Wciąż nieznana jest dalsza przyszłość Wisły Puławy

Marcin Puka
fot. K. Kurzępa
Kilkanaście dni temu z finansowania Wisły Puławy wycofał się główny sponsor: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość klubu, w którym istnieją sekcje: lekkoatletyczna, piłki nożnej, podnoszenia ciężarów i pływania.

W czwartek działacze i zarząd Wisły spotkał się z kibicami (było ich około 100). Piotr Owczarzak, prezes "Dumy Powiśla" przedstawił bieżącą sytuację klubu. Fani puławskiego zespołu podzielili się na dwie grupy. Jedni obdarzyli zaufaniem działaczy, a drudzy domagają się radykalnych zmian w zarządzie klubu.

– Niestety, ja po tym spotkaniu mam same negatywne wrażenia. Działacze uważają, że Wisła to oni, a po nich choćby potop. Wszystko kończy się na deklaracjach, ale rezygnować nie mają zamiaru chroniąc układ który w Wiśle się przez lata wykształcił. Nie rozumieją że cały świat się zmienia, nie rozumieją że żeby się rozwijać potrzeba świeżej krwi, potrzeba zasilać nowymi ludźmi z nowymi pomysłami, ale w Wisle po co? Działacze wciąż ci sami. Rozumiem teraz dlaczego ZA Puławy nie chcą dawać kasy... Bardzo przykre to było... I mam nadzieję że prezydent Maj też się nie złamie. W Wiśle potrzebne gruntowne zmiany – pisze (treść oryginalna) użytkownik dary12 na nieoficjalnej stronie internetowej klubu świętującego w tym roku 95-lecie istnienia.

W pomoc w ratowaniu Wisły zaangażowało się wiele osób. W tym gronie jest między innymi prezydent Miasta Puławy, Paweł Maj. 21 grudnia 2018 roku, Maj złożył na ręce Pana Krzysztofa Bednarza – Prezesa Zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., list wyrażający zaniepokojenie obecną sytuacją finansową Klubu Sportowego „Wisła” Puławy, będącego kolebką sportową puławskiego miasta.

LIST PREZYDENTA MIASTA PUŁAWY DO PREZESA ZARZĄDU GRUPY AZOTY ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY S.A.

Z wielkim niepokojem przyjąłem informację o wycofaniu się Grupy Azoty Puławy ze sponsorowania Klubu Sportowego "Wisła" Puławy, który jest największym i najstarszym klubem funkcjonującym na terenie miasta. Dziewięćdziesięciopięcioletnia działalność Klubu to tysiące dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy w ciągu tych lat pod okiem wyspecjalizowanych trenerów doskonalili swoje umiejętności i rozwijali zainteresowania. A wkład Klubu w ich rozwój fizyczny jest nieoceniony. Było wśród nich wielu sportowców, w tym mistrzów Polski, świata, jak i olimpijczyków. Ich sukcesy na arenach naszego kraju i międzynarodowych bezsprzecznie przez lata, przyczyniały się do promocji zarówno Głównego Sponsora jakim były Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. jak i miasta.

Obecnie Klub skupia około pięciuset zawodników w czterech sekcjach. W większości są to dzieci i młodzież z terenu naszego miasta. Obok domu i szkoły Klub jest miejscem, gdzie mogą bezpiecznie i ciekawie spędzić czas, realizować swoje pasje i marzenia. To doskonała szkoła współpracy i współdziałania w grupie, kształtowania ambicji i honorowego współzawodnictwa. Wspólne treningi, zawody, zwycięstwa i porażki mocno wpływają na charaktery tych młodych ludzi i ich postawę w pozostałych dziedzinach życia.

Jak wielkie znaczenie ma Klub dla mieszkańców Puław może świadczy fakt, że po opublikowaniu informacji o zakończeniu finansowania Klubu zwracają się do mnie nie tylko aktualni zawodnicy i działacze związani z puławską Wisłą, ale również zaniepokojeni mieszkańcy, dla których Klub Sportowy "Wisła" jest symbolem nierozerwalnie związanym z tradycją i wizerunkiem miasta. To mieszkańcy, którzy na bieżąco śledzą losy i dokonania zawodników poszczególnych sekcji i są stałymi uczestnikami imprez organizowanych przez Klub. Z nadzieją czekają na każdy mecz, zawody pływackie, lekkoatletyczne czy podnoszenia ciężarów – wydarzenia dla których warto podporządkować swój codzienny kalendarz. Bardzo przeżywają sukcesy i porażki swoich faworytów.

Najliczniejszą jednak grupą, która najbardziej odczuje negatywne skutki podjętej przez Państwa decyzji to najmłodsi uczestnicy zajęć klubowych i ich rodzice. Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że Klub to często ich drugi dom, a współuczestnictwo w działaniach Klubu stanowi bardzo często istotę ich rozwoju. Dla tych młodych ludzi długie godziny spędzone na ciężkich treningach, litry wylanego potu mają większą wartość niż godziny spędzone przed komputerem czy telewizorem.

W związku z powyższym zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o ponowne przeanalizowanie możliwości przywrócenia finansowania Klubu. Wierzę, że tak jak mnie, również i Państwu zależy na tym, aby nasze miasto rozwijało się we wszystkich dziedzinach życia z korzyścią dla mieszkańców. Nie zamykajmy więc im drogi rozwoju w takim istotnym elemencie jakim jest możliwość uprawiania sportu. Deklaruję chęć podjęcia rozmów na temat przyszłości Klubu. Wierzę, że uda nam się wspólnie znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje wszystkie strony.

Do pisma dołączam podpisy zaniepokojonych mieszkańców, którym podobnie jak mnie leży na sercu dobro Puław i puławskiego sportu.

Fani Wisły także nie zamierzają biernie przyglądać się sytuacji. Mieszkańcy Puław wystosowali specjalny apel, pod którym podpisało się 158 obecnych i byłych zawodników klubu, a także sympatyków Wisły. Podpisy zostały zebrane w przeciągu kilku dni.

APEL ZAWODNIKÓW I KIBICÓW WISŁY PUŁAWY

My, mieszkańcy miasta Puławy popieramy prośbę Prezydenta Miasta Puławy Pawła Maja w sprawie utrzymania finansowania przez Grupę Azoty Puławy Klubu Sportowego Wisła Puławy.

Pod słowami poparcia znalazło się 158 podpisów obecnych i byłych zawodników klubu oraz sympatyków Wisły. Podpisy te zostały zebrane w ciągu ostatnich kilku dni.

W związku z dużym zaniepokojeniem mieszkańców, zainteresowanych zachowaniem wsparcia ze strony Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. w pełnym zakresie, sprawa klubu nabrała ogromnej wagi i decyduje o dalszym rozwoju puławskiego sportu.

Dzięki zaangażowaniu trenerów, jak i samych sportowców, Klub Sportowy Wisła; Puławy wykształcił szereg sportowców, którzy wielokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium w najważniejszych światowych turniejach. Miasto nie może stracić dorobku, wypracowanego ciężką pracą przez ostatnie 95 lat.

Uczestnikami zajęć klubowych są dzieci, młodzież i dorośli ludzie, którzy często potrafią poświęcić życie prywatne i część swojego zdrowia dla osiągnięcia mistrzostwa sportowego. Ci ludzie stanowią wzór dla młodszych pokoleń.

Prezydent wierzy w to, że dobro miasta nie będzie obojętne dla Zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., której kapitał budują sami mieszkańcy, a problem uda się rozwiązać pozytywnym wynikiem dla Wisły i puławskiego sportu.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emi

Co za bzdury wypisujesz, Pan Owczarzak jest człowiekiem Pana Nowosadzkiego razem
pracują w banku i jest jego podwładnym. Ten zarząd nie ma honoru, Nowosadzki, pod którym
klub zaliczył dwa spadki i związkowcy w zarządzie to zwykła amatorszczyzna.

B
Bigi

Pan Plum nie ma honoru - pcha się chociaz raz już miał szansę. Ludzie bez honoru. Klubowi potrzeba takich ludzi jak Pan Owczarzach - kultura, klasa, wiedza (zwłaszcza ekonomiczna), rozsądek i brak układów. Taki Grupa powinna wspierać!

j
ja

To nic nie bedzie tylko kościoły

H
Henryk

Mimo, że biznesem kierują bardzo brutalne kryteria to należy pamiętać, że są ważniejsze sprawy od czystego zysku. Jakiś czas temu.....podczas Zaborów, także likwidowano Polskie Stowarzyszenia Sportowe. Była to inicjatywa przemyślana i ukierunkowana na rozproszenie Organizacji, które służyły dobru Społeczności, a w tym Państwa Polskiego i Narodu Polskiego.
Obecna decyzja jest po prostu nieprzemyślana gdyż wykonujemy " strzał we własne kolano" odbierając środki finansowe organizacji, która przez dziesiątki lat wiodła prym w wychowaniu zdrowych, szczęśliwych i służących środowisku i Państwu Polaków.

Dodaj ogłoszenie