Walczyli na Rynku Wielkim w dziesiątej, jubileuszowej edycji Biegu wokół Twierdzy Zamość

szupti
Już po raz dziesiąty odbył się Bieg wokół Twierdzy Zamość. Bieg główny open na dystansie 5 km, ukończyło w jubileuszowej edycji imprezy 107 zawodników i zawodniczek.

Impreza rozpoczęła się od biegów dla dzieci i młodzieży. Następnie po uroczystym otwarciu i dekoracji młodych sportowców, odbył się bieg główny dla kobiet, mężczyzn, służb mundurowych oraz nauczycieli, jako kontynuacja biegów "Wokół Twierdzy" z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W rywalizacji mężczyzn całe podium zajęli Kenijczycy. Najszybciej 5-kilometrową trasę pokonał Ezekiel Kipkorir, uzyskując na mecie rezultat 14.42. Drugie miejsce wywalczył Kennedy Rono (14.43), natomiast trzeci był ich rodak Hillary Kimaiyo (14.43).

Na kolejnych trzech pozycjach uplasowali się reprezentanci Polski: Czwarta lokata przypadła Michałowi Białemu z SKB Kraśnik (15.01), piąta puławianinowi Bartłomiejowi Florczakowi (15.15), a szósta Sebastianowi Adamczukowi, reprezentującemu 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany (15.20).

Zmagania kobiet w biegu open wygrała z kolei Kenijka Ruth Chemisto Matebo, która w całej stawce została sklasyfikowana na wysokiej, dziewiątej pozycji. Biegaczka z Afryki pokonała linię mety w czasie 16.35, wyprzedzając Aleksandrę Jakubczak z 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego (17.24) oraz Małgorzatę Siembidę, reprezentującą Stalowowolski Klub Biegacza (18.32).

Organizatorami imprezy byli Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu oraz klub sportowy Agros Zamość. Uroczystej dekoracji na Rynku Wielkim dokonał między innymi Starosta Zamojski - Stanisław Grześko.

Pierwszy bieg odbył się w 1927 roku, który wygrał podchorąży Paszkowski przed kanonierem Rzemieniukiem. Bieg był rozgrywany do wybuchu II wojny światowej. Natomiast pierwszy bieg w latach współczesnych został przeprowadzony w 2014 roku.

Warto przypomnieć, że pomysłodawcą reaktywacji biegu i głównym współorganizatorem był zmarły dzień przed 9. edycją tej imprezy - Krzysztof Pszenniak, sędzia oraz niezwykle ceniony działacz sportowy na Zamojszczyźnie.