Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż dobre perspektywy przed szukającymi pracy, ale nie w każdej branży – sprawdź!

Zbigniew Biskupski AIP
Janusz Wójtowicz
Szukasz pracy? Dalej będą zatrudniać w firmach produkcyjnych, handlu i budownictwie. Jeśli zaś pracujesz w energetyce, gazownictwie lub wodociągach – uważaj, tam będą zwalniać!

Jak wynika z opublikowanego dziś przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup, kwartalnego raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są optymistyczni co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na poziomie +12proc. W ujęciu kwartalnym prognoza wzrosła o 4 punkty procentowe, natomiast w porównaniu rok do roku utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Spośród przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

Od handlu do gazownictwa

ośmiu z 10 badanych sektorach1 kraju prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2017 r. jest dodatnia. Najwyższy wynik odnotowano w sektorze Produkcji przemysłowej, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +20 proc.. Optymizm jest również zauważalny w branżach Handel detaliczny i hurtowy oraz Budownictwo, gdzie wyniki wynoszą odpowiednio +17proc. i +15proc., podczas gdy prognoza dla sektorów Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi oraz Transport/Logistyka/Komunikacja wynosi +14proc. . Umiarkowany optymizm cechuje pracodawców z sektorów Restauracje/Hotele i Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, gdzie uzyskano wyniki na poziomie odpowiednio +10proc. i +9proc. Niemniej jednak w sektorze Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi odnotowano wynik na poziomie -4 proc.

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2017 r. jest dodatnia

– Prognoza dla rynku pracy w nadchodzących trzech miesiącach zapowiada optymistyczny czas dla kandydatów, którzy tak dobrych możliwości znajdowania zatrudnienia nie mieli od ponad sześciu lat, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Czytaj też:
Już można uwolnić się od składania rocznego PIT, zrobi to urząd. Sprawdź jak to zrobić

– Najsilniej daje się to odczuć w produkcji przemysłowej, gdzie zwiększenie potrzeb kadrowych deklaruje jedna trzecia pracodawców. To tym bardziej dobry znak, że produkcja jest swoistego rodzaju papierkiem lakmusowym całego rynku. I faktycznie, większość z pozostałych sektorów również chętnie poszerza swoje siły kadrowe. Skuteczność tych chęci bardzo zależy jednak od elastyczności firm wobec zmian i poszukiwania nowych rozwiązań. Pracodawcy będą musieli stawiać czoła narastającemu niedoborowi talentów, który coraz wyraźniej przekłada się na ich pozycję i konkurencyjność. W sytuacji, w której coraz trudniej o pracowników, na znaczeniu zyskiwać będą programy employer brandingowe oraz doświadczone firmy doradztwa personalnego, które nie tylko dbają o pozyskanie talentów ale też wyspecjalizowane doradztwo dla przedsiębiorstw – dodaje Iwona Janas.

Najszybciej poprawia się sytuacja w branży finansowej

W ujęciu kwartalnym polepszenie prognoz nastąpiło w sześciu z dziesięciu badanych sektorach. Największy wzrost – aż o 18 punktów procentowych – odnotował sektor Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi. W Handlu detalicznym i hurtowym odnotowano poprawę o 7 punktów procentowych, a w sektorze Instytucje sektora publicznego wynik wzrósł o 4 punkty procentowe. Niemniej jednak w trzech sektorach odnotowano spadek, w tym w sektorze Budownictwa, gdzie wynosi on aż 9 punktów procentowych.

W porównaniu do II kwartału 2016 r. pogorszenie prognoz miało miejsce w pięciu z dziesięciu badanych sektorach. Spadek o 5 punktów procentowych odnotowano w sektorach Budownictwo i Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi, z kolei w sektorze Restauracje/Hotele wynosi on 4 punkty procentowe. Poprawę wyników odnotowano w czterech sektorach. Największy wzrost – aż o 10 punktów procentowych – odnotowuje sektor Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, natomiast prognozy dla sektorów Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo i Produkcja przemysłowa uległy poprawie o odpowiednio 8 i 7 punktów procentowych.

Najłatwiej o pracę w polsce południowo-zachodniej

Najwyższy wynik, tj. +16proc., prognozowany jest w regionie Południowo-Zachodnim. Zauważalny optymizm panuje również na Północny i w regionie Północno-Zachodnim, gdzie uzyskano wyniki wynoszące odpowiednio +14proc. i +12proc.. Optymizm cechuje też pracodawców z regionu Wschodniego, gdzie prognoza wyniosła +11proc., natomiast umiarkowany optymizm jest widoczny pośród pracodawców z regionów Centralnego oraz Południowego, gdzie odnotowano wyniki na poziomie +10proc..

Czytaj też:
Od 1 października znów na emeryturę będzie można przejść a wieku 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni. Rząd chce jednak dać pieniądze tym, którzy jednak zostaną w pracy. Ile i komu?

W ujęciu kwartalnym prognoza wzrosła w trzech z sześciu badanych regionach. Największą poprawę wyników – aż o 11 punktów procentowych – uzyskano na Północny, podczas gdy prognoza w regionach Południowym i Centralnym wzrosła o odpowiednio 8 i 4 punkty procentowe. W przypadku pozostałych regionów, zarówno na Północnym-Zachodzie, jak i na Południowym-Zachodzie, prognoza utrzymuje się na zbliżonym poziomie, natomiast na Wschodzie wynik pozostaje bez zmian.
W porównaniu z danymi dla II kwartału 2016 r. w regionach Centralnym i Północnym odnotowano wzrost o 6 punktów procentowych, a w regionie Południowo-Zachodnim poprawa wyniosła 2 punkty procentowe. Prognoza utrzymuje się na zbliżonym poziomie w regionach Wschodnim i Północno-Zachodnim, natomiast wynik dla regionu Południowego pozostaje bez zmian.

Najłatwiej o pracę w dużych firmach

W badaniu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2017 r. deklaracje polskich respondentów przedstawiono również w podziale pod względem rodzajów organizacji na przedsiębiorstwa duże średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa.

Dla pracodawców ze wszystkich czterech wyżej wymiennych grup prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano wśród respondentów z dużych przedsiębiorstw, dla których prognoza wynosi +29proc., podczas gdy dla pracodawców ze średnich oraz z mikro przedsiębiorstw wynosi ona odpowiednio +11proc. i +8proc.. Umiarkowany optymizm cechuje respondentów z małych przedsiębiorstw, gdzie odnotowano wynik na poziomie +1 proc.

Czytaj też:
W trakcie obu kampanii wyborczych, na prezydenta i do Sejmu oraz Senatu, PiS obiecał, że pomoże frankowiczom. Co z tymi obietnicami, jakie są aktualnie szanse na ich realizację?

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 58.000 pracodawców z 43 krajów i terytoriów. Pracodawcy w 39 z 43 krajów i terytoriów zamierzają w różnym stopniu zwiększać zatrudnienie w okresie od kwietnia do czerwca. W porównaniu do ubiegłego kwartału plany rekrutacyjne poprawiły się w 17 z 43 krajach i terytoriach, pogorszyły w 15, a w 11 pozostały bez zmian. Bardziej wyraźny wzrost można zauważyć w ujęciu rocznym, jako że prognozy zatrudnienia poprawiły się w 25 krajach i terytoriach, pogorszyły w 14, a w trzech pozostały bez zmian. Najlepsze nastroje związane ze zwiększaniem zatrudnienia w II kwartale panują wśród pracodawców z Tajwanu, Japonii, Słowenii i Indii. Najsłabsze prognozy odnotowano natomiast w Brazylii, we Włoszech, w Belgii oraz Szwajcarii.
Kwartalny badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przeprowadzono w Polsce już po raz 37.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wciąż dobre perspektywy przed szukającymi pracy, ale nie w każdej branży – sprawdź! - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski