Walczyli w lubelskim Parku Ludowym w 6. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu. Zobacz zdjecia

Krzysztof Szuptarski
W sobotę w Parku Ludowym w Lublinie została rozegrana 6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu. Impreza odbyła się w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. Na starcie pojawiło się ponad 500 uczestników, którzy rywalizowali w czterech grupach.

W imprezie razem z uczniami wystartowali rodzice, opiekunowie i nauczyciele, którzy wspólnie tworzyli reprezentacje swoich placówek szkolnych. Zmagania odbywały się w czterech grupach: szkoły podstawowe (klasy 4-6), szkoły podstawowe (klasy 7-8), szkoły ponadpodstawowe oraz nauczyciele i rodzice. Uczestnicy otrzymali na mecie medal do kolekcji bohaterów podziemia antykomunistycznego, a na zwycięzców w poszczególnych kategoriach czekały także upominki.

Triumfatorami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: klasy 4-6 szkoły podstawowe - Wiktoria Nocuń i Krystian Augustyniak (oboje SP 18 Lublin), klasy 7-8 szkoły podstawowe - Maja Nowakowska (SP 28 Lublin) i Jakub Gościński (SP 51 Lublin) oraz szkoły ponadpodstawowe - Kamila Furtak (ZSO nr 2 Puławy) i Maciej Cegiełko (I LO Lublin). Z kolei w kategorii rodzic-nauczyciel zwyciężyli Iwona Strażyc (ZSO nr 1 Puławy) i Daniel Osiński (SP 28 Lublin) - szkoły podstawowe oraz Marta Pietrow (Technikum Energetyczno-Informatyczne w Lublinie) i Dawid Duda (VII LO Lublin)

Organizatorzy przewidzieli dodatkowo puchar dla najliczniejszej reprezentacji szkolnej. - W kategorii szkoła podstawowa wygrała Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, natomiast wśród szkół ponadpodstawowych Technikum Energetyczno-Informatyczne w Lublinie - mówi Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" i współorganizator biegu.

Symboliczna Mila Pamięci Ofiar Komunizmu organizowana jest od 2016 r. w okolicach rocznicy 17 września 1939 r., czyli daty napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Fundacja "Ruchu Solidarności Rodzin", natomiast współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Lublinie, IPN Oddział Lublin i Region Środkowo-Wschodni NSZZ "Solidarność".

Celem biegu jest upamiętnienie w sportowy sposób ponad 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie w tym ofiar poniesionych przez naród polski walczący o wolność naszej ojczyzny.

Adam Matysek na Gali PKO BP Ekstraklasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski