MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waldemar Banach: Patriotyzm konsumencki to ważne wsparcie dla rolników

Hanna Bednarzewska
Z Waldemarem Banachem, zastępcą dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, rozmawia Hanna Bednarzewska.

Jakie propozycje współpracy dla rolników ma LODR  w czasach pandemii koronawirusa? Wcześniej doradztwo rolnicze było prowadzone bezpośrednio na spotkaniach. Społeczna kwarantanna nie zaleca tego typu kontaktów. Jak sobie radzicie?
Nasi doradcy pracują zdalnie i kontaktują się z rolnikami za pomocą narzędzi teleinformatycznych. Jednak nie wszyscy rolnicy chcący skorzystać z pomocy doradców na przykład przy sporządzaniu wniosków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, mają bezpośredni dostęp do internetu, skanera itp. Gdy do wypełnienie wniosku nie wystarcza rozmowa telefoniczna czy korespondencja poprzez e-mail, udostępniamy przy wszystkich Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego skrzynki odbioru, gdzie rolnik ma możliwość pozostawienia dokumentów. Od tego tygodnia chcemy jednak powrócić do pracy doradców terenowych w siedzibach biur Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego, oczywiście zapewniając spełnienie określonych wymogów sanitarno-epidemiologicznych dla rolników i pracowników. Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń w bezpośrednim kontakcie rolnika z doradcą. Stwarza to poważny problem w działalności LODR. Konsekwencją pandemii jest wstrzymanie organizowania konferencji, szkoleń grupowych dla rolników, kursów, pokazów, wyjazdów studyjnych. Musieliśmy w tym roku zrezygnować z organizacji Kiermaszu Kwiatów i Krzewów w Sitnie oraz Kiermaszu Roślin Ozdobnych w Końskowoli, które tradycyjnie co roku organizowaliśmy pod koniec kwietnia i w maju. Nie zorganizujemy także Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie, oraz Dni Otwartych Drzwi w Końskowoli.

Zamknięcie targowisk z powodu pandemii koronawirusa pozbawia rolników możliwości sprzedaży swoich produktów. Jak ich wspieracie jako LODR?
LODR w Końskowoli w kwietniu zwrócił się do przedstawicieli samorządu lokalnego naszego województwa o podjęcia działań w zakresie ponownego otwarcia targowisk i bazarów na terenie miast i gmin. Aktualna sytuacja wymaga skrupulatnego przestrzegania wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego, nakłada na zarządców targowisk i bazarów obowiązek stosowania tych wymagań. Uważam jednak, że przy konsultacjach ze Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną warunki te są możliwe do wykonania. Nasz apel o otwarcie targowisk spotkał się z dużym zrozumieniem i poparciem ze strony samorządów. Obecna sytuacja epidemiczna spowodowała kryzys we wszystkich gałęziach gospodarki, również w sektorze rolnictwa. Stąd też bardzo ważna jest postawa patriotyzmu konsumenckiego, kupowania polskich lokalnych produktów od rolników sprzedających je na targowiskach i bazarach. Pozwoli to na zachowanie miejsc pracy, rolniczych dochodów i zaopatrzenia mieszkańców. LODR w Końskowoli prowadzi również działania własne na rzecz ożywiania krótkich łańcuchów dostaw. Stąd też propagowanie wykorzystania innowacyjnych kanałów dystrybucji – sklepy internetowe, ogłoszenia w mediach społecznościowych, sprzedaż obwoźna z samochodu, zbieranie zamówień poprzez email, telefonicznie, strona internetowa i dostarczanie produktów w formie „paczki od rolnika”. Istotnym działaniem jest wsparcie rolników w zakresie sprzedaży bezpośrednio z gospodarstw, oraz budowa relacji sprzedający-kupujący. LODR w Końskowoli rozpoczął prace nad stworzeniem strony „Lubelska e-spiżarnia”. Ideą jest bezpłatne umożliwienie promocji oferty lubelskich rolników i producentów żywności tradycyjnej i lokalnej wytwarzanej w ramach dostaw bezpośrednich i sprzedaży bezpośredniej. Kolejnym ważnym problemem dla rolników jest zakaz działalności związanej z prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych. Znaczącą pomocą dla turystyki wiejskiej, którą należałoby zaproponować może być między innymi: wydłużenie terminu na rozwiązanie umowy o wczasy/wycieczkę, rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku, przesunięcie płatności za media, wakacje kredytowe czy dofinansowanie zatrudnienia przez państwo, akcje typu: "Nie odwołuj przełóż wyjazd na inny termin".

Pogłębiająca się susza i niedobory wody stały się jednym z najważniejszych problemów w rolnictwie. Jakie będą skutki suszy?
Z powodu nasilającej się suszy nastąpi zmniejszenie plonów, co może spowodować wzrost cen – sytuacja niekorzystana dla konsumenta. Stan długotrwałej suszy niekorzystnie może się przełożyć na plonowanie roślin w roku przyszłym – szczególnie w sadownictwie.

Jakie działania, wobec tego problemu podjął LODR w Końskowoli?
Na polecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w naszym ośrodku wyznaczono doradcę, który będzie pełnił rolę koordynatora ds. wody. Głównym jego zadaniem będzie koordynacja działań i rozwiązywanie kluczowych problemów w zakresie zabezpieczenia wody w rolnictwie i gospodarstwie rolnym na potrzeby ludzi, zwierząt i roślin, w tym tworzenie Lokalnych Partnerstw ds. wody. W najbliższym czasie przewidujemy organizowanie szkoleń w tym zakresie tematycznym. Do 20 lipca mogą składać wnioski rolnicy, którzy chcą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstw.

Problemem dla lubelskich sadowników i warzywników, a szczególnie producentów owoców i warzyw zbieranych ręcznie jest brak pracowników do zbioru. Z brakiem rąk do pracy będzie się borykało również szkółkarstwo, ważna gałąź produkcji lubelskiego rolnictwa.....
Już teraz wiele prac terminowych w szkółkach jest opóźnionych z uwagi na brak przyuczonych do pracy wykwalifikowanych pracowników w tym głównie z Ukrainy. Będzie to rzutowało w konsekwencji na jakość materiału szkółkarskiego w sezonie 2020 roku. Również zbiór owoców i warzyw sezonowych zbieranych ręcznie, będzie odbywał się nieregularnie w czasie, co może obniżyć jakość deserową produktów oferowanych konsumentom. Rolnicy zgłaszają nam różne sposoby rozwiązania tego problemu m.in. sygnalizowane ostatnio dosyć kontrowersyjne rozwiązanie polegające na pomocy rolnikom przy zbiorach przez osoby bezrobotne.Dół formularza Pandemia koronawirusa mocno ogranicza m.in. migrację zarobkową. Zamknięcie granic Polski, które jest związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zatrzymało w praktyce migrację zarobkową. Kwarantanna pozbawia m.in. Ukraińców możliwości zarabiania w Polsce, a przedsiębiorcy muszą liczyć się z utratą pracowników. Jak zapowiedział rząd, w ramach tzw. tarczy antykryzysowej pracownicy z Ukrainy będą mogli liczyć na automatyczne przedłużenie wiz i pozwoleń na pracę. O taki ruch apelowali w ostatnim czasie rolnicy z naszego województwa.

Z jakiej pomocy będą mogli skorzystać rolnicy w regionie, jeśli chodzi o pandemię czy suszę?
Pomoc oferowana rolnikom przez LODR, w dużym stopniu będzie uzależniona od programów pomocowych, które będą skierowane dla rolników ze strony państwa oraz samorządów. Zwiększenie funduszy na przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, ułatwienie procesu uzyskiwania operatu wodno-prawnego, zminimalizowanie działań biurokratycznych, dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych- to możliwe elementy polityki państwa w kierunku tworzenia programów pomocowych. We wszystkich tych działaniach LODR może pełnić funkcje doradcze i pomocowe w zakresie zdobywania funduszy, szacowania strat i racjonalnego sterowania gospodarką wodną w gospodarstwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski