeżdżę na wakacje i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.
B
Bartek
Ja tam wolę polskie morze od Egiptów, Tunezji itp. W zeszłym roku byłem w Ustce i w tym roku również jadę do Ustki, bo poprzedni pobyt był więcej niż udany. Nie ma w Polsce piękniejszej plaży. Urlop mam w czerwcu i nie wiem czy temperatura wody będzie zdatna do kąpieli ale zawsze zostaje relaks w spa. Podobny scenariusz był w zeszłym roku i tam gdzie się zatrzymałem oferta spa była wyśmienita. Jakby kogoś interesowało gdzie takie luksusy to polecam Hotel Lubicz.
W
Wisia
może za rok się zdecydujemy, w tym roku spędzamy jeszcze wakacje w kraju, zarezerwowaliśmy bardzo fajne noclegi w Gdańsku przez Bookapart i myślę że też będzie fajnie :)
k
kazek
Co się dziwić jak tam jest ciepło i tanio. W tamtym roku lecieliśmy rodziną na urlop do Turcji z itaką enterem z Okęcia i włos naam z głowy nie spadł, w tym też powtórka z rozrywki
B
Beata
Ja w tym roku jadę z rodziną do Grand Lubicz w Ustce. Też uważam, że będzie rewelacyjnie i komfortowo, a mniej zapłacimy niż za takie wakacje za granicą. Kiedyś myślałam, że wakacje w Polsce są gorsze, ale im jestem starsza tym bardziej ją doceniam.
M
MalaMi
Kraje muzułmańskie NIE! W ubiegłym roku byłam na Kos - trzęsienie ziemi, jak też na Bodrum. Została Polska :-D
D
Darek
A ja się boję zamachu i z małymi dziećmi nie będę ryzykował choćby było za pół darmo. Wolę w kraju spędzić wakacje, np. polskie góry są piękne latem. W sierpniu jedziemy do Halna Residence w Krynicy Zdrój, tam na pewno nikt nie planuje się wysadzić wśród turystów.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie