Wąż w Lublinie! Wbrew pozorom to nie jest rzadkie zjawisko

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Zgłoszenie o wężu buszującym w komórce na zapleczu kamienicy przy ul. Kunickiego wolontariusze otrzymali w niedzielę
Zgłoszenie o wężu buszującym w komórce na zapleczu kamienicy przy ul. Kunickiego wolontariusze otrzymali w niedzielę Fundacja Epicrates
Wąż grasował w komórce lokatorskiej i chyba nieźle nastraszył mieszkańców pobliskiej kamienicy. Kiedy na miejsce przyjechali zaalarmowani wolontariusze Fundacji Epicrates okazało się, że sprawcą zamieszania jest niegroźny zaskroniec.

Zgłoszenie o wężu znalezionym w komórce na zapleczu kamienicy przy ul. Kunickiego wolontariusze otrzymali w niedzielę. O znalezisku napisali na Facebooku.

„Wąż okazał się być młodym zaskrońcem, który miał bardzo dużo szczęścia, bo od najbliższego cieku wodnego dzieliła go bardzo ruchliwa ulica i mnóstwo asfaltu. Został przez nas przesiedlony w bezpieczniejsze dla niego miejsce, blisko wody” - czytamy na profilu Fundacji Epicrates.

Zaskrońce występują w pobliżu rzek, jezior i stawów. Węża z ul. Kunickiego odnaleziono niespełna 200 metrów od Czerniejówki. Niewykluczone, że przypełzł właśnie z tego kierunku. Zgłoszenia o podobnych znaleziskach wolontariusze Fundacji Epicrates otrzymują regularnie.

- To nasz szósty wyjazd do zaskrońca w tym tygodniu - przyznaje Bartłomiej Gorzkowski, kierownik Egzotarium w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie i prezes Fundacji Epicrates. Zaskroniec to najpowszechniej występujący wąż w Polsce.

- Dla człowieka nie stanowi zagrożenia. Jest pod ochroną, dlatego nie należy go łapać - wyjaśnia Bartłomiej Gorzkowski. Zaskrońce zwykle są koloru oliwkowego, jasnopopielate, szare, zielone lub całkowicie czarne. Charakterystyczną dla nich cechą są dwie jasne plamy w tylnej części głowy.

Zaskrońce są bardzo płochliwe. Na widok człowieka uciekają, a zapędzone w kozi róg zwykle układają się na grzbiecie i udają, że są martwe. Ale wzięte do ręki potrafią się bronić. Nie kąsają, tylko opryskują napastnika cuchnącą wydzieliną.

- Dużo zgłoszeń od przechodniów, którzy natknęli się na zaskrońce, mieliśmy po otwarciu Parku Zawilcowa na Kalinowszczyźnie. Węże występowały tam zawsze, ale od trzech lat ludzie spacerują tam i częściej zdarza im się natknąć na zaskrońca - wyjaśnia Bartłomiej Gorzkowski.

Węży nie powinno się łapać ani niepokoić. Jeśli interwencja jest konieczna, najlepiej zadzwonić do Straży Miejskiej (nr tel. 986).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie