Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wandale robią co chcą na skwerze przy dworcu PKP. To ma się zmienić. - Teren będzie częściej patrolowany - zapowiada kolej

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Ten plac to wstyd dla kolei i dla miasta - skarży się mieszkaniec Lublina. Chodzi o skwer położony między ul. Kunickiego i przejściem podziemnym do dworca głównego PKP. Kolej zapowiada rozwiązanie problemu. Poznaliśmy też przybliżony termin zakończenia przebudowy dworca.

Dziesięciu kamer monitoringu doliczyliśmy się w rejonie skweru im. Grażyny Chrostowskiej. Nazwisko poetki i działaczki podziemia nie odstrasza wandali, którzy wybrali sobie tutejsze ławki na miejsce wyładowania nadmiaru energii.

- Aluminiowe ławki mają połamane i powyginane pręty. Wszystko jest zdewastowane. Wokół znajduje się dziesięć kamer. Jak to się dzieje, że jeszcze nie udało się złapać wandali? Ten plac to wstyd dla kolei i dla miasta - skarży się pan Tomasz.

Skwer znajduje się nieopodal wiaduktu kolejowego i dworca PKP. Został oddany do użytku cztery lata temu. Właścicielem terenu jest kolej. Czy zdewastowane ławki nadal będą straszyć mieszkańców? - pytamy.

- Uszkodzone przez wandali ławki na skwerze im. Grażyny Chrostowskiej zostaną naprawione do połowy lipca. Teren będzie częściej patrolowany przez Straż Ochrony Kolei - zapowiada Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czytelnik skarży się także na brudną kostkę prowadzącą do przejścia podziemnego. Kolej przypomina, że teren nadal jest placem budowy.

- Wykonawca prowadzący prace wykończeniowe w przejściu podziemnym jest zobowiązany do utrzymania czystości. Skontaktowaliśmy się z wykonawcą i zobowiązaliśmy go do dodatkowego posprzątania - informuje Łotowski.

Według pierwotnych planów, remonty dworca i wiaduktów w Lublinie miały się zakończyć w marcu. Później kolej ogłosiła zmianę terminu. Aktualne zapowiedzi wskazują, że prace na placu przebudowy dworca potrwają jeszcze kilka tygodni.

Bliżej końca

Kończy się przebudowa linii kolejowej nr 7 łączącej Warszawę z Lublinem. W ramach inwestycji trwają prace na stacji Lublin Główny.

- Na stacji Lublin ostatnie roboty zostaną zakończone w czerwcu przy nawierzchni peronu pierwszego, a w lipcu będą ułożone ostatnie okładziny granitowe w przejściu podziemnym. Trasa pod torami zapewnia cały czas komunikację do pociągów – informuje PKP PLK.

Na stacji Lublin Główny pasażerowie korzystają już ze wszystkich peronów, które zostały podwyższone oraz wyposażone w ławki i szerokie wiaty. Nowe perony na stacji Lublin Główny są wyższe. Ma to ułatwić wsiadanie i wysiadanie z pociągów bez względu na możliwości ruchowe pasażerów

- Jasne oświetlenie zapewnia bezpieczny dostęp do wagonów także po zmroku. W gablotach są niezbędne dla podróżnych informacje i rozkłady jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mają zapewniony dostęp na perony dzięki windom – mówi pracownik zespołu prasowego PKP PLK.

Komunikację między Lublinem a Warszawą mają usprawnić przebudowywane wiadukty nad ul. Diamentową, Janowską i przy Drodze Męczenników Majdanka, a także mosty nad Bystrzycą i Czerniejówką. Wzmocnione konstrukcje zagwarantują przejazdy cięższych składów.

Przebudowa trasy nr 7 trwa od początku 2017 r. Miała potrwać dwa lata, ale z placu budowy zeszła włoska firma Astaldi budująca jeden z odcinków trasy. Jako przyczynę wskazała kłopoty finansowe. Wszystkie prace maja się zakończyć do 2022 r. Koszt inwestycji to 3,5 mld zł, z czego 2,9 mld to pieniądze z UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski