MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne spotkanie na Ukrainie. Sekretarz generalny ONZ będzie rozmawiał z prezydentami Zełenskim i Erdoganem

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Manuel Elias/UN Photo/Xinhua News/East News
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres uda się 18 sierpnia na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem. Informację tę przekazał rzecznik prasowy ONZ Stephane Dujarric.

– Na zaproszenie prezydenta Zełenskiego sekretarz generalny uda się w czwartek do Lwowa, by wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i z przywódcą Ukrainy – przekazał rzecznik. Dodał przy tym, że w piątek Guterres uda się do Odessy, a następnie do Turcji.

Tematem rozmów ma być m.in. napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez wojska rosyjskie. Guterres apelował niedawno o zakończenie działań militarnych wokół elektrowni.

Odessa jest głównym portem objętym porozumieniem w sprawie wznowienia eksportu zboża ukraińskiego drogą morską. Po inwazji na Ukrainę pod koniec lutego Rosja zablokowała ukraińskie porty. Obecne wznowienie eksportu jest nadzorowane przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, w którym pracuje personel turecki, ukraiński, rosyjski i oenzetowski. Guterres odwiedzi to centrum w sobotę.

Od zawarcia umowy w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiej żywności drogą morską z ukraińskich portów wyszło łącznie 17 statków przewożących ponad 475 tys. ton produktów rolno-spożywczych.

Tzw. korytarz zbożowy utworzono w ramach wynegocjowanego w lipcu przez Turcję i ONZ porozumienia pomiędzy Kijowem a Moskwą, która od początku inwazji na Ukrainę w lutym blokowała ukraiński eksport morski. Wznowienie eksportu zboża z Ukrainy jest nadzorowane przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, w którym pracuje personel turecki, ukraiński, rosyjski i oenzetowski.

Przed chwilą Reuters poinformował, że pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował we wtorek w porcie Tartus w Syrii.

Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni wypłynął z Odessy 1 sierpnia na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż. Jest to pierwsza jednostka przewożąca ukraińskie zboże od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Na jego pokładzie znajduje się 26 tys. ton kukurydzy.

Jego portem docelowym miał być Trypolis w Libanie, jednak statek nie dokonał tam rozładunku zgodnie z planem. Według Reutersa pierwotny nabywca odmówił przyjęcia dostawy z powodu obaw o jakość zboża, w związku z czym Razoni popłynął do Turcji, dokując 11 sierpnia w Mersin, i tam rozładował część ładunku.

W kolejnych dniach jego lokalizacja nie była znana, ponieważ na pokładzie był wyłączony transponder.

Reuters informuje, że zdjęcia satelitarne z firmy Planet Labs PBC pokazały statek we wtorek rano w syryjskim porcie Tartus. Źródło żeglugowe potwierdziło, że jednostka zadokowała tam, a załoga zamierza rozładować w Syrii kolejną część ładunku kukurydzy.

Ministerstwo transportu Ukrainy poinformowało w weekend, że „nie ponosi odpowiedzialności za statek i ładunek po opuszczeniu Ukrainy i po wejściu statku do portu zagranicznego”.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski